5 spectrum hoogwater RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE Duurzaam! Marjan Berk Zaterdag 13 oktober 2012 rertederd kijk ik naar een relikwie van veertig jaar terug: een spijkerbroek met wijde pijpen, waarvan de onderkant is versierd met fantastische applicaties van gekleurde en gebloemde stof, waarop ook nog eens zilveren sterretjes, glitters en spiegel tjes zijn genaaid. Veertig jaar geleden speelde ik met Willem Nijholt honderd voorstellingen van vier éénacters van Michael Frayn, 'The two of us', vertaald als 'Kwartet voor Twee'. Nu is mijn zestienjarige kleinzoon sinds een maand begonnen aan een mbo-opleiding waar bij hij wordt getraind in het ontwerpen en ver vaardigen van duurzame spijkerbroeken. Hij is gedurende de werkweek bij mij ingekwar tierd, en omdat zijn vader verhinderd is, mag ik mee naar de eerste ouderavond in het spiksplin ternieuwe gebouw, gelegen aan de overkant van mijn Amsterdamse werkplek, waarin een aantal mbo-opleidingen zijn gevestigd, waaronder ook de theateropleiding van Jos Brink. Ik kijk mijn ogen uit in het hypermoderne ge bouw, uitgemonsterd in vrolijke kleuren en hang aan de lippen van de verschillende docen ten, die vertellen waarom deze opleiding, opge richt door James Veenhoff, totaal nieuw is. 'Denim Developer', niveau 4 mbo, een driejarige opleiding die opleidt voor banen in de jeans- branche. Elf jonge mannen en zeven meisjes, tus sen de zestien en zesentwintig jaar, leren hier het vak van spijkerbroeken ontwerpen. Maar niet alleen ontwerpen; in een grote zaal vol snij tafels en allerlei soorten naaimachines worden de bedenksels van de leerlingen uitgevoerd. De enthousiaste jongelui vertellen van een eerste project, waarbij van de stof van oude spijker broeken een tas wordt gefabriceerd en in beperk te oplage in productie wordt genomen. Ik kijk naar de leerboeken die hier worden ge bruikt Eén ervan trekt mijn aandacht: 'Blue is the new black!', is de titel van een aantrekkelijke pil die ik zéker een keer in mijn hol zal slepen! Ik heb mijn kleinzoon nog nooit zo enthousiast en bevlogen horen vertellen over wat deze oplei ding voor hem zo woest aantrekkelijk maakt De merknamen van grote ontwerpers vliegen mij om de oren, verlekkerd vertelt hij over de bijzon dere kwaliteiten van al die verschillende soor ten spijkerbroeken. Ik opper voorzichtig dat het voor deze prille ontwerpers zinvol zou zijn reke ning te houden met de zojuist in de wereld los gelaten tweeëneenhalf miljoen babyboomers, waaronder een groot aantal oma,s, die allemaal geïnteresseerd zullen zijn in een modelletje spij kerbroek waarin de achterkant een beetje aan trekkelijk om de inmiddels vermagerde oude bil partij spant! Daar is naar mijn eigen ervaring een enorme vraag naar, te beginnen bij mijzelf! Dan maak ik een gebaar naar de kakelverse school: ik bied ze als trofee mijn veertigjarige oude schitterend bewerkte authentieke spijker broek aan, tussen 1972 en '73 honderd keer door mij persoonlijk in de rol van een hippie op de va derlandse podia gedragen, om in een vitrine te laten zien hoe eeuwig dit blauwe kledingstuk, de ooit in Amerika als beroepskleding voor de gouddelvers bedachte broek, zich handhaaft! En ik weet nu ook waar ik met mijn oude spijkerbroeken naartoe moet: naar de Jeanss- school! Daar worden ze gerecycled volgens het duurzaamheidsprincipe, het credo van de toe komst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 61