Veel meer dan spectrum 6 Gemeenteraden kiezen de burgemeester Zaterdag 13 oktober 2012 Van de 2739 gemeenten die België in 1831 bij het ontstaan van het land tel de, zijn er nog 589 over. De 308 Vlaamse gemeenten zijn ver deeld over vijf provincies: Antwer pen, Limburg, Oost-Vlaanderen, Vlaams-Brabant en West-Vlaanderen De 262 Waalse gemeenten liggen ook in vijf provincies: Henegouwen, Luik, Luxemburg, Namen en Waals Bra bant Het Brussels Hoofdstedelijk Ge west bestaat uit negentien (deelge meenten. België kent veel verkiezingen. Door de complexe politieke situatie zijn er onder andere verkiezingen voor de Fe derale staat, de Vlaamse regering, Waalse regering, Brusselse Hoofdste delijke regering, regering van de Fran stalige Gemeenschap en regering voor de Duitstalige gemeenschap. Morgen worden in heel België de ge meenteraadsverkiezingen en provin ciale verkiezingen gehouden. De Belgen zijn verplicht om te stem men. Wie niet komt opdagen, hangt een boete van maximaal 200 euro bo ven het hoofd. De gekozen gemeenteraad kiest uit zijn midden de burgemeester en sche penen (wethouders). Meestal lévert de grootstépartij de burgemeester. De raden en de colleges worden voor zes jaar gekozen. De Belgen trekken morgen naar de stembus voor de gemeenteraadsverkiezingen én de provinciale verkiezingen. De aandacht gaat vooral uit naar de verkiezingen voor de gemeenteraden. Al maanden staat Antwerpen in het middelpunt van de belangstelling. Van die stad wil Bart de Wever burgemeester worden. Een ideale springplank naar nog meer. door Romain van Damme romain.vandamme@bndestem.nl In het vermaarde café Den Engel aan de prachtige Grote Markt in Antwer pen, hapt Thuur in het schuim van een Duvel en zegt dan: „Awel, den Patrick is een geweldige burgemees ter voor 't stad. Voor mij n'en heiligen." De aanval aan de zoals altijd goed bezette toog laat niet lang op zich wachten en komt van rechts. „Bart moet het worden", zegt Sjef. „Met hem kan Antwerpen én Vlaanderen vooruit. Ik geef toe, den Pa trick is niet slecht, maar ik denk dat den Bart ons nog meer kan brengen." Zondag gaat België naar de stembus voor de gemeenteraadsverkiezingen. Dat levert mooie strijd op tussen vooral lokale politi ci, die ruimte te kort'komen om de verkie zingsaffiches met foto's en wervende tek sten op de vaak nóg weifelende kiezer te plakken. Er valt heel wat te kiezen. Heel België hangt vol met de meest fraaie beloftes, verpakt in lachende gezichten. Ze ker, het zijn lokale verkiezingen. Maar ook de nationale politiek loopt mee. „De vraag is vooral: wat scoort de N-VA (Nationale Vlaamse Alliantie) van Bart de Wever", zegt politicoloog Johan Ackaert, verbonden aan de universiteit van Hasselt Bart de Wever wil burgemeester van Ant werpen worden, maar wil eigenlijk nog veel meer. De Wever wil vooral bij de fede rale en regionale verkiezingen in 2014 sco ren. Op weg naar een onafhankelijk Vlaan deren. Ackaert: „Met deze verkiezingen wil De Wever zijn partij zo sterk mogelijk inplanten in de Vlaamse steden. Dat moet de basis worden voor een sterke verkie zingsuitslag in 2014. Dan wil hij zodanig scoren dat de N-VA groot genoeg is om een regering zonder hem te kunnen blok keren. Dat ze niet om hem heen kunnen." Dat lukte vorig jaar bij het formeren van deze regering nog net en dat wil de im mens popualaire De Wever niet nóg een keer meemaken. De Vlaamse politicus die aan de hand van een streng dieet tiental len kilo's verloor, maakte onlangs nog eens duidelijk wat hij met Vlaanderen wil. In een interview met het Frans persagent schap AFP was geen enkele ruimte voor twijfel: „De spanningen in ons land tussen het noorden, Vlaanderen, en het zuiden, Wallonië, zijn niet langer houdbaar. In te genstelling tot andere afscheidingsbewegin gen zoals in Groot-Britannië (Schotland) en Spanje (Catalonië), zijn de Vlamingen in België in de meerderheid. Een heel groot verschil." Johan Ackaert heeft zijn twijfels. „Wat doen we bij een eventuele splitsing met Brussel. Wat doen we met de Vlamingen die daar wonen en werken? Daar ligt het grote probleem en eerlijk: ik weet ook niet goed hoe je dat moet aanpakken, laat staan oplossen." Dat is voor later, zie je De Wever denken die zijn partij nog altijd ziet groeien. „Maar we zullen niet overal even goed scoren", tempert De Wever het enthousiasme van zijn brede aanhang. „Op lokaal vlak is de achterstand op de traditionele partijen te groot om in één verkiezing weg te werken.. Dat kost meer tijd." In Antwerpen lijkt dat wél te lukken. De sp.a van de huidige socialistische burge meester Patrick Janssens dacht het ant woord te vinden in de vorming van een Stadslijst, samen met de CD8tV. De Vlaams Christen Democratische partij moet alle zeilen bijzetten om het hoofd enigszins boven het water te houden. Burgemeester Patrick Janssens in gesprek tijdens zijn campagne. foto Camile Schelstraete 'URTELI Iedere centimeter op de Antwerpse borden wordt gebruikt. foto Camile Schelstraete De CD&V-lijst van de gemeente Zelzate. foto Mark Neelemans vtsof

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 62