'Oeuvreprijs' op kritiek io|nobelprijs voor de vrede 'Typisch dat anderen ons eraan moeten herinneren hoeveel de EU heeft bereikt. Hoop dat alle Europeanen zich trots voelen' 'Ik vind het fantastisch dat West-Europa sinds 1945 in vrede leeft, maar het is raar de EU daarvoor te prijzen' 'Dit is een mooi, respectvol bewijs van de grote historische betekenis van Europa. Laten we nou blij zijn dat het gebeurd is en niet meteen kritiek hebben' Waarom nu die prijs voor Europa? Juist nu de verdeeldheid tussen de lidstaten tot grote hoogten is gestegen. Juist nu de Unie in diepe problemen zit. 'De EU heeft een vitale rol gespeeld in het helen van de wonden van de geschiedenis en het promoten van vrede, hereniging en samenwerking binnen Europa' zaterdag 13 oktober 2012 Connie Hedegaard, Deense Europees Commissaris voor Klimaat John Redwood, Britse parlementariër Conservatieve Partij Mark Rutte, minister-president door Hans de Bruijn beeldbewerking Ronald Visser De toekenning van de Nobelprijs voor de vrede joeg gistermorgen een golf van op winding door de Europese burelen. 'Eindelijk erken ning', was een veel gehoorde reac tie. Voorzitter José Manuel Barro- so van de Europese Commissie glom alsof hij persoonlijk de prijs had gekregen. Dit was voor veel eu- rocraten de opkikker die de onder vuur liggende Europese Unie op dit moment zo hard nodig heeft. Maar in de wandelgangen van Eu ropa werden toch ook al snel de wenkbrauwen gefronst, en niet al leen door de bekende eurosceptici die meteen spraken van 'een aan fluiting' en 'een schande'. De vre desprijs toekennen op een mo ment dat de EU in zijn diepste cri sis ooit verkeert, roept vragen op over de diepere politieke bedoelin gen van de Noorse keuzeheren en -dames. Objectief bezien vallen de overwe gingen van het Nobelcomité best te verdedigen. De Europese een wording heeft in belangrijke mate bijgedragen aan het feit dat er al bijna zeventig jaar vrede is op het Europese continent (afgezien van de strijd op de Balkan), dat de grootmachten die elkaar tot twee maal toe in verwoestende oorlo gen naar het leven hebben gestaan nu nauw samenwerken, en dat een herhaling daarvan tot in de verre toekomst onwaarschijnlijk is. Die Europese eenwording is hét voorbeeld geworden voor samen werkingsverbanden tussen landen elders in de wereld. En in Europa wil iedereen er deel van uitmaken. Het begon met zes landen, nu zijn het er 27 en er staan er meer op de stoep te trappelen van ongeduld om erbij te horen. Oost-Europa be vrijdde zich van het communisti sche juk en zag en masse maar één toekomst: aansluiting bij dat grote West-Europese project. Allemaal waar, maar dat gold twee, vijf of acht jaar geleden ook al. Ook toen werd de EU al als kan didaat voor de vredesprijs ge noemd, maar werd zij telkens over geslagen. En juist nu de Unie in diepe problemen zit, is het wél Oorlog en vrede bingo. Juist nu de verdeeldheid tus sen de lidstaten tot grote hoogten stijgt, de solidariteit onder druk staat en de kloof tussen Noord- en Zuid-Europa dieper is dan ooit, is deze keuze opmerkelijk. In Athene gingen dinsdag duizen den met hakenkruisvlaggen getooi de Grieken de straat op 0111 te de monstreren tegen de bezoekende Duitse kanselier Angela Merkel. In Madrid en Rome betogen bijna da gelijks mensen tegen de door het rijke noorden van de EU opgeleg de bezuinigingen. In datzelfde noorden neemt de euroscepsis Europa is eeuwenlang het strijdtoneel geweest van bloedige conflicten: van grote veldslagen als de Napoleontische oorlogen (1804-1815) en ui teraard beide Wereldoorlogen in de twintigste eeuw tot aan relatief klei ne omwentelingen als de Belgische Revolutie (1830). Steeds vierde het nationalisme hoogtij. In rustige decennia dat er geen bloed werd vergoten was er altijd wel er gens in Europa de dreiging dat zoiets elk moment zou kunnen gebeu ren. Ook nadat in 1945 alle wapens zwegen, bleef het onrustig. De gedachte ontstond dat Europese integratie de enige manier was om af te reke nen met het vergaande nationalisme. Uitvloeisel van die opvatting was de oprichting van de Europese Unie voor Kolen en Staal (EGKS), in 1951 onder leiding van de Fransman nen Jean Monnet en Robert Schuman. Kolen en staal waren essentieel voor de wederopbouw van een door de Tweede Wereldoorlog verwoest Europa. Bovendien zou de samenwerking de vroegere kemphanen wei eens nader tot elkaar kunnen brengen, bedachten de founding fathers. De EGKS startte met Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux-lan- den en veranderde later in de Europese Economische Gemeenschap. In 1992 werd de Europese Unie een feit met het verdrag van Maas tricht, dat de basis legde voor verdere vormen van samenwerking op het gebied van buitenlands- en veiligheidsbeleid, op juridisch en intern vlak en de vorming van een monetaire unie. Het project van vrede en wederopbouw is zonder meer geslaagd: West-Europa kent sinds 1945 vrede en de wederopbouw heeft een on gekende welvaart opgeleverd. Anders Fogh Rasmussen, secretaris-generaal van de NAVO 'Waarschuwing aan hen die de voorgeschiedenis dreigen te vergeten' met de dag toe, en zien miljoenen de EU eerder als oorzaak van hun pro blemen dan als oplossing ervan. Als de Unie alleen beoor deeld zou zijn op basis van wat zij de afgelopen paar jaar heeft laten zien, dan was deze prijs er nooit geko men. Het is dan ook vooral een 'oeuvreprijs', een belo ning voor daden uit het verle den, en een waarschuwing aan het adres van degenen die de Europese voorgeschiedenis drei gen te vergeten, om niet alle ver worvenheden van de laatste ze ventig jaar als gevolg van de huidige acute crisis te verkwanse len. Voorzitter Herman Van Rompuy van de Europese Raad noemde de vredesprijs gisteren 'een prijs voor elk van de vijfhonderd miljoen Eu ropese burgers'. Maar als al die bur gers nu - in referenda - om hun mening over de toekomst van de Europese samenwerking zou wor den gevraagd, zou de uitkomst wel eens ontnuchterend kunnen zijn, prijs of geen prijs. Resultaten uit het verleden bieden allerminst een garantie voor de toekomst. Misschien hadden de Noren (let wel: Noorwegen maakt géén deel uit van de Unie) nog een paar jaar moeten wachten om te zien hoe lang de ooit alom gevierde Europe se gedachte beklijft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10