In poëzie kan de taal ademen cultuur 117 Overvloed Tussenstand agenda zaterdag 13 oktober 2012 S^SS5Sg!H3®^®»W'S?KK'SK't-5®KSS5i Vier dichtbundels bij kandidaten voor PZC-publieksprijs van Zeeuwse Boekenprijs Anneke Willink Nog tot en met 9 november kan er, in het kader van de Zeeuwse Boekenprijs 2012, worden gestemd voor de PZC-publieksprijs. Redacteu ren van de PZC belichten el ke zaterdag enkele kandida ten. Vandaag: poëzie. door Rolf Bosboom Poëzie schept weldadige rustpunten in de over vloed van informatie. In gedichtenbundels heeft el ke letter betekenis en krijgen woor den nog de ruimte, zodat de taal pas echt gaat ademen. Een wel kom tegenwicht voor de hectiek van alledag. Héél ruim is poëzie echter niet ver tegenwoordigd in het aanbod voor de Zeeuwse Boekenprijs. Van de 46 titels op de lijst van dit jaar, be vatten er slechts vier gedichten. Dat is wat mager, al had de oogst groter kunnen zijn. We missen on der meer gevestigde namen zoals Ester Naomi Perquin, Chawwa Wijnberg en Nelleke Maljaars in de lijst. Hun jongste bundels wer den echter niet aangemeld en ko men derhalve niet in aanmerking voor de Zeeuwse Boekenprijs en de PZC-publieksprijs. Opvallend is dat drie van de vier poëzie-inzendingen zijn uitgege ven door De Drvkkery-Schrijvers- podium: Het paradijs van Mielce Braamse, Alles is in mij van Tijs van Bragt en Overvloed van Anne ke Wiltink. De Drvkkery is daar mee in korte tijd een belangrijk po dium geworden voor dichtend Zee land. De vierde kandidaat is Anne- mieke Gerrist, met Alleen dunne strepen maken een landschap dat rus tig ligt, verschenen in de welbeken de Slibreeks. Het bondigst is Anneke Wiltink, die in heel weinig woorden toch heel indringend haar strijd tegen kanker in taal weet te vatten, met veelzeggende titels zoals 'Kaal': Mijn doekje roept om meelij "1 niet Mijn doekje wappert fier en vrolijk leef ik nog Net als Wiltink combineert Anne- mieke Gerrist haar werk met foto grafie. Haar poëzie is veel minder ZEEUWSE - boekenprijs rechtstreeks, nodigt uit en dwingt bijna tot herlezen. Weliswaar een voudig van taal, maar diep van be tekenis. Bijvoorbeeld: Met je voeten de straat optillen De straat uitlopen Het begin is hetzelfde als de hoek Zonder te lopen is er geen straat Op straat zijn geen kleuren Ik loop niet langer Ik begin waar ik was op de hoek Mieke Braamse, naar eigen zeggen een 'laatbloeier' op het gebied van schrijven, zit beduidend ruimer in haar woorden dan Wiltink en Ger rist. Met haar - soms rijmende - poëzie blijft Braamse dicht zich zelf Het resultaat is niet altijd even overtuigend, maar er staan ze ker prachtige strofen in Het para dijs, zoals: voorzichtig zweeft een vogel boven het veld om het vlas niet te sto ren bang dat een stengel knakt als hij een wiekslag laat horen De jonge Tijs van Bragt (1985) uit Groede getuigt met zijn debuut bundel Alles is in mij van een groot dichterlijk talent met wie terdege rekening moet worden gehouden Toch is hij nog merkbaar zoeken de naar een eigen stijl, een eigen geluid: Want ik ben maar een dolende dichter die op zinnen jaagt En heil zoekt in het tussenwit Afgelopen week kwamen op nieuw vele honderden stemmen binnen voor de PZC-publieksprijs. Parels van Zeeland van Joyce Mui lenburg staat nog steeds ruim aan kop, gevolgd door Uitvaardig van Alexandra Markusse. Omer Gielliet, uit het goede hout gesneden komt hoog binnen in de top-10. De stand van vrijdag 14.00 uur: 1. (1) Joyce Muilenburg: Parels van Zee land (304 stemmen) 2. (3) Alèxandra Markusse: Uitvaardig (191) 3. (-) Frans Meijaard, Reggie Corijn Wilma Valk: Omer Gielliet, uit het goede hout gesneden (153) 4. (6) Tijs van Bragt: Alles is in mij (136) 5. (5) Fiona Hack: Onrust in het bos (106) 6. (2) Ernst Jan Rozendaal: Hier - 20 jaar B/0f(1O3) 7. (7) Martin van Thiel, Jorien Brug- mans en Jan J.B. Kuipers: Golven (96) 8. (9) Izak van Maldegem: Zeeland van uit de lucht (93) 9. (3) Ada van Hoof: Het niet vertelde ver haal van 44 (92) 10. (-) Anneke Wiltink: Overvloed (89) Voor de prijs komen alle 46 titels in aanmerking die zijn ingestuurd voor de Zeeuwse Boekenprijs. Stemmen kan tot en met 9 novem ber via www.pzc.nl/boekenprijs of met een briefkaart naar: PZC-publieksprijs Postbus 91 4330 AB Middelburg De nummer 2 van dit moment: Uit vaardig van Alexandra Markusse. Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma op de website van deze krant. OP PAD ZATERDAG 13 OKTOBER Brouwershaven Zeeuwse avond met Jan Hamelink en Anja Kopmels. Tonnenmagzijn, 20.00 uur Hobbymarkt. Sint Nicolaaskerk, 10.00-16.00 uur Goes Signeersessie Tosca Menten, schrijfster Kinderboekenweekgeschenk. De Koperen Tuin, 10.30-11.30 uur 's-Heer Hendrikskinderen Beurs Vogelvrienden Goes. Heer Hendrikhuis, 10.00-12.00 uur Heinkenszand Gitaarshows (doorlopend). Jos Rentmeester, Noordland 5,10-17 uur Renesse 9 Excursie Jeugd Natuur- en Vogelwacht. Vroonpias, 9.45 uur. 9 Herfstmarkt. Centrum, 10.00-17.00 uur Ritthem Naspelen soldatenleven Napoleontk sche tijd (ook zondag). Fort Rammekens, hele dag Zierikzee 9 Open Doe Dag Kunst en (M)Eer. Repetitieruimte De Harmonie, 11-16 uur Vlissingen Roeiwedstrijden waterscouts Dokhaven, 12.00-16.00 uur ZONDAG 14 OKTOBER Vlissingen Vlissingse Zeedag: Muzeeum 10-jarig bestaan met allerlei extra activiteiten. Muzeeum e.o., 12.00-17.00 uur Tango El Amante houdt tangocafé. Junglelounge CineCity, 16.00-21.00 uur PODIUM ZATERDAG 13 OKTOBER Bruinisse Concert Elly en Rikkert voor kinderen (4+, 16.00 uur) en jeugd (12+, 19.30 uur) Kerkzaal gereformeerde kerk. Domburg 9 Herfstconcert Brassband Apollo. Zaal Schuttershof, 19.30 uur 9 Nearly Nell, Neil Diamond-tribute. De Parel, 20.15 uur Goes Galaconcert Muziekvereniging Euphonia. Gast: fanfareorkest De Hoop. De Mythe, 19.30 uur' Divapop, benefietconcert voor Stich ting Diva Dietvorst. 't Beest, 20.30 uur Groede 9 Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen: con cert Ragazze Kwartet. Grote Kerk, 20.00 uur Middelburg Nel Kars met 'Buigen voor Oranje', 't Spiegeltheater, 20.00 uur 9 Concert poprockband Only Seven Left. Support: Valerius en Vienna. De Spot, 20.00 uur Station Zuid met de dansvoorstelling 'Mono', in kader van Dansweek Zeeland. Schouwburg Middelburg, 20.00 uur Het Middelburgs Theater speelt 'Fami lie'van Maria Goos (première). Minitheater, 20.30 uur Nieuw- en Sint Joosland Los Muziektheater: 'FCKD' (cabaret). De Wegwijzer, 20.30 uur Noordgouwe Concert Con Amore/drumband Apollo Dorpshuis, 14.00 uur Oostburg Optreden Ed The Crazy Harp. The Lane, 20.00 uur Optreden The Blues Vision. The Lane, 22.00 uur Oud-Vossemeer Optreden Maurits Fondse Sc Britta Ma ria, met 'Un homme et une femme'. De Vossenkuil, 20.15 uur Renesse De voorstelling van Harry Glotsbach en Ryan Pandy in dorpshuis is afgelast Rilland Nïlgün Yyerli (cabaret). Luctor et Emergo, 20.00 uur Sint Laurens Concert Padovana (kamermuziek). Dorpskerk, 20.00 uur Terneuzen 'Nijntje - De Musical'. Scheldetheater, 14.00 en 16.00 uur Women of the Blues Night, met Laurie Morvan Band (VS) en Clare Free (UK). De Pit, 21.00 uur Jazz-a-Delic (uitverkocht). Porgy en Bess Vlissingen Optreden 't Hèmerts Visserskoor. Ter Reede, 14.30 uur 9 Uitreiking Eddy Christiani Award aan George Kooymans (Golden Earring). Arsenaaltheater, 20.30 uur Wissenkerke Optreden Willem Vermandere Onder de Toren, 20.00 uur Zierikzee Plofzak Drollemans door Tosca Menten. De Weverij, 14.00 uur ZONDAG 14 OKTOBER Ellewoutsdijk 9 Jules de Corte-programma Bert Thiele- man, Ine Kuhr en Nico van der Linden. Kerkje van Ellesdiek, 14.30 uur Goes e De KISS moves met 'cARMINA bURA- NA NOW or (N)EVER', danstheater. De Mythe, 15.00 uur Hulst Kindervoorstelling theatergroep A la Carte, in kader van Kinderboekenweek. Truffinozaal Blaauwe Hoeve, 14.30 uur Middelburg Rocksessie, met o.a. Jo De Roeck. Schuttershof, 17.00 uur Oost-Souburg Kinderlunchvoorstelling: muziekthea- tergroep Intorno met 'Rode Klompjes'. Historische kerk, 11.45 uur Terneuzen Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen: Gruppetto Ensemble met muziektheater productie 'De laatste wals op de Titanic'. Porgy en Bess, 15.00 uur Vlissingen Concert Brassband Excelsior. Ter Reede, 14.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 17