Angst voor vrij spectrum 10 Dwarsligger Zaterdag 13 oktober 2012 Ik heb hem ooit ontmoet, toen hij nog geen president van Tsjechië was: Vaclav Klaus. Net als, bij een an dere gelegenheid, zijn vrouw Livia. Zij kwam een stuk intelligenter over. Misschien is dat wel de oorzaak van al les. Klaus studeerde en werkte onder het communistische regime van Tsjecho- Slowakije periodiek in het kapitalistische Westen. Een privilege voor de echte 'ka meraden'. Toen de rode broeders eind 1989 de macht kwijtraakten, was Klaus er als de kippen bij om zich bij het Obcanske Forum van Vaclav Havel aan te sluiten. Als minister van Financiën in de eerste 'burgerregering' gooide Klaus de markt open. Vaste prijzen, huurbescherming, alles ging over boord. Vrijheid, blijheid. Staatsbe drijven werden met aandelencou- pons aan onwetende burgers ver patst, die vervolgens door handige speculanten van hun investeringen werden beroofd. Het was Klaus die in 1992 als pre mier samen met zijn Slowaakse col lega Vladimir Meciar het land split ste. De Tsjechen en Slowaken gin gen hun eigen weg. Tot leedwezen van velen die de boedelscheiding niet begrepen. Klaus denderde echter eigenzinnig ver der. Nadat hij met zijn conservatief libe rale partij ODS begin 1998 de verkiezin gen verloor, sloot hij een monsterver bond met de aartsvijand: de sociaaldemo cratische CSSD. Die partij mocht gaan re geren met gedoogsteun van de ODS. En Klaus werd voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, zeg maar de Tweede Ka mer. Het monsterverbond hield vier jaar stand. Daarna vond Klaus de tijd rijp zich te kandideren voor de post van president Een ambt waartoe de leden van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat hem begin 2003 kozen. In 2008 werd Klaus herkozen, volgens ingewij den dankzij omkoping van parlementa riërs. Nog niet zo lang geleden was Klaus de populairste politicus in Tsjechië. Die ere titel is hij kwijt Hij brak met de ODS, he kelde de EU, wees de euro af en beweer de dat de klimaatverandering helemaal niet tegengegaan hoefde te worden. De president is er ook toe overgegaan de door de regering van premier Petr Necas en het parlement opgestelde wetten te vetoën. Zoals hervorming van het onbe taalbaar geworden pensioensysteem. Vol gens Klaus is er in de samenleving geen draagvlak voor een ingreep. Ook blok keerde Klaus een btw-verhoging - nodig om het gat in de overheidsfinanciën te dichten - omdat die schadelijk zou zijn voor de economie. Een week geleden werd er een 'aanslag' op Klaus gepleegd in Chrastava, noord- Bohemen. Een man vuurde met een speelgoedpistool zeven plastic kogeltjes op het staatshoofd af. Zijn vier lijfwach ten hadden niets in de gaten. Klaus schreef de gebeurtenis toe aan 'de bijzonder slechte toestand' waarin de Tsjechische samenleving zich bevindt „Dit moest vroeg of laat gebeuren." De dader zelf liet weten de president te be schouwen als 'één van de lieden die er voor gezorgd hebben dat de republiek in de toestand verkeert waarin hij ver keert. „Iemand moest een daad stellen." In januari 2013 kiezen de Tsjechen een nieuw staatshoofd. Klaus (71) mag niet meer meedoen. Dat hij de politiek zal ver laten, is echter uitgesloten. Hij wil zich blijven manifesteren. Blijven dwarslig gen. Koste wat het kost STANDPLAATS door Carel Geseling De 25e november is nu al een historische datum in Spanje. Die dag kiezen de inwoners van de Spaanse regio Catalonië niet alleen een nieuw parlement, maar kunnen ze zich ook uitspreken over onafhankelijkheid. In de Catalaanse hoofdstad Barcelona heerst hoop op een nieuwe toekomst. En angst voor de onzekere gevolgen. door Pauline Blom beeld Mark Reijntjens In de Catalaanse hoofdstad is het business as usual. De crisis is amper zichtbaar in Barcelona. Het bruist als altijd. Zoals op de Ramblas, waar toe risten zich gretig laten tillen. Of in de Gotische wijk, waar geen leegstaand winkelpand is te bekennen. En op het 6 ki lometer lange zandstrand, waar de terras sen van clubs als Opium gewoon ouder wets vollopen. Zelfs de sinds kort officieel verboden straatprostitutie kent een ople ving. In de achterbuurten bieden vrouwen zich openlijk aan, terwijl de politie een oogje dichtknijpt. Maar toch. Wie omhoogkijkt naar de bal kons en dakterrassen, ziet het verschil. Overal wappeit de vlag van de Republiek Catalonië: geelrood gestreept, met een wit te ster in een blauwe driehoek. Waar eerst alleen de harde kern van nationalisten de provocerende banderas ophing, kiest nu een meerderheid van de Barcelonezen voor dit symbool van onafhankelijkheid. Een teken aan de wand. Want sinds 11 sep tember waait een nieuwe wind door Barce lona. Die van de hoop en het geloof dat na tientallen jaren strijd Catalonië zich einde lijk kan bevrijden van Spanje. Van de to renhoge schulden, de uitzichtloze econo mische toekomst en de dreigende Europe se redding. De gigantische demonstratie medio sep tember waari n anderhalf miljoen Catalanen luidkeels riepen om zelfstandig heid,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66