Vlaamse polder Het zuidwesten van Vlaanderen ligt afgelegen. 'Bachten de Kupe' wordt deze streek genoemd. Niels Bakker reisde er door het oorlogsverleden. m reizen@wegener.nl reizen r==1 024-3650360 Hij is van 'Bachten de Kupe' is een gezegde dat oudere Vlamingen wel kennen. Het betekende vroe ger zoiets als 'hij is een beetje achterlijk'. De uitdrukking werd gebruikt voor een streek in België die lange tijd als achtergebleven werd beschouwd. Maar vandaag de dag staat 'Bachten de Kupe' (letterlijk achter de kuip) voor herinnerin gen. Deze West-Vlaamse regio, de Westhoek genaamd, ligt ingeklemd tussen de rivier de Ijzer, de Belgische kust en Franse grens. Hier bevindt zich een laaggelegen polderland schap dat tot de allermooiste in zijn soort be hoort. Het is het vlakke Vlaamse land in opti ma forma, met weilanden, landweggetjes, boerderijen en uitzicht op een kerktoren in de verte. Stuivekenskerke is een klein, authentiek dorp van waaruit je de Westhoek prima kunt verkennen. Het plaatsje staat op de lijst van mooiste Vlaamse dorpjes, mede dankzij het dorpscafé de Vicogne, uiteraard tegen over de kerk. Zo kneuterig vind je ze alleen maar op het Vlaamse platteland. Een gemet selde tapkast met daarachter een onverstaan bare dame met schort voor, die alleen bier van de fles verkoopt. Volgens de overlevering werd het biljart er tijdens de Eerste Wereld oorlog als operatietafel gebruikt voor gewon de militairen. Om de hoek ligt kasteelhoeve Viconia. De fa milie Dekeyne maakte van deze in 1925 her bouwde Norbertijnenhoeve een fraai ho tel-restaurant met een goede Belgische keu ken. Hier proefje letterlijk dat Vlaanderen net iets dichter bij Bourgondië ligt dan bij Nederland. Vanuit Stuivekenskerke kun je wandelend, fietsend of met de auto goed 'de Kupe' verkennen. Je ontkomt hier niet aan de Eerste Wereldoorlog. De Westhoek is doordrenkt met oorlogshistorie en laat dat volop zien. Aan de Ijzer lag een van de bloe digste fronten van de 'Grote Oorlog', en dat heeft diepe sporen nagelaten. De streek is be zaaid met oorlogskerkhoven, monumenten en musea. We maken een tocht die begint in Oud-Stui- vekenskerke bij een antieke uitkijkpost van het Belgische leger. Afzakkend naar het zui den komen we daarna al snel langs gerestau reerde loopgraven, die ze hier Dodengangen noemen. FRANKRIJK Grote foto: Het Westvlaamse polder landschap. foto Westtoer Kleine foto: Museum 'In Flanders Fields' is gevestigd in de Lakenhal. foto Bruno Titeca De Vlaamse Westhoek (185 kilo meter vanaf Breda) leent zich uit stekend om wandelend of per fiets te ontdekken. De West-Vlaamse bureaus voor toe risme Westtoer en De Westhoek bieden veel mogelijkheden aan om de streek te verkennen. Er zijn talloze manieren om te over nachten in de Westhoek. Het museum In Flanders Fields is voorzien van de nieuwste museale technieken. www.westtoer.be www.toerismewesthoek.be www.inflandersfields.be Een paar kilometer verderop ligt Diksmuide, vooral bekend omdat hier de IJzertoren staat, waar lange tijd de politiek geladen Ijzerbede vaarten werden gehouden. Ooit stonden de ze nationalistische bedevaarten garant voor veel rumoer en politieke strijd. Tegenwoor dig is de IJzertoren vooral een 22 verdiepin gen tellend museum met veel aandacht voor de Eerste Wereldoorlog. Op de hoogste ver dieping is een panorama van 100 vierkante meter. Het toont de frontlinie van destijds die in één blik is samengevoegd met het pol derlandschap van nu. Hét oorlogsmuseum van België staat in het verderop gelegen leper. 'In Flanders Fields' mag je niet missen. leper lijkt op een oude middeleeuwse stad. Dat is echter schijn want leper werd in de oorlog volledig verwoest. Na de oorlog werd de stad in oude staat her bouwd dankzij de Duitse herstelbetalingen. Ook de beroemde, middeleeuwse Lakenhal werd gerestaureerd en daar is tegenwoordig het museum in gevestigd. Een prachtig, mo dern museum in een al even indrukwekkend gebouw. Aan de hand van verhalen van oor- logsgetuigen word je door het museum ge leid met behulp van moderne audiovisuele media. Een van de zalen is met beeld en ge luid zo ingericht, dat je je op een modderig, angstaanjagend slagveld waant. Misschien nog wel meer dan leper is het iets noordoostelijk gelegen Passendale symbool geworden van de tragedie van de oorlog. In het mooie landschap dat hier wat heuvelach tiger is, ligt vlakbij het dorp de enorme Brit se begraafplaats Tyne Cot Cemetery, waar duizenden Gemenebest-soldaten zijn begra ven. De veldslag die hier werd geleverd, kost te het leven aan bijna 500.000 Britten, Cana dezen, Australiërs, Nieuw-Zeelanders en Duitsers. Nog steeds komen hier bussen vol Engelse schoolkinderen. Veel oorlogshistorie in,de Westhoek dus, maar dat is niet het enige dat deze streek zo bijzonder maakt. De levendige kust is nooit ver weg en plaatsen als De Panne, Nieuw- poort (van de 'Slag') en Oostende zijn de moeite waard. Voor fietsers en wandelaars is dit polderland een paradijs. Het toerismebu- reau biedt diverse fiets- en wandelroutes aan. En er is natuurlijk het Belgische bier. In de cafés zijn vaak tientallen soorten verkrijg baar. Het ene pintje is nog lekkerder dan het andere. Om het meest speciale bier te proe ven moet je echter wat meer moeite doen. Het Westvleterens trappistenbier is alleen verkrijgbaar bij de Sint-Sixtusabdij zelf, gele gen tussen Diksmuide en Poperinge. Daar moet je dus even naar toe rijden, maar dan heb je ook een kratje met zeldzaam lekker bier. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 73