/potheek bij de oosterburen werken 17 DUITSE hypotheek: stukken voordeliger ik word... ik werd 'Uiteindelijk ben ik toch gaan mijn eerste passie' ABER EIN KUIL IN DAS ZAND GRAVEN [WIJ NOCH IMMER LIEVER IN SCHEVENINGEN! zaterdag 13 oktober 2012 Een hypotheek afsluiten bij een Duitse bank is een stuk voordeliger dan lenen in ei gen land. Maar de voorwaar den zijn wel veel strenger. door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Oppenheamer De rente op een Duitse hypotheek ligt gemiddeld tussen de en 2 pro cent lager dan in Nederland. Shop pen over de grens voor een hypo theek loont, ook als je de eigenaar bent van een tweekapper in Waddinxveen. En, heel belangrijk, de hypotheekrente is gewoon af trekbaar. Tot een jaar geleden was voordelig lenen bij de buren voorbehouden aan Nederlanders uit de grensstreek. Duitse banken willen het onderpand namelijk kennen en dat is knap lastig bij een huis dat too kilometer verder op staat. Sinds oktober 2011 biedt adviesbu reau Smartfee.nl uit Utrecht in samenwer king met de Volksbank Emmerich-Rees Duitse hypotheken aan voor de hele Neder landse markt. De kans bestaat dat meer Duitse banken over de brug komen. Vereniging Eigen Huis is blij met deze ont wikkeling. „Er is te weinig concurrentie op de Nederlandse marlet dus wij vinden dit heel positief', zegt woordvoerder Hans André de la Porte van Vereniging Eigen Huis. Ook de Consumentenbond beoor deelt de Duitse hypotheken als 'degelijk en goedkoop'. Bij Smartfee.nl betaal je tussen de 3,1 (5 jaar rentevast) en 4,0 procent rente (10 jaar vast). En volgens de Consumenten bond ligt dat percentage in de grensstreek nog lager, namelijk rond de de 2,6 (5 jaar vast) en 3,3 procent rente (10 jaar vast). Ter vergelijking: de rentepercentages voor een hypotheek liggen momenteel in Nederland tussen de 4,8 en 6,1 procent (10 jaar vast). Toch loopt de Nederlander, volgens De la Porte, vooralsnog niet warm voor deze Duit se degelijkheid. Een belangrijke reden daarvoor is dat Duit se banken geen aflossingsvrije hypotheek aanbieden. Klanten lossen af via een 'ouder wetse' annuïteitenhypotheek. „Een jaar gele den-werd daar nog op neergekeken. Maar in middels is het klimaat veranderd, ook om dat de politiek zich nu tegen de aflossings vrije hypotheek keert. En dat betekent dat een annuïteitenhypotheek voor Nederlan- ders ook weer een reële optie wordt", stelt Corné Leenaars van Smartfee.nl. Het bedrijf biedt overigens nu nog een - speciaal voor de Nederlandse markt ontwikkelde - bank- spaarhypotheek aan, maar die gaat vanwege de gewijzigde fiscale wetgeving volgend jaar uit het pakket. De Duitse degelijkheid komt bovendien 'naar voren in de strengere voorwaarden. Duitse banken financieren tot ongeveer 75 procent van de aankoopwaarde. Dat bete kent dat de huiseigenaar bij het afsluiten van de lening al een flinke spaarpot of over waarde moet hebben. Ook komen woning bezitters met Duitse hypotheek niet in aan merking voor de Nationale Hypotheek Ga rantie. „Duitse hypotheken zijn daarom vooral interessant voor doorstromers en minder voor starters", stelt De la Porte; Werknemers met een tijdelijk dienstver band vissen achter het net bij Smartfee.nl. „De eisen zijn op dit punt strenger dan-bij een Nederlandse bank. Daar kun je met een tijdelijk contract en een intentieverklaring wel een hypotheek afsluiten", verklaart Leenaars. Ook zelfstandigen krijgen nog nul op het rekest. Leenaars: „We zijn in gesprek met de Volksbank hen ook te accepteren." reageren? geld@wegener.nl GELD EN WERK, ONLINE zie onze website:geldenwerk Geld en werk is ook te volgen op de website van deze krant Naast diverse colums en rubrieken treft u al het nieuws dat met uw persoonlijke financiën en het werk te maken heeft op één overzichtelijke plek aan. wm -'ssr ..s^s s ':i "V door Moniek Hüskem Is Gina Goedkoop (49) geworden wat ze vroeger dacht dat ze zou worden? Ik word: -onderwijzeres Gina Goedkoop: „Toen ik jong was, wilde ik onderwijzeres worden. Daar was geen speld tussen te krijgen. Ik speelde altijd schooltje en was goed in dingen uitleggen. Ik heb de havo gedaan en was zo zeker van mijn keuze dat ik het niet nodig vond me verder te oriënteren met bladen als 'Straks studeren'. Mijn vader dacht daar echter anders over. Het was crisis in de jaren '80 en als onderwijzeres was het moei lijk werk te vinden. Hij vond vier jaar Pedagogi sche Academie en dan werkloos thuiszitten geen optie. Maar wat moest ik dan?" Ik werd: Professional organizer Gina Goedkoop: „Ik was boos. Een andere stu die, maar wat? 'Dan word ik wel directiesecreta resse. Lekker makkelijk,' dacht ik nog. Mijn va der vond wel dat ik een particuliere opleiding moest doen, zodat de kans op een goede baan groter werd. Op mijn 19e kon ik gelijk aan het werk. Alle mogelijkheden in het secretaresse vak heb ik benut en door de jaren heen heb ik me ontwikkeld tot een ware topsecretaresse. De stap naar een eigen bedrijf was dan ook snel gemaakt. Na mijn scheiding moest ik keu zes maken en een vaste baan gaf meer rust in de opvoeding van mijn jonge kinderen. Ik vond een nieuwe liefde, verhuisde naar het zui den des lands en startte opnieuw. Ik kon bij een multinational aan de slag als management ondersteuner. Haalde mijn hbo-diploma en groeide door naar communicatie-adviseur. Toen mijn dochters naar de middelbare school gingen, kreeg ik meer tijd en de kans om weer voor mezelf te beginnen. Vórig jaar ben ik als Professional Organizer begonnen en help ik mensen van (digitale) wanorde naar orde door meer structuur en overzicht te creëren. Daar door houden ze meer tijd over voor dingen die ze echt leuk of belangrijk vinden. Uiteindelijk ben ik toch uitgekomen op een vorm van lesge ven, mijn eerste passie. Dat maakt de cirkel wat mij betreft helemaal rond." Ook meedoen met deze rubriek: e-mail naar geld@wegener.nl Gina Goedkoop. foto eigen foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51