moment Deze Vredesprijs verandert helemaal niets 'Een prijs voor elk van de vijfhonderd miljoen Europese burgers' II Herman Van Rompuy, voorzitter van de Europese Raad zaterdag 13 oktober 2012 door onze correspondent Windy Kester De leider van het Noorse Nobelcomité had meer tijd.nodig dan normaal om de keuze voor de Europese Unie als winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede 2012 te motiveren. Normaal volstaan een paar zinnen, nu lijkt het comité er behoefte aan te hebben zich uitge breider te verklaren en verdedigen. „De EU heeft meer dan zes decen nia bijgedragen aan vrede, ontwa pening en democratie en mensen rechten in Europa", herhaalt Thorbjorn Jagland keer op keer. In dit licht kan de toekenning ge zien worden als een beloning voor historische verdiensten. In de ja ren dertig van de vorige eeuw werd de prijs enkele keren toege kend aan mensen die zich inzet ten voor Frans-Duitse verzoening. Iedereen weet hoe dat afliep. An no 2012 lijkt dankzij de EU oorlog tussen Frankrijk en Duitsland on denkbaar. Daar heeft het comité een punt. Maar waarom juist nu na jaren waarin de Europese Unie vooral bezig is geweest met zichzelf en geld? Volgens Jagland wil het comi té onderstrepen dat de Unie een nieuwe stap maakt door ook Kroa tië en straks Servië en Montene gro op te nemen. „Het is niet lang geleden dat daar oorlog was en de EU draagt nu bij aan vrede." De prijs is controversieel in niet-EU-lid Noorwegen. De Noren zeiden in referenda in 1972 en 1994 'nee' tegen het lidmaatschap. Vol gens de laatste peilingen is mo menteel slechts 16 procent van de Noren voor aansluiting bij de EU. De reacties op de Nobelvredesprijs variëren van 'absurd' en 'verkeerd' tot 'waardig'. Waarschijnlijk wil het comité on derstrepen onafhankelijk te zijn en zich niets aan te trekken van de Noorse politiek of de mening van de burgers. Jagland is ook gene- raal-secretaris van de Raad van Eu ropa en vaak bekritiseerd een dub^- bele pet op te hebben. De keuze past- bovendien in het rij tje van 'wonderlijke' toewijzingen van de prijs de afgelopen jaren. Drie jaar geleden won Barack Oba- ma terwijl hij nog geen jaar presi dent van de VS was en alleen in verbale zin aan de weg had getim merd. Vorig jaar ging de Nobel prijs naar drie vrouwen. Twee van hen waren volslagen onbekend en de derde, de Liberiaanse Ellen Jo hnson Sirleaf bleek nauwe ban den te hebben met oorlogsmisda diger Charles Taylor. Veel is te verklaren door Jaglands leiderschap sinds 2009. De sociaal democraat en voormalig premier en minister van Buitenlandse za ken staat bekend als niet bepaald conflictschuw. Hij houdt ervart in de schijnwerpers te staan en hij houdt van discussie. Hij is een fer vent aanhanger van de EU en heeft de Unie meerdere malen ge nomineerd. Nobelprijsexperts stel len nu vragen rond zijn persoon en of hij wel geschikt is als leider van een zo prestigieuze prijs. Hoe Europa er zonder de EU uitge zien zou hebben, blijft gissen. Maar een Europa mét EU is nog steeds niet vrij van conflicten. Bo vendien: deze Nobelprijs veran dert niets. De Vredesprijs redt de euro niet, geeft geen Griekse kinde ren te eten en lost de werkloos heid in Spanje niet op. Er zijn we reldwijd mensenrechtenactivisten die de beschermende schijnwer pers van de Vredesprijs harder no dig hebben. En als die niet meteen in de gedachten springen: volgens de statuten is het Nobelcomité niet verplicht een winnaar aan te wijzen. Waarom zou ze, bij gebrek aan goede kandidaten, het circus niet eens een jaartje overslaan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11