DAGBOEK Dan is t 'r wee plekke voo nieuwe kaorten 26 I .5-20 oktober2012 Zeeuwse dialectdag in Nieuwdorp Gekke oplossing quiz toch ingezonden zaterdag 13 oktober 2012 ZoemvaSi-Vtasnderen www. feslivol- zvl. n: teiendWATER 'Het-KamerOrkest Ning Kom' 19/10 tóef-^fljiiattro stagioni' o.Lv. violiste Ning Kom zet Hef Kamerorkest een energieke en briljante uitvoering neer van Vivaldi's eeuwige favoriet! Tchaikovsky American in Paris' best 'An Russian in the Ukraine' zou kunnen worden genoemd. door Rinus Willemsen Vorige weeke bin 'k an de slag gegaon. Alles opge ruimd: de kaorcjes op de kasse. 't Is noe 'n leeg gezicht. Da's nog even wénnen, mao jao... 't was nöödig. Vandaor. 'k Weet nie 'oe of ta bie judder gaot. Maor ik leggen nog a gemak kelijk 't êên en 't ander zö maor uut m'n 'annen. Op 'n stoel, op 'n 'oek van de kasse of op de tree van de trap. Ik weet 't: 't is 'n slechte gewènte van me. Dus bin 'k 's an de slag gegaon en je weet nie wat je allemaol zö tegenkomt. Op een stoel in de keuken: wat boeken, ouwe bonne tjes van boodschappen doen, enveloppen die nog open gemaokt moeten worren en wat ouwe kranten die 'k nog 's zou moeten deulezen. Mao da kom 't ommerst nie van. Dus weg die rommel, opruumen. Mao die ansichtkaorten die op de kasse staon die gaon natuurlijk nie de papierbak in, ee. Noe bin 'k a jaor en dag een verzaomelaar van kaorten. Vooral van Zêêuwse. Die zitten in albums. Nêê, ut moeten nie altied van die ouwe Zêêuwse ziin. Modèrne mag ook. In de loop van de zeumer kommen d'r ook uut 't butenland van kennissen of familie die op reis gaon. En da bin nen d'r ook nogal wat. Zö vorige weeke nog êên uut Frankriek, om precies te ziin uut Saint-Gaudens. Zeker nog nóóit nie van göoren? 't Ligt tegen de Pyreneeën, 'n Echte toeristische kaorte mee ouwe ge bouwen, 'n kérke, 'n schittenrend park mee grööte struken begonia's en 'uuzen mee vee geraniums in bakken aan de muren. En d'afzen- ders schrieven dat 't schoon weer tje is, dat ze 't primao in udder slienger 'én en dat de reize primao was verlööpen. En ook nog een zonnetje d'r bie geteekend, mee 35 groaien d'r naost geschreven. (Lao- ter vertellende die man nog tegen me, dat ie die middag nog speciaol een pette most kööpen, omdat ie 't nie kon 'ouwen van wèrmte op z'n bolle). Noe is't nie zö dan'k overal lööp uut te bellen, dan 'k an sichtkaorten spaoren. Dan Jan, Piet en Klaos die gaon verzaden voo me. En ze die zö noe en dan bie m'n in de brievenbusse steken. Nêê, nêê, zö erg is 't nie. Mao toch ee. Volgende weeke zaoterdag is 't Dia lectendag in Landlust (Nieuw- land), jao dao bie de Westerschel- detunnel, en dan kom men altied toch 'n paor ménsen nao me toe mee Zêêuwse an sichtkaorten. En al licht weiger ik die nie. Contrarie. Ik bin dao 'êêl blieje mee. Van de mêêste Zêêuwse kér ken, meulens en to rens lean 'k judder toch wel 'n pla- otje laoten zien, 'öör. „Nim Rinus, 'iere ei je d'r nog 'n paor", 'öör ik 'n mannetje uut Beveland al zeg gen, „misschiens ei je die nog nie." En nieuwsgierig as altied, doen 'k dan 't envelopje open en kommen d'r zeker weer een paor schööne kaorten in m'n 'annen. Zelf komt ie uut 't Land van Cadzand, maor jaoren geleejen a nao Beveland ver trokken. Mao nog altied praot ie z'n eigen dialect en daovoo is dan ook die dialectdag geregeld. Noe mag 'k wel zeggen, dat 'r nie allêêne an dialect gedaon wor, maor ook an folklore en dit jaor komt dat nog 's goed uut de vèrve mee 'n speciaole presentaotie over klederdrachten en ouwe gebruken. En noe snappen judder natuurlijk ook, waorom ik juust die ouwe kaorten van de kasse 'aolende de ze weeke. Allicht, dan is 'r wee plekke, kunnen d'r nieuwe op, vol gende weeke. NIEUWDORP 'Béésten in en rond het 'uus', luidt dit jaar het thema van de jaarlijkse dialectdag, die de Zeeuwse Dialect Vereniging op za terdag 20 oktober houdt in party centrum Landlust in Nieuwdorp. Streektaalconsulent Veronique de Tier houdt een inleidingen trou badour Adri Oosterling verzorgt een conference. De dag begint om 9.30 uur en duurt tot 15.15 uur. En tree 30 euro, inclusief lunch. John Guequièrre in actie tijdens de Kustmarathon. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - „Ik had totaal niet verwacht dat ik ook echt zou winnen", reageert Jacqueline van der Hiele op gewekt. Ze is al ruim 32 jaar abonnee van de PZC en doet iedere keer weer mee aan verschillende acties en prijsvragen die in de krant staan. De quiz die in de glos sy 'Geniet' van de PZC staat, vult Jacqueline ook altijd in. „Soms gaat er zoveel tijd overheen dat ik allang ben vergeten dat ik heb meegedaan. En dat was bij de quiz ook het geval. Ik twijfelde wel om het in te sturen want ik vond de oplossing zo gek", zegt Jacqueline. Maar met die gekke oplossing - 'oudewijvenzomer' - heeft Jacque line wel de nieuwste iPad gewonnen. „Mijn zoon zit in het buitenland, dus zo'n iPad komt wel goed van pas, die kan ik overal mee naar toe nemen." foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 110