Zware dobbers biljarters zaterdag 13 oktober 2012 35, Arthur Hogesteger met het shirt en de cap die hij na zijn eerste interland kreeg en nu aan Tovaal heeft geschonken. derd in Curasao Rugby Federa tion. „En zo hebben we meege daan aan de kwalificatie voor het wereldkampioenschap Rugby Se vens. Dat was heel bijzonder voor Curacao, het waren de allereerste officiële interlands. Tegen landen als Barbados, de Kaaiman Eilan den, Sint Lucia en Mexico. We kwamen op Barbados en eindig den niet als laatste. In een veld met landen waar al veertig jaar of langer gerugbyd wordt. Hoe kan dat nou, vroegen ze zich af Het was fantastisch. En ik kan zeggen dat ik officiële interlands heb ge speeld, op mijn 41e." Hij kreeg na die interland een shirt en een cap, die hij aan To- vaal heeft geschonken. „Tovaal is en blijft mijn club, daar is het alle maal begonnen. Dat shirt en die cap horen daar thuis, vind ik." Bij de Goese rugbyclub stapte hij op zijn dertiende binnen. Hogesteger speelde met hèt jeugdteam in de landelijke competitie, ging later zelf jeugd trainen en pakte met een combinatieteam van Oemoe- menoe en Tovaal een Nederland se jeugdtitel. „Het was een enor me boost voor Tovaal. Als ik nu hoor en zie dat ze weer goed be zig zijn met de jeugd, dan kan ik daar echt van genieten." Begin deze eeuw, vlak voor zijn vertrek naar Curasao, speelde hij nog twee jaar voor Tovaal. Hij had toen al Afrikaanse ervaring in zijn bagage. „In de zomermaan den heb ik eind jaren negentig een paar keer competitie gespeeld in Zuid-Afrika. In Port Elisabeth voor Sint Mark's en in Pretoria bij Centurions, één van de grootste clubs van Zuid-Afrika. Ik was daar eigenlijk door de Nederland se rugbybond naartoe gestuurd. De bond wilde kennis delen en hulp bieden aan andere landen. Maar binnen no time speel je zelf Als enige blanke in een township spelen voor 15.000 man; echt schitterend. De beleving daar is te vergelijken met die op Curacao. Sport is heel belangrijk voor de mensen, het is iets van de hele fa milie. Als mijn zoon gaat voetbal len, dan gaan mijn drie dochters mee kijken." Het rugby heeft normen en waar den waar hij van houdt. „Niet te veel praten, maar doen. Je moet doorzettingsvermogen hebben en je karakter wordt er mede door ge vormd. Tijdens een voetbalwed strijd zie ik weieens iemand die zomaar gaat liggen en dan ook nog een strafschop krijgt. Dat moet je in het rugby niet doen." Op Curacao, waar hij les geeft aan kinderen van mariniers, werkt hij vanwege de temperaturen van ze ven uur 's ochtends tot één uur 's middags. „Het is een heel relaxte baan. Door de schooltijden heb ik 's middags tijd om met sporters een opleiding te doen. Rugby is voor mij het toetje op Curasao. Achter mijn huis heb ik nu ook een kantoortje, waar het perso neel van de bond werkt. Als bond moet je aan een aantal voorwaar den voldoen. Eén ervan is dat je een kantoor moet hebben, met personeel. Anders krijg je geen geld. In dat kantoor zitten nu drie stagaires. Twee uit Nederland en één van Curacao. Die doen veel goed werk." De mensen zijn heel dankbaar, heeft Hogesteger ervaren. „Maar ik geniet er zelf nog het meeste van." In het begin zag hij het als ontwikkelingswerk. Nu niet meer. „Ik geniet zelf met volle teugen van het rugbyen. Alleen is geld zo als bijna overal moeilijk te vin den. Daardoor kunnen we geen stukje grond kopen om een eigen veld aan te leggen." De Nederlandse rugbybond zorgt wel voor ondersteuning. „Ze wil len ieder jaar iemand sturen die wat cursussen kan geven. Trai ningsmateriaal en dvd's heb ik ook al gekregen." Wat is zijn doel nog op het Caribi sche eiland? „Meedoen aan kwali ficatietoernooien en opgenomen worden op de World Ranking. Onze vrouwen staan nu 99e. Dat stelt niet veel voor, zul je denken, maar ze staan wel op die ranking. Met de mannen willen we dat ook bereiken. Daarnaast hoop ik op een goede samenwerking en uitwisseling met het Cios. Dat zou ook een stap vooruit kunnen betekenen. Een Nederlandse stem pel drukken op de sport op Cura cao, dat is wat ik de komende ja ren graag voor elkaar wil krijgen. Er is vaak veel negativiteit op het eiland. Je bent op Curasao voor of tegen iemand, er is geen midden weg. Maar daar doen wij niet aan mee. Als er problemen zijn, los sen wij ze op. Hou het simpel en hou het vooral heel leuk. Dat is de insteek." Barry van der Hooft TERNEUZEN SHANGHAI MIDDELBURG PEKING Leider Kraker Trailers Splash Athletics houdt Haller wint in Peking, Federer naar halve loopt eerste averij op weer een herfstkamp Hoogerland wordt 89e finale in Shanghai In de strijd om de eerste plaats in de tweede klasse van het zaalvoet balrayon Midden Zeeuws-Vlaande- ren liep Kraker Trailers tegen de eerste verliespunten op. De koplo per verloor met 5-7 van Reham Vastgoed BV en werd door dat re sultaat voorbijgestreefd door Café de Boemel, dat Navimar met 5-0 versloeg. Achter het leidende duo rukte niet alleen Reham verder op, maar ook Autorijschool Jos Morcus en Van Kouteren. Onderin bleef Na vimar op nul punten staan. 52 Zeeuwse jeugdatleten nemen volgende week deel aan het trai ningskamp van Splash Athletics. Tijdens het kamp, de zogenaamde Autumn Splash Training, nemen de atleten deel aan diverse clinics verzorgd door topatleten, zoals bij voorbeeld olympiër Robert Lathou wers. De uitvalsbasis van het trai ningskamp is Loon op Zand. Het herfstkamp wordt voor de tweede keer gehouden door de Stichting Splash Athletics, die de Zeeuwse at letiek een impuls wil geven. De Oostenrijkse wielrenner Marco Haller heeft vrijdag de vierde etap pe in de Ronde van Peking op zijn naam geschreven. De 21-jarige ren ner van Katoesja was na een rit over 165,5 kilometer tussen Yan- qïng en Chang Ping de snelste in de massasprint Hij klopte de Italia nen Alessandro Petacdïi en Elia Vi- viani. Johnny Hoogerland kwam als nummer 89 binnen. De Duitser Tony Martin behield de leiderstrui. Hoogerland staat op de vijftigste plek. Vandaag is de laatste etappe. Roger Federer heeft vrijdag als laat ste de halve eindstrijd bereikt van het Masters-tennistoernooi In Shanghai. De Zwitserse favoriet won in de kwartfinale zonder al te veel moeite van de als tiende ge plaatste Kroaat Marin Cilic: 6-3 6-4. Vandaag staat Federer in de Chine se metropool tegenover de Schot Andy Murray, de nummer drie van de plaatsingslijst. De andere halve finale gaat tussen de Serviër Novak Djokovic (2) en de Tsjech Tomas Berdych (4). door joop van den Oudenhoven MIDDELBURG - De Zeeuwse verte genwoordigers in de eredivisie driebanden kunnen de borst zon dag natmaken. Dallinga/Frans Be vers is uit op eerherstel na de ne derlaag van afgelopen zondag. Te-A genstander Snellen Recycling lijkt daarvoor de aangewezen tegen stander nu de ploeg uit Zundert een slechte competitiestart door maakt. De Brabantse tegenstanders zijn echter niet te onderschatten, want vorig seizoen deden zij tot de laat ste competitiedag mee voor een plaats in de play-offs. Willen ze dat doel dit seizoen wel verwezen lijken, dan moet er snel een omme keer komen gezien de oogst van drie punten uit vijf duels. d£* Zeeuwse thuisploeg treedt aan met de sterkst denkbare opstel ling: Frédéric Caudron, Eddy Lep- pens, Jean Paul de Bruijn en Glenn Hofman. Lands Welvaren/Iets Anders staat in eigen huis voor een op papier onmogelijk opdracht. De Bevelan ders ontvangen in Tapperij 's Lands Welvaren de koploper in de eredivisie: TOW.NL/MCR uit_ Vlaardingen. Om 13.00 uur staan" de partijen Kees Wittens-Emilio Sciacca en Ronny Daniëls-Richard Bitalis gepland. Vanaf 15.00 uur volgen de duels Francis Forton-Ed- dy Merckx en Henk Habraken-" Frans van Kuyk. Martens Cleaning reist naar Oos terhout voor de strijd tegen het ge lijkwaardige Van Wanrooij Trans port. Beide teams hebben tot nu toe vijf punten verzameld en ook het partijsaldo is in balans: 20-20. maBwSMIÊBÊÊÊÊÊÊÊm BILJART Driebanden groot Derde divisie poule 4. Wellse Vaert 3-Korenbeurs/Scheldeoord 6-2: Ludo Kools-André Karelse 35-25 (54 beur ten); Rinus Pankow-Jan Westdorp 35-22 (42); Lars Akkermans-Alfred van de Dries 28-30; Jan Verdult-Rinus Rijk 30-18 (45). WIELRENNEN UCI World Tour, Ronde van Peking. Vierde etappe (Yanqing - Chang Ping): 1. Haller (Oos) 165,5 km in 3.35.39, 2. Petacchi (Ita), 3. Viviani (Ita), 4. Haedo (Arg), 5. Bennati (Ita), 6. Chicchi (Ita), Nederlanders: 11. Markus, 12. Van Hummel, 15. Bos, 41. Slagter, 55. Dekker, 83. Kruijswijk, 84. Van Emden, 89. Hoogerland, 111. Bol, 114. Tjallingii 0.21, 117. Langeveld, 124. Ligthart 1.00,131. Van Leijen 2.35. Algemeen klassement 1. Tony Martin (Dui) 13.11.31, 2. Gavazzl (Ita) 0.40, 3. Daniel Mar tin (Ier) 0.50, 4. Boasson Hagen (Noo) 0.52, 5. Capecchi (Ita), 6. Nocentini (Ita) 0.56, Neder landers: 14. Kruijswijk 1.00, 15. Slagter 1.05, 50. Johnny Hoogerland 8.52, 68. Langeveld 14.40, 83. Van Emden 17.50, 88. Van Hummel 19.52, 97. Ligthart 20.33, 102. Markus 21.48, 116. Tjallingii 23.42, 121. Dekker 25.08, 125. Bos 26.07, 128. Bol 26.32, 129. Van Leijen 26.59. ZAALVOETBAL Midden Zeeuws-Vlaanderen. Tweede klasse: Kraker Trailers BV-Reham Vastgoed BV 5-7, Ca fe de Boemel/Klusbedrijf van Loon-Navimar 5-0, Autorijschool Jos Morcus/Chicas-Baderïe Installatiebedrijf Dam 7-5, HKC/Topvorm-Ben- ny Sport 5-0, Installatiebedrijf Dierx-Dow 4-10, Atoomboys-E&K Informatisering BV 8-10, Bakkerij van de Velde-Smit Sportprijzen 5-0, Van Kouteren-MBT 5-4. Stand: 1. Cafe de Boemel/Klusbedrijf van Loon 5-15; 2. Kraker Trailers BV 5-12; 3. Auto rijschool Jos Morcus/Chicas 5-10; 4. Reham Vastgoed BV 5-10; 5. Van Kouteren 5-10; 6. Ba- derie Installatiebedrijf Dam 5-9; 7. Installatiebe drijf Dierx 5-7; 8. E&K Informatisering BV 5-7; 9. Dow 5-6;. 10. HKC/Topvorm 5-6; 11. Bakke rij van de Velde 4-6; 12. MBT 5-4;13. Atoom boys 5-4; 14. Smit Sportprijzen 4-4; 15. Bennyt Sport 5-3; 16. Navimar 5-0.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 115