'Op Curasao is rugby voor mij het toetje' 341 sport Ziekenboeg Kloetinge gedijt bij weekje rust Goes speelt zondag duel van uitersten Het doek valt nu al voor het tweede van RCS zaterdag 13 oktober 2012 door Rudy Boogeri MIDDELBURG - Bij Kloetinge waren ze er niet zo rouwig om dat de wedstrijd tegen Zwaluwen vorige week afgelast werd. Het gaf ver schillende spelers de kans om te herstellen van hun kwetsuren. Mark Schuit en Bart Deprez zijn daardoor vandaag weer beschik baar voor het treffen bij hekken sluiter Nivo Sparta. Mats Willemse gaat wedstrijdritme opdoen in het tweede, terwijl Maarten van Rose- velt komende week zal aansluiten bij de groep. Er was echter ook slecht nieuws uit de ziekenboeg. John Schot zit weer in het gips. Weliswaar loop- gips, maar toch. De Thoolse spel maker leek na een enkelblessure op de weg terug. „Maar op een mri-scan zijn zwevende botdeel- tjes gevonden", vertelt trainer Die- derik Hiensch. „Daar heeft hij in het verleden ook last van gehad. Hij zit nu in het gips om de enkel meer rust te geven." Op Schot hoeft Kloetinge dus voor lopig niet te rekenen, evenmin op de al langer geblesseerden Ingmar Quist en Roy Mulder. Vandaag speelt Kloetinge eigenlijk een must-winwedstrijd bij Nivo Sparta. Deze tegenstander uit Zalt- bommel is een van de zwakke door Rudy Boogert MIDDELBURG - Goes beleeft zondag een wedstrijd van uitersten. De club speelt tegen de grootste club van Limburg de verste uitwed strijd tegen de beste club uit de hoofdklasse van het zondagvoet bal. Al deze superlatieven zijn van toepassing op Venray. En hoewel dit een club van groot, groter, grootst is, acht trainer Gérard de Nooijer zijn team niet kansloos. „Overal valt wat te halen", meent hij. Zeker tegen de lijstaanvoerder denkt hij. „De motivatie om van de koploper te winnen is er altijd. En hoe kan dat? A door goed te voetballen, B door doelpunten te maken. Dat kan mooi of minder mooi. Na zo'n lange reis als we zondag moeten maken, vind ik het prima als het minder mooi ge beurt. Als je verliest, duurt de te rugreis behoorlijk lang." Tegenstander Venray afficheert zichzelf als de grootste club van Limburg. De club heeft bijvoor beeld tien seniorenteams, zeven tien juniorenteams en 39 pupillen1 teampjes. De vereniging bestaat uit zo'n 1500 leden. In 1989 werd Venray kampioen van de hoofd klasse. De Nooijer gaat de reis van 190 ki lometer met de verwachte selectie aan. Alleen de al langer geblesseer den Robin de Pagter, Niels Paarde- kooper en Jesper Poortvliet zijn af wezig, vermoedelijk alle drie tot de winterstop. Alleen over de in zetbaarheid van Gert-Jan Tierie be staat nog enige twijfel. Afgelopen zondag tegen UNA (2-1-verlies) kreeg hij een tik tegen zijn kuit. 'Goes zit meer dan twee etmalen in de bus'. Lees er meer over op het web- log van PZC-sportverslaggever Ru dy Boogert op www.pzc.nl/rude- Lange adem broeders in de hoofdklasse B van het zaterdagvoetbal. De club heeft één punt vergaard uit zes wedstrij den. „Maar we mogen ze niet on derschatten", waarschuwt trainer Diederik Hiensch. „Ik heb ze zater dag zelf aan het werk gezien tegen Nieuw-Lekkerland en het is een ploeg die veel strijd aan de dag legt. Wij moeten dezelfde instel ling tonen als zij, als we willen winnen." Voor niks minder dan drie pun ten gaat Hoek vandaag. Na de ecla tante 4-1-thuisnederlaag tegen RWH moet Hoek nu Zwaluwen verslaan om aansluiting te houden met de kopgroep in de hoofdklas se B van het zaterdagvoetbal. „We hebben wel iets goed te maken", vindt trainer Eric Heilemons. „Dat leeft ook in de groep." Zwaluwen staat bekend als een grillige tegenstander. De ene week is het alles, de andere week is het niks. „Laten we dan hopen dat het tegen ons niks is", aldus Heile mons. „Maar daarop heb ik geen invloed. Ik kijk haar mijn eigen team, naar onze eigen kwaliteiten, daarop heb ik invloed." De Brabantse oefenmeester kan vandaag weer een beroep doen op centrale'verdediger Giovanni Siere- veld. De enige afwezige is Sebasti an Hermans. Hij groeide op in Kloe tinge, was speler en trainer bij Tovaal en verhuisde als student naar Rotterdam. Daar bleef hij hangen, maar Zeeland bleef altijd trekken voor Arthur Hogesteger (41). Ook toen hij ruim negen jaar geleden naar Curasao verhuis de. Afgelopen week was hij even terug in Zeeland en vertelde hij over zijn 'ontwikkelingswerk' op het Caribische eiland. Hogesteger werkt daar als leraar, maar is ook international en mag zich oprich ter van de Curacaose rugbybond noemen. „Op Curasao is rugby voor mij het toetje", zegt hij. „Ik haal er zóveel plezier uit." Met voetbal heeft hij niet zoveel. Toch was die sport de reden van zijn korte bezoek aan Nederland. „Mijn zoon Quincy heeft in april op Curasao een hele week meege daan aan de Feyenoord Soccer Schools. Er deden 140 kinderen mee en hij werd samen met een andere jongen uitgenodigd om een week naar Rotterdam te ko men. Hij heeft afgelopen week meegetraind en ook een oefen wedstrijd tegen Excelsior ge speeld. Vrijdag mocht hij ook naar Nederland-Andorra en is zijn opa meegegaan." Het is niet de eerste keer dat de elfjarige Quincy in Europa aan het voetballen was. „Twee jaar ge leden is hij bij AC Milan ge weest", vertelt vader Arthur trots. „AC Milan heeft allerlei sportkam pen, waarbij ze naar talentjes zoe ken. Van al die kampen over heel de wereld mochten de beste spe lers in oktober 2010 naar Milaan om te trainen, een toernooi te spelen en het stadion te bekijken. Mijn zoon mocht als speler van uit het Caribisch gebied. Hij speel de voor team Amerika, met jon gens uit Noord- en Zuid-Ameri ka." De volgende voetbaltrip dient zich alweer aan. „In novem ber gaat hij naar Colombia, voor de Copa America van AC Milan- teams. In Colombia maken vijf, zes teams uit wie de beste is. De winnaar mag dan weer naar Mil aan." Zijn zoon is geboren in Rotter dam, twee jaar later kwam zijn oudste dochter. Kort daarna be sloot het gezin Hogesteger te ver huizen naar Curacao, het eiland waar de roots van zijn echtgenote lagen. „We wilden aan iets nieuws beginnen", legt hij uit. „Een andere omgeving, nieuwe uitdagingen. Ik was trainer van To vaal en werkte in Rotterdam. Mijn vrouw wilde graag terug naar Curasao en ik wilde graag naar het buitenland. Waar maak te me niet zoveel uit. Ik ben het gewend om hard te werken en ik zit in het onderwijs. Op Curasao hebben ze meerdere scholen voor de kinderen van het marineperso neel en daar kreeg ik heel snel een baan. Het beviel me hartstik ke goed, maar voor mijn ex niet. Ze besloot vrij snel dat ze terug naar Europa wilde." Zij ging in Frankrijk wonen, de kinderen bleven bij hem. Het was even hard en moeilijk, zegt Hoge steger. „Maar Curacao is een ei land waar je zaken heel snel en 'Rugby heeft normen en waarden waar ik van houd. Je moet doorzettings vermogen hebben en je karakter wordt er ook mede door gevormd.' makkelijk kunt regelen. Ik werkte best veel, dus er moest wel het één en ander geregeld worden. Dat was even een gepuzzel, maar het is allemaal goed gekomen. Ik ben later opnieuw getrouwd en heb nog twee dochtertjes gekre gen, die nu drie en één zijn. We zijn helemaal gesetteld." Toen zijn zoon ging voetballen maakte hij kennis met de eigen aardigheden op het Caribische ei land. „We gingen om negen uur 's ochtends langs het veld zitten en dan verwacht je dat om half tien de wedstrijd begint. Maar de scheidsrechter kwam dan pas om half twaalf aan. Daar irriteerde ik me aan. Er zat geen structuur in. Het had ook weinig nut om met een commentaar te leveren, want ik ben en blijf een Nederlander. Snap je? Wat kan ik dan wel doen, dacht ik. Ik kende de cursus sen van het Cios in Goes. Die heb ik gekopieerd en gecertificeerd en zo zijn we een sportopleiding ge start. En dat was hartstikke leuk. Maar na een week of zes vroegen de cursisten aan mij: wat kan jij ei genlijk op sportgebied?" Hogesteger vertelde over zijn lief de voor het rugby. Rugby? O, met zo'n helm en een pak aan? „Ik ontplofte bijna. Dat is American Football! Ik heb wat ballen be steld en een rugbytraining georga niseerd. Dan zie je wat voor sport mensen het zijn. Atletisch, ge spierd, balgevoel; ze hebben het allemaal. We mochten in de sport- rej zaal met airco van de marine trai nen. Als je in 34 graden op een gravelveld traint ben je na een uur helemaal kapot. Nu moesten we na twee uur die zaal uit. Het Bi was heerlijk, niemand had door dat we al zo lang bezig waren." Er werd een toernooi georgani seerd, waaraan binnen no time zestig man meedeed. Het was de :l|f start van het rugby op Curasao, met twee Zeeuwen naast de wieg. Want naast Hogesteger speelde ook Kenneth Kik een rol. De oud-speler van Oemoemenoe en Jong Oranje woont ook al jaren op het eiland. Hogesteger: „We hebben nu zo'n 35 mannen en dertig vrouwen die rugbyen. Dankzij Kenneth is het niveau op Curasao enorm omhoog is ge gaan. Terwijl onze mogelijkheden beperkt zijn. We hebben geen ei gen veld en trainen bij een parti culiere voetbalclub. Op kunstgras, 's avonds van negen tot tien, om dat een ander tijdstip vanwege de bezetting van het veld niet moge lijk is." In december 2009 richtte Hogesteger de Antilliaanse Rugby Bond op. Nadat Curasao op 10-10-2010 als zelfstandig land ver der ging, werd de naam veran- door Rudy Boogert OOST-SOUBURG - Het tweede team van RCS heeft zijn laatste wed strijd in de reserve hoofdklasse van het zondagvoetbal gespeeld. Voor het duel van zondag tegen Best Vooruit kan de Souburgse club geen elftal op de been bren gen. Dat is voor de tweede keer dit seizoen. „Volgende week zullen we de KNVB verzoeken om ons uit de competitie te halen", aldus Jules Teeuwen, bestuurslid techni sche zaken. De geschiedenis her haalt zich daarmee in Oost-Sou burg. Twee jaar geleden debuteer de het tweede van RCS in de reser ve hoofdklasse. Wegens een chro nisch gebrek aan spelers eindigde dat avontuur in februari. Nu is het feest al na ruim een maand voor bij. Opnieuw door gebrek aan spe lers. „Het eerste heeft te maken met blessures en schorsingen. Daardoor moeten er spelers van het tweede met het eerste mee." Aan het begin van het seizoen ver zocht het bestuur van RCS al aan de voetbalbond KNVB om niet te hoeven promoveren. RCS 2 was in de eerste klasse tweede geworden achter Jeka 3. Dat laatste team mocht niet promoveren omdat het tweede van Jeka al in de reserve hoofdklasse speelde. Daarom pro moveerde RCS 2. „Er was geen re gel die kon voorkomen dat we moesten promoveren." Volgens de regels wordt een elftal uit de competitie genomen als het drie keer niet is komen opdagen. Na twee keer kan de club zelf een dergelijk verzoek indienen. Dat is RCS nu van zins. Jules Teeuwen: „En dan zullen we volgend sei zoen automatisch weer in de eer ste klasse moeten spelen. Ik vind het wel sneu voor een club als RCS dat dit nu twee keer in korte tijd gebeurt. Maar we zijn niet de enige club met deze problemen." Ook het tweede elftal van Goes, dat uitkomt in de reserve tweede klasse, kampt met personele pro blemen. SALT LAKE CITY Shorttrackcoaeh stapt toch op na schandaal De Amerikaanse shorttrackcoaeh Jae Su Chun stapt toch op na het schandaal rond voormalig wereld kampioen Simon Cho. De shorttracker uit de Verenigde Staten heeft toegeven dat hij op aandringen van Jae Su Chun de schaats van een concurrent uit Ca nada heeft gesaboteerd bij het team-WK van vorig jaar in War schau. Chun heeft nu toch ook een schorsing geaccepteerd tot en met februari 2014. Hij had de beschuldi- et gingen eerst ontkend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 34