Tourtitels van Armstrong blijven vacant Red Buil heeft dit 36 [sport Yvonne van Langen-Wisse laat meerkamp achter zich Uitnodiging informatiebijeenkomst laatste ontwikkelingen beheerplan Vlakte van de Raan zaterdag 13 oktober 2012 door Roeland van Vliet MIDDELBURG - Atlete Yvonne van Langen-Wisse is gestopt als meer kampster. De fysieke malheur heeft haar daartoe gedwongen. „Na drie blessurejaren kan ik niet anders dan de conclusie trekken dat ik de belasting van de meer kamp fysiek niet meer aan kan", schrijft ze op haar website. Van Langen-Wisse (30) was de af gelopen vijfjaar fulltime atlete. De in Amsterdam woonachtige sport ster volgde wekelijks een intensief trainingsprogramma op Papendal, voornamelijk bij meerkampcoach Ronald Vetter. Maar ze zat de laat ste jaren vaak in de lappenmand vanwege voet- of kniekwetsuren. Steeds als ze weer fit was, volgde snel een nieuwe tegenslag. Daar door slaagde, ze er zowel in 2010 als 2011 niet in een meerkamp af te ronden. En het afgelopen zomer seizoen kwam ze op haar enige ze venkamp - in juni in het Tsjechi sche Kladno - niet verder dan 5659 punten. En dat terwijl haar per soonlijk record op 6100 punten staat. De Zeeuwse stelt 'met dubbele ge voelens' afscheid te nemen van haar meerkamptijd. Trots is ze op haar pr's op de afzonderlijke num mers, maar het frustreert haar dat „hét juist met deze prestaties als basis niet gelukt is om een hogere meerkampscore neer te zetten dan 6100 punten". En fier is Van Lan gen-Wisse op haar deelnames aan de WK's outdoor van 2007 en 2009 en het EIC indoor van 2009. Tegelijkertijd is ze teleurgesteld over het feit dat ze nooit kwalifica tie afdwong voor de Olympische Spelen. In 2008 jaagde ze tot het laatste moment de limiet na, in ■■iti'sÊ&i Wilt u de laatste ontwikkelingen horen over het beheerplan van de Vlakte van de Raan? En tegelijker tijd met ons van gedachten wisselen over de toekomst van dit zeegebied voor de monding van de Westerschelde? Dat kan op dinsdag 23 oktober aanstaande! Rijkswaterstaat en het ministerie van Economische Zaken, Landbouw en Innovatie (EL&I) organiseren dan een informatiebijeenkomst. Het zeegebied van de Vlakte van de Raan is aan gewezen als één van de 163 Natura 2000-gebieden in Nederland. In maart 2014 moet het Natura 2000-beheerplan klaar zijn. In het beheerplan staan de gemaakte afspraken om de dieren en hun leefomgeving in de Vlakte van de Raan te beschermen. Rijkswaterstaat is als beheerder verantwoordelijk voor de totstandkoming van het beheerplan. Daarbij streeft Rijkswaterstaat naar een haalbaar, betaalbaar en gedragen beheerplan. Dit is alleen mogelijk met de inbreng van betrokkenen. Rijkswaterstaat en het ministerie van EL&I werken hiervoor nauw samen met belanghebbenden. De informatiebijeenkomst is dinsdag 23 oktober van 16.00 tot 17.30 uur, Poelendaelsingel 18 in Middelburg en heeft een informeel karakter. We nodigen u van harte uit hierbij aanwezig te zijn! U kunt zich aanmelden door een e-mail te sturen naar: vlaktevanderaan(a)rws.nl. www.rijkswaterstaat.nl óf bel 0800-8002 (mat/m zo 06.00-22.30 uur, gratis) 2012 boog ze al vroeg het hoofd. Doordat Van Langen-Wisse stopt als meerkampster, stopt ze ook als fulltime atlete. Ze gaat zich nu bij AAC in Amsterdam richten op los se atletiekonderdelen, zoals de 100 meter horden en het verspringen. Op die nummers pakte ze tijdens de zevenkampen altijd de meeste punten. En op NIC's heeft ze op die disciplines ook al veel ereme taal gepakt. „Met een minder hoge trainingsbe lasting liggen er wellicht ook min der blessures op de loer", schrijft ze. „Daarnaast is er ook weer tijd voor een maatschappelijke car rière, iets wat gecombineerd met een volledig meerkampprogram ma vrijwel onmogelijk was. En na bijna vijf jaar fulltime topsporter te zijn geweest, kijk ik er echt naar uit een doorstart te maken in mijn maatschappelijke carrière." De zeven Rondes van Frankrijk die Lance Armstrong heeft ge wonnen, krijgen geen nieuwe winnaar. Dat zegt tourdirecteur Christian Prudhomme naar aan leiding van het omvangrijke do- pingdossier van het Usada over de Amerikaanse renner. door Hams Koemeikoop RIJSWIJK - Prudhomme benadruk te vrijdag dat de organisatie van de Tour de France niet onverschillig kan blijven over wat het Usada naar buiten heeft gebracht. „Er is een vernietigend beeld geschetst. Wij ,willen dat er geen winnaar is", aldus Prudhomme. Voorzitter Pat McQuaid van de in ternationale wielrenunie ,UCI on derstreepte dat het rapport de hoogste prioriteit heeft. „We heb ben 21 dagen de tijd om het te be studeren; pas daarna komen we met een officiële reactie", zei hij tij dens de Ronde van Peking. De UCI blijft van mening dat een generaal pardon voor dopingzon- daars uit het verleden op dit mo ment niet kan worden verleend: „Als een generaal pardon de wens is, moeten de regels bij het mondi ale antidopingagentschap Wada veranderen. Een generaal pardon is volgens de regelgeving die de UCI en het Usada nu naleven, niet mogelijk." De dominantie van Armstrong in de Tour dwong ook andere wielrenners om verboden middelen te gebruiken. Dat zei de Belg Rudy Pevenage, de voormalige mentor van de Duitse renner Jan Ullrich. „We wilden al lemaal hetzelfde recept als Armst rong. Het is toch ook niet raar dat ook zijn rivalen van toen, Botero, Beloki, Sevilla, Ullrich, Basso, Ha milton, Vinokoerov, allemaal van hun voetstuk zijn gevallen? Ze wil den het allemaal net zo doen als hij. Maar ze hadden niet dezelfde middelen tot hun beschikking en werden ook niet zo beschermd." David Howman, de directeur-gene raal van het wereldantidopingbu- reau Wada, zette vraagtekens bij de integriteit van dopingcontro- leurs die testen afnamen bij Arm strong. „De mensen die hem moes ten betrappen, sloten wellicht de ogen", aldus Howman tegen de Amerikaanse zender ESPN. Armstrong heeft altijd gezegd dat hij in zijn carrière nooit betrapt is op het gebruik van verboden mid delen. Maar volgens Howman is dat niet meer het criterium om een sporter te bestraffen. „Arm strong is meer dan honderd keer gecontroleerd en er was geen enke le keer een positieve test bij. Er zijn geruchten dat er wel enkele twijfelgevallen waren, maar die zijn niet onderzocht. Het kon ja ren en jaren doorgaan onder de neus van de controleurs. De men sen die hem eigenlijk moesten be trappen, waren wellicht op de hoogte en sloten de ogen." door Hans Leber YEONGAM - Hij won de laatste twee races. Sebastian Vettel (Red Buil) liep met de overwinningen in Singapore en Japan 35 punten in op klassementsleider Fernando Alonso (Ferrari). En dus krabde Jenson Button (McLaren) zich vrij dag na de tweede vrije training in Zuid-Korea achter de oren toen Vettel en teamgenoot Mark Web ber de snelste bleken. „Het lijkt er op dat ze hun kracht terug heb ben." Anders dan vorig jaar is er aan de kop van de titelstrijd dit jaar veel spanning. Vier races voor het ein de kreeg Vettel vorig jaar in Suzu- ka de lauwerkrans al omgehangen. Nu, met nog vijf races te gaan, ligt alles nog open. Waar Button met 'hun kracht' op doelt, is de kwalifi catiesnelheid. Vettel en Webber pakten vorig jaar achttien van de negentien poles, het jaar daarvoor waren het er ook vijftien. Dat zijn enorme aantallen. Zonder uitzon dering worden die toegeschreven aan de sterke Renault-motor in combinatie met het aërodyna misch toverwerk van Red Bull-ont- werper Adrian Newey. Die bedacht recent, na Mercedes waar ze dit al eerder deden, een slimmigheidje bij de beweegbare achtervleugel, de DRS. Op sommi ge snelle rechte stukken en binnen een afstand van één seconde ach ter een voorligger is het toegestaan de vleugelstand te veranderen, waarna sprake is van minder downforce en meer snelheid. Ne wey heeft een 'dubbele DRS' ont wikkeld waarbij de aërodynami sche eigenschappen voor extra ki lometers aan snelheid zorgen. But ton: „Ze hebben de voorsprong te rug die ze vorig jaar ook hadden. Ik denk dat ze moeilijk te verslaan zijn." Duidelijk was dat ze bij Red Buil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 36