ii spectrum Zaterdag 13 oktober 2012 Catalonië de kans is groot dat multinationals de wijk nemen naar bijvoorbeeld Madrid, zodat ze daar belasting afdragen." Ondertussen houdt Catalonië vast aan de ingezette koers, gebruikmakend van de economische crisis als katalysator van slui merende sentimenten. Onlangs probeerde Rajoy de presidenten van de deelstaten te overtuigen de begroting voor 2013 te on dertekenen. Maar Catalonië voelt daar niets voor, aldus woordvoerder Francesc Homs. „Het is een schaamteloos voorstel, een wurgcontract waarin aan alle eerdere afspraken voorbij wordt gegaan." Volgens Mas moet er nu iets gebeuren. „Zo doorgaan, zou zelfmoord betekenen." reageren? spectrum@wegener.nl Leegloop van het Spaanse voetbalelftal Als Catalonië onafhankelijk wordt, staat het Spaanse voetbalelftal zware tijden te wach ten. Enkele steunpilaren van de regerend we reld - en Europees kampioen zijn geboren en getogen Catalanen. Zoals linksback Jordi Alba en centrale middenvelder Xavi die momen teel al twee keer per jaar uitkomen voor de nationale ploeg van de autonome deelstaat. Het Catalaanse voetbalelftal wordt (nog) niet officieel erkend door de Fifa en is uitgesloten van deelname aan internationale titeltoer- nooien. Maar traditiegetrouw wordt jaarlijks rond Kerstmis een wedstrijd gespeeld tegen een nationaal elftal. Sinds november 2009 is 'Johan Cruijff bondscoach. Een erebaan voor de man die in Barcelona nog onverminderd als De Verlosser wordt gezien. Behalve Jordi Alba en Xavi hebben ook hun collega-inter nationals Carlos Puyol, Gerard Piqué en doel man Victor Valdés Catalaanse wortels. Net als Cesc Fabregas. Solidariteit onder druk Spanje is bestuurlijk gezien een bondsstaat en het meest gedecentraliseerde land van de EU. De zeventien autonome regio's hebben elk een eigen parlement en beslissingsbevoegd heid op veel gebieden, zoals zorg, veiligheid en onderwijs. In de grondwet staat niet tot op de letter hoe de taken tussen centrale over heid en deelstaten zijn verdeeld. Solidariteit is het kernbegrip, maar door de crisis zijn de on derlinge verschillen tussen de regio's groter geworden en is die moraal aan erosie onder hevig. De Catalaanse zucht naar onafhankelijkheid stamt uit de tiende eeuw, toen de regio voor het eerst een zelfstandige natie was. Na de inlijving bij het Koninkrijk Spanje in de vijftien de eeuw kreeg Catalonië stukje bij beetje steeds meer zelfstandigheid. Maar de Spaanse burgeroorlog en de daaropvolgende dictatuur van Francisco Franco maakte aan alle illusies een einde. De Catalaanse taal werd verboden, inwoners moesten hun achternaam wijzigen, boeken gingen achter slot en grendel en over tredingen werden zwaar bestraft. Na de dood van Franco in 1975 kwam voor Spanje een einde aan 36 jaar dictatuur. Op 22 december 1979 kreeg Catalonië een onaf hankelijkheidsstatuut. Sindsdien wordt het er kend als een autonome regio. heeft een grote impact gehad. Vooral op president Arthus Mas. De grijze, rustige, be dachtzame man is in drie weken tijd veran derd in een goedgebekte, charismatische leider. Hij gaat voor de politieke dood of de onafhankelijkheidsgladiolen: alles of niets. Voor het eerst sinds Catalonië in 1978 auto nomie verkreeg, spreekt een leidende poli ticus zich hardop uit voor onafhankelijk heid. Mas raakt de juiste snaar en de Catala nen zijn aangenaam verrast door zijn reso lute optreden. Zo brak hij onderhandelin gen met premier Mariano Rajoy over schuldsanering af, toen bleek dat de soeve reiniteit van Catalonië onbespreekbaar was. Na terugkeer riep hij vervroegde ver kiezingen uit. Aangevuld met een referen dum. Een gevoelig punt, want volgens de grond wet kan alleen de landsregering in Madrid een volksraadpleging uitschrijven. Diezelf de grondwet erkent ook slechts één natie: het Koninkrijk Spanje. Afscheiding wordt niet getolereerd en de Catalanen zijn al gewaarschuwd. De vice- voorzitter van het Europees parlement, Alejo Vidal-Quadras, heeft Rajoy gevraagd de guardia civil stand-by te houden. En niet om het minste: om de deelstaat bin nen te vallen als de onafhankelijkheid wordt uitgeroepen. Zijn oproep wordt ge steund door de Associatie van Spaanse mi litairen die een afscheiding van Catalonië ziet als 'hoogverraad'. „Niemand kan dicta toriaal de wapens gebruiken om tegen de wil van het volk in te gaan", rea staat letterlijk in dat onafhankelijkheid zonder toestemming van de staat niet wordt geaccepteerd." Dat weerhoudt Mas er niet van de ingesla gen weg te vervolgen. De Catalaanse rege ring wil eigen belastingen innen en de con trole herkrijgen over de binnenlandse eco nomie. De financiële balans tussen Madrid en Barcelona is volgens de president niet in evenwicht. Catalonië draagt jaarlijks 18 miljard euro af aan de nationale schat kist en krijgt er in verhouding weinig voor terug. Want vanuit Madrid wordt het geld verdeeld over alle regio's, afhankelijk van de behoefte aan steun. Ondernemers en grote bedrijven vrezen sociale en economische instabiliteit en heb ben zich uitgesproken tegen afscheiding. Zij beseffen dat zo'n 80 procent van de producten vanuit Catalonië naar de overi ge Spaanse deelstaten gaat. Een boycot uit die hoek heeft direct grote gevolgen. „Hoe harder we roepen om zelfstandig heid, hoe groter de boycot", verwacht kran tenverkoper Paco Melero. „Mijn moeder, die in Granada woont, wil al niet meer in een Seat rijden en koopt geen yoghurt meer." Econoom Sergi Cutillas Marquez denkt dat Catalonië per saldo er financieel nauwe lijks op vooruitgaat. „Aan de ene kant komt er meer ruimte om zelf belastingen te innen en eventueel te verhogen. Maar geerde Mas, in de hoop de Catalanen ge rust te stellen. Dat lukt slechts deels. Want behalve de angst voor militair ingrijpen is er de grote onzekerheid over de economische gevol gen van zelfstandigheid. Door een schuld van ruim 40 miljard euro heeft Catalonië, verantwoordelijk voor 18 procent van het bruto nationaal product (de bruto waarde van alles wat Spanje voortbrengt), de junk- status verkregen. De deelstaat is niet meer in staat zelf geld op te halen op de finan ciële markten en is afhankelijk van de rege ring. „Wie gaat straks mijn pensioen beta len", vraagt vijftiger Jordy zich af. „En wat als Europa ons niet in genade aanneemt?" Dat blijft het grootste potentiële struikel blok. Afscheiding kan betekenen dat Cata lonië uit de eurozone verdwijnt. Met alle gevolgen van dien. „Er is geen precedent, maar nergens staat geschreven dat een volk dat een eigen staat sticht, verbannen moet worden uit de EU", sust Mas. De Partido Popular van Rajoy schetst een heel ander beeld. „Het wordt een apoca- lyps", aldus de Catalaanse lijsttrekker Ali cia Sanchez-Camacho. „We worden 25 jaar teruggeworpen in de tijd, zullen niet in staat zijn de pensioenen te betalen, de in flatie schiet omhoog en de werkloosheid neemt gigantisch toe, want we worden uit de EU gegooid", weet de politica na het be studeren van de Europese statuten. „Daar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 67