Bril in plaats van smartphone sant.31 AMES zaterdag 13 oktober 2012 door Maarten Pennewaard SACKBOY IS TERUG! Sackboy is een van de meest onwaarschijnlijke avonturiers in de gamewereld. En ook nu weer zorgt hij voor een verbluffende ervaring. Sinds zijn de buut in 2008 op de Playstation 3 heeft Little Big Planet een mooie zegetocht gemaakt. Het bleek een werkelijk vernieuwende ga me, dat gebeurt niet vaak meer. Op de Playstation Vita pakt de hoofdpersoon, het gebreide poppetje Sackboy, de draad nu weer op. Het pleit enorm voor Sony dat ze het succes van Little Big Planet niet meedo genloos hebben uitgemolken, want de nu verschenen Little Big Planet Vita is pas het vierde avontuur van Sackboy. De makers hebben dus steeds de tijd geno men en gekregen om de klasse van de serie te waarborgen. Daarmee onderscheidt deze kleine gebreide held zich positief van die be kende loodgieter van de grote concurrent. Google's computerbril lijkt een vreemd speeltje. Maar volgens Google wijst de gadget op een toe komst waarin technologie draag baar is en zichzelf meldt met infor matie op basis van de context. door Tonie van Ringelestijn Google staat bekend als het bedrijf dat bezoekers doorverwijst naar si tes waar gezochte informatie is te vinden. Maar het bedrijf wil consu menten voortaan (nog) sneller van antwoor den voorzien. De Engelstalige Google toont sinds kort direct feitelijke informatie bij be paalde zoekvragen, naast de gewone zoekre sultaten. Op de mobiele telefoon startte Google onlangs met Google Now, een appli catie die relevante informatie aan de gebrui ker kan melden, ook zonder dat hij er expli ciet om vraagt. Google Now is sinds deze maand in Nederland beschikbaar op de eer ste toestellen met de nieuwe Android-versie 4.1. De app reageert op gesproken vragen en opdrachten, door gevonden feitelijke infor matie te tonen of voor te lezen. Is het antwoord onvoldoende, dan geeft Google nog steeds zoekresultaten. Maar hij geeft ook meldingen op basis van de con text. Sta je in de buurt van een bushalte, dan meldt Google Now zich met de vertrek tijden, of zelfs met de hele route naar huis of werk. Als je vaak nieuws leest over je favo riete voetbalteam, dan komt Google Now voortaan met tussenstanden en uitslagen. Google Now zou zelflerend moeten werken. De app bepaalt wanneer hij in actie moet komen op basis van allerlei gegevens, zoals de zoekgeschiedenis, informatie uit mails en agenda's en de locatie. Als Google bijvoor beeld in Gmail een mail ziet met een vlucht nummer, dan geeft de app automatisch mel dingen over vertragingen. De software leert de dagelijkse routine van de gebruiker. Doel is antwoord te kunnen geven op vragen die de gebruiker zou willen gaan stellen. De app past in Google's visie op de mobiele computer van de toekomst, waaraan het werkt met Project Glass. Volgens Google-op- richter Sergej Brin is de bedoeling 'de we reld ervaren zoals hij is, zonder dat je de he le tijd met een mobieltje in je handen zit te rommelen'. „Iets wat je makkelijk toegang geeft tot informatie, zonder dat je erdoor wordt beperkt." Het eerste resultaat is een computerbril met één piepklein transparant schermpje, dat maar een deel van de bovenhoek van het Die draaft de afgelopen jaren te pas en te on pas op in games die de brille van vroegere tijden lang niet meer halen. In creatief opzicht gaat de vergelijking van Sackboy met de Super Mario van vroeger ge lukkig wel op. Little Big Planet verlegt gren zen, zowel waar het gaat om vormgeving als om spelplezier. Die lijn wordt ook in deze game voor Sony's technologische parade paardje doorgetrokken. Het knappe is dat al le functies van de Playstation Vita echt naad loos passen in de game. Als vanzelf versleep je blokken met je vinger op het touch- screen, of tik je tegen de achterkant van het scherm om obstakels aan de kant te krijgen. Het verhaal heeft eigenlijk niet veel om het lijf. Een mysterieuze poppenspeler trekt aan de touwtjes in de wereld Carnivalia en het is aan Sackboy daar wat aan te doen. In vijf werelden en veertig levels biedt dat voldoen de ruimte om veel, heel veel creativiteit ten - toon te spreiden. Ook nu zijn de decors werkelijk fantastisch Sackboy van Little big planet. foto GPD en realistisch tegelijk. Achtergronden van stoffige boeken of oude videobanden, het gebruik van golfkarton, fluweel en elastiek: alles ziet er levensecht uit en je kunt die ma terialen haast voelen. Dat blijft ongelooflijk knap. Tegen die sublieme decors beleeft Sackboy zijn avonturen rechttoe rechtaan, traditio neel van links naar rechts over het scherm. Je moet zo veel mogelijk stickers verzame len en naar aanwijzingen en sleutels zoeken die geheime levels ontsluiten. Die zijn onli ne te spelen met meerdere spelers. De creativiteit van Little Big Planet heeft in middels miljoenen mensen geïnspireerd om zelf levels te maken. Dat kan ook in deze PS Vita-game en dankzij het touchscreen is dat eenvoudiger geworden. Het valt echt nog niet mee om een goed level in elkaar te zet ten, maar gelukkig zijn er inmiddels door al le Little Black Planet-spelers meer dan 7 mil joen online gezet. Dat is meteen ook een grote troef van de formule: met dit spel raak je nooit uitgespeeld. Goed, dit is dus een grote lofzang op een van de leukste games van dit jaar. Een heel klein minpuntje is er wel: de uitleg in het eerste level duurt echt gekmakend lang. Voor ervaren spelers is dat veel te veel van het goede. Little big planet, PS Vita, uitgever Sony Computer Entertainment. Ontwikkelaars Tarsier Studios en Double Eleven Studios, 7+. Ontwikkelaars konden het prototype van de Google-bril al bestellen voor 1500 dollar oog bedekt. Naast het glaasje zit een piep kleine camera. In de poot zit alle elektroni ca, waaronder een microfoon voor spraakbe- diening, sensoren voor plaats- en richtingbe paling en chips voor internetontvangst. De bril is te bedienen met spraakopdrachten. Hij werkt met de Google Now-app. De bril lijkt futuristisch, maar is volgend jaar al voor externe programmeurs beschikbaar, waarna hij in 2014 voor de consument te koop is. Ontwikkelaars konden het prototy pe al bestellen voor 1.500 dollar. De bril kan van pas komen in situaties waar in gebruik van een smartphone onhandig is, zoals autorijden, sporten, koken, fietsen 'of wandelen. Google zelf publiceerde in april een filmpje waarin de bril via spraakbe- sturing wordt gebruikt voor het herinneren aan een afspraak met vrienden en het navi geren naar een lunchzaak. Google demon streerde de bril al een paar keer in het open baar. Zo maakte de gadget onlangs zijn de buut op de catwalk tijdens een modeshow van de bekende mode-ontwerper Diane von Furstenberg. De camerafunctie moet het mogelijk maken om als het ware door de ogen van de ander te kijken. De bril zou ook live videobeelden kunnen streamen naar vrienden. De gadget kan allerlei zaken herkennen, staat er in Google-patenten. Als de bril zich in een auto bevindt en een motor hoort star ten, dan roept hij meteen de navigatie-app op. De mogelijkheden zijn legio: denk maar eens aan koopsuggesties in winkels. Kijk naar een winkelschap met flessen wijn en zie meteen welke worden aangeraden. Google staat niet alleen. Ook andere techno logiebedrijven, waaronder Microsoft, Apple en Olympus, werken aan computerbrillen. De schermlensjes en electronica-onderde- len worden uiteindelijk klein genoeg om bijna onzichtbaar in gewone brillen in te bouwen. Het is nog maar het begin van een nieuwe categorie draagbare techniek. Goog le werkt volgens patentaanvragen ook al aan een horloge met smartphoneftmcties. De nieuwe technologie roept privacyvragen op, maar die spelen ook al bij smartphones, die bijna evenveel informatie over gebrui kers verzamelen. Google belooft wel dat er geen advertenties in het blikveld van de ge bruiker verschijnen. Vooral de mogelijkheid om ongemerkt foto's van anderen te ma ken, kan voor ongemakkelijke sociale situa ties zorgen. Maar voorlopig is het vooral de vraag wie met zo'n vreemd ogende compu terbril gezien wil worden. De Google-bril zou eenzelfde lot kunnen ondergaan als de handsffeé bluetooth-headset. Prima voor in de auto, maar je wilt er niet mee over straat plus.google.com/+projectglass/posts www.google.com/now reageren? consument@wegener.nl De Google-bril heeft een piepklein transparant schermpje, dat een deel van de bovenhoek van het oog bedekt. Naast het glaasje zit een piepklei ne camera. In de poot zit alle elektronica verwerkt. foto PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 31