Weg van de meute in Praag Koreaanse ruzieregels reizen) VI B Kijk voor meer informatie op: www.czechtourism.com (Tsjechië) www.praguewelcome.cz/en (Praag) www.hungerwall.eu (appartementen) www.dox.cz/en (kunstcentrum) Zaterdag 13 oktober 2012 reizen@wegener.nl 024-3650360 an inzie houd ik niet. Van vechten nog minder. Ik heb op het plein van de lagere school wel eens een handgemeen gehad. Je krijgt een woordenwisseling over iets onbenulligs, dan komen de dreigementen van het in elkaar slaan en tenslotte worden woorden omgezet in da den. De slachting werd van tevoren aangekondigd. Iedereen wist dat ik die woensdagmiddag na schooltijd een enorm pak op mijn donder zou krijgen. Plaats van handeling was de rolschaatsbaan niet ver van school. Dat ik daar toen ge woon naartoe ben gegaan, is mij nog steeds een raadsel. Mijn fors uit de kluiten gewassen opponent had ik in geen honderd jaar aangekund. Guus was gespierd en gemeen. Kort en goed, met een paar welgemeende stompen in de onderbuik, wist hij me na een halve minuut tegen de grond te werken. Zonder verder aandacht aan mij te besteden, liep de meute met de overwinnaar mee het terrein af. Zo gaat dat. In de film kan een vechtpartij lang doorgaan, in het echt ben je dood voor je het weet. Daarom is in Korea het ruzie maken aan strenge regels gebonden. Na een zeer vredelie vende maaltijd loop ik terug richting hotel in het centrum van Seoul. Rond middernacht is het nog steeds zinderend warm. Aan het eind van de lange taxistandplaats heeft zich een bescheiden menigte verzameld. Een mannetje of zestig staat te joelen en te schreeuwen. Allemaal kijken ze naar hetzelfde punt Midden op straat zie ik twee taxi's met de alarmlichten aan. De chauffeurs staan vlak bij el kaar en schreeuwen zich de longen uit het lijf Ik heb geen idee waar het over gaat, ze bekvechten in het Koreaans. De toon is luid en agressief Het pu bliek hitst beide partijen stevig tegen elkaar op. Als objectief toeschouwer stel ik vast dat het niet lang meer kan duren voor er iemand een rotschop uit deelt. Maar goed, ik ben dan ook nog niet op de hoogte van de Koreaanse ruzieregèls. Het opstootje gaat ineens een nieuwe fase in. Ge schreeuwd wordt er nog steeds, maar de ruziema kers hebben nu beide handen óp de heupen gezet en maken vreemde bewegingen met de armen. Het doet nog het meest denken aan een verticaal uitge voerde vogeltjesdans. Het is een bespottelijk ge zicht. De heren beginnen al klapwiekend om elkaar heen te draaien. Omdat ze Koreaans tegen elkaar kwaken, lijken het wel twee boze vogels die wach ten op het moment van toeslaan. Nou, dat moment komt. Onder luid gejuich van de toe schouwers wordt de aanval ingezet. Als Amsterdammer ver wacht je een felle uithaal richting hoofd of maagstreek. Maar zo gaat dat hier niet. De heren nemen een aanloopje en springen eens stevig tegen elkaar aan. Buik vooruit, han den in de zij, hoofd omhoog. De mannen staan elkaar naar het leven, maar vechten als Teletubbies. Het tegen elkaar op springen lijkt op iets uit een Amerikaanse jeugdfilm. Zo be groeten vrienden elkaar. High five en dan met de buiken botsen. Gelukkig vind ik iemand die in gebroken Engels een korte verklaring geeft. De heren hebben ruzie over wie vooraan in de rij stond. In Korea mag je ruzie hebben, maar slaan en schoppen is uit den boze. Dat is onsportief en gevaarlijk. De chauffeurs bumpen nog een poosje door en de zaak dreigt in saaiheid ten onder te gaan. Maar tot grote vreugde van het hooggeëerd publiek verschijnen ineens blauwe zwaailichten. De sterke arm. Twee agenten benen met fer me pas op de onruststokers af De ruzieregels blijken in het geheel niet voor de sterke arm te gelden. Eenmaal bij de vechtersbazen aangekomen, trek ken beide agenten de wapenstok. De kleinste van de ruzie makers wordt het haasje. Twee harde slagen op de boven arm en in de rug dwingen hem naar het asfalt. Het publiek juicht. De winnaar zwaait De meute verdwijnt van het strijdtoneel en gunt de verliezer geen blik meer. Waar ken ik die situatie toch van? Als de politie is verdwenen, strompelt de verliezende taxi chauffeur naar zijn auto. Nu pas zie ik dat zijn passagiers er nog in zitten Een half uur lang zagen ze vanaf de eerste rij de ruzie. Ik ben benieuwd of de meter heeft doorgelopen. Een van Europa's mooiste steden trekt zoveel bezoekers, dat je er kunt snakken naar een stille plek. Joost Brantjes ging in Praag op zoek naar de luwte. Eindredactie: Johan Bosveld redactie.reizen@wegener.nl Vormgeving: Ben Vosseberg Advertentieverkoop: Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl ifè Praag ligt op 925 kilometer van Utrecht. Vliegen kan met Czech Airlines (www.czechairlines.com), KLM (www.klm.nl) of Easyjet (www.easyjet.com) die allemaal rechtstreeks van Amsterdam naar Praag vliegen. Vanaf Eindhoven vliegt Wizz Air (www.wizzair.com) recht streeks. De trein doet er vanaf Utrecht iets minder dan twaalf uur over (www.nshispeed.nl). Adressen: Café Savoy, Vltzna 5, Praha 5, Café Konvikt, Bartolomejska 11, Praha 1 foto's Stoek.xchng, Joost Brantjes en Johan Bosveld Grote foto: Praag in de ochtend. Kleine foto's van bovenaf: Dancing Building van architect Frank Gehry; gedenkplaat onder het beeld van Johannes van Nepomuk; de Joodse begraafplaats in Josefstadt; Letna park.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 70