Taalvondst machtig instrument binnenland 17 Levenslang voor doden van vier vrouwen Vrouw die baby's doodde Vooroordelen van werkgevers over is dader en slachtoffer verschillende generaties zijn onzin Baldadige ijsbeer Vicks verhuist vrijdag 12 oktober 2012 ROTTERDAM - Een 27-jarige inwo ner van Helmond verdwijnt le venslang achter de tralies voor het vermoorden van drie vrouwen, doodslag op een vierde vrouw en poging tot doodslag op een man. De rechters van de rechtbank in Dordrecht deden die uitspraak gis teren in de extra beveiligde zit tingszaal in Rotterdam. De man schoot op 12 mei 2011 in zijn woning in Helmond zijn ex-vriendin dood. Enkele dagen la ter, op 16 mei, reed hij naar Zwijndrecht. Daar bracht hij zijn andere ex-vriendin, haar zus en hun moeder om het leven. Ook schoot hij op de vader van het ge zin, hij overleefde de aanslag. De rechters vinden het aannemelijk dat hij de vrouwen om het leven bracht uit wraak om de eerder stukgelopen relaties. Het Openbaar Ministerie (OM) had ook om een levenslange gevan genisstraf gevraagd, maar dan voor vier moorden en een poging daar toe. De moord op de moeder en poging tot moord op de vader acht te de rechtbank echter niet bewe zen. De verdachte, die tijdens de behandeling van de zaak roerloos alles aanhoorde, bekende betrok ken te zijn bij de schietpartijen, maar ontkent dat hij de moorden heeft gepland. Hij zou in paniek zijn geweest. De rechter vond dat de man mee dogenloos te werk was gegaan en dat de kans op herhaling in de toe komst aannemelijk is. Daarom past volgens hem een levenslange gevangenisstraf Advocaat Margje van Weerden ver moedt wel in hoger beroep te gaan, ook al stelde haar cliënt eer der dat hij zelf ook vindt dat hij le venslang verdient. „Maar juridisch gezien vinden wij een straf van dertig jaar beter omdat hem nu elk perspectief wordt ontnomen. Dat is inhumaan", aldus Van Weer den. De moeder van de jonge vrouw die in Helmond werd ver moord, reageerde opgelucht, ook al moet ze leven met de dood van haar dochter. „Ik hoop dat hij hon derd jaar wordt. Ik zal elke dag voor zijn gezondheid bidden." Effectieve politicus maakt werkelijkheid graag een beetje mooier of dramatischer Burgers worden op het ver keerde been gezet door poli tieke woordspelletjes. Zo is er weinig sociaal aan een 'so ciaal leenstelsel'. Maar taal vondsten werken wèl. door Laurens Kok Een effectieve politicus maakt de werkelijkheid graag een beetje mooier of dramatischer. Taalgevoel is noodzakelijk. Vind je als WD-lei- der bijvoorbeeld dat erfgenamen te veel successierechten over de er fenis van hun gestorven familielid moeten betalen, dan zet je je plei dooi kracht bij door de term 'sterf- taks' te lanceren. Een belasting op doodgaan dus. 'Erftaks' had na tuurlijk ook gekund, maar 'sterf- taks' bekt net even lekkerder en past goed in een pakkende kran tenkop, moet Mark Rutte hebben gedacht Een mooi voorbeeld is ook het 'so ciale' leenstelsel waar de Kamer nu voor is. De regeling komt er plat gezegd op neer dat studenten hun studiebeurs niet langer als gift krijgen maar voortaan moeten le nen. Een strop van grofweg 13.000 euro. Heel 'sociaal', hoont de SP. Kamerlid Jasper van Dijk is daar om gisteren een actie begonnen om een ander woord te verzinnen. De SP is overigens zelf een mees ter in taalvondsten. Zo is de partij bedenker van de villasubsidie, ^^SXXSSZSSSSlSSS3^iSV7!S9^SSCe^/£.'>, waarmee zij de hypotheekrente aftrek bedoelt. Die wil ze beper ken tot huizen met een hypotheek van maximaal 350.000 euro, een bedrag waar je (zeker in de Rand stad) toch echt geen villa voor krijgt. Een sterk staaltje van mensen op het verkeerde been zetten is ook de 'forensenbelasting'. Die sugge reert een nieuwe belasting op woonwerkverkeer, maar houdt fei telijk in dat forensen juist hun be lastingvrijstelling kwijtraken. Het 'frame', gretig neergezet door de autolobby, bleek echter zo effec tief dat de politiek niet wist hoe snel ze afstand van de maatregel moest nemen toen de verkiezin gen in zicht kwamen. Missie ge slaagd, zou je zeggen. Wel gaan mensen straks meer assurantiebe lasting betalen, een heffing die wei nig tot de verbeelding spreekt. Van alle partijen weet de PvdA waarschijnlijk het best hoe funest woordspelletjes kunnen uitpak ken. De partij werd nog jaren ach tervolgd door het 'kwartje van Kok', de accijnsverhoging die werd uitgevoerd door CDA-staatssecreta- ris Van Amelsvoort. Toen PvdA-leider Wouter Bos voorstelde om gepensioneerden mee te laten betalen aan de stijgen de AOW-kosten door belasting te heffen over hun aanvullend pen sioen, werd dat plan door het CDA-kamp handig 'geffamed' als 'bejaardenbelasting' en 'Bos-belas- ting'. Het plan ging uiteindelijk (met instemming van het CDA) door, maar kostte Bos daarvoor wel eerst de verkiezingswinst. ROTTERDAM - De baldadige ijsbeer Vicks uit Dier gaarde Blijdorp in Rotterdam verhuist 22 oktober naar berenpark Orsa in Zweden. Vicks werd voor al bekend van de vernieling die hij aanrichtte in het verblijf, hij sloeg laatst een dikke ruit aan gru zelementen. Vicks vertrekt naar Zweden samen met een vrouwelijk ijsbeertje van twee jaar oud uit Ouwehands Dierenpark in Rhenen om, later samen met haar, kleine ijsbeertjes te kunnen ma ken in een andere Europese dierentuin. „Het wordt tijd om zijn moeder te verlaten", zegt een woordvoerster. foto Toussaint Kluiters/ANP LEEUWARDEN - Sietske H. uit Nij Beets heeft in hoger beroep drie jaar celstraf en tbs met dwangver pleging gekregen. Ze doodde haar vier pasgeboren baby's. Eerder veroordeelde de rechtbank de nu 27-jarige vrouw tot twaalf jaar gevangenisstraf. Het gerechts hof komt tot een andere uitspraak omdat psychiatrisch onderzoek in middels heeft uitgewezen dat ze een psychische stoornis en een hersenafwijking heeft. Daardoor is ze verminderd tot sterk vermin derd toerekeningsvatbaar. Sietske H. is zowel dader als slacht offer, stelt het hof vast. Ze zal de rest van haar leven kampen met de wetenschap dat ze haar vier kin deren heeft gedood 'en dat ze zich dit in toenemende mate lijkt te rea liseren'. Het hof acht bewezen dat de vier baby's tussen 2003 en 2009 allemaal levend zijn geboren. Anders dan de rechtbank noemt het hof het geen kindermoord, maar vier keer kinderdoodslag. Er is geen bewijs dat ze al tijdens de zwangerschappen besloot de ba by's te doden. Een langere periode van begeleiding is nodig, zeker zo lang de vrouw vruchtbaar is. zie onze website:binnenland Bekijk een video en luister naar de uitspraak van de rechter door Berrit de Lange DEN HAAG'- Hardnekkige vooroor delen weerhouden werkgevers er van om ouderen in dienst te ne men en te houden. Zo zouden 55-plussers vaker ziek zijn en zou den psychische klachten met stip op één staan als oorzaak voor het verzuim door oudere werknemers. Onzin, blijkt uit onderzoek van ar- bo-organisatie 365, dat deze en an dere mythen over dè vier genera ties die nu de arbeidsmarkt bevol ken, ontkracht. Het beeld dat de zogeheten protestgeneratie (1940-1955) veel meer verzuimt dan andere generaties, klopt niet. Hun jongste collega's van genera tie Y (1985-2000) melden zich twee keer zo vaak ziek. Psychische klachten houden de pragmatische generatie (1970-1985) het vaakst thuis, terwijl het beeld bestaat dat psychisch ongemak vooral de pro testgeneratie en generatie X (1955-1970) treft. Dat de senioren op de werkvloer het liefst alles bij het oude houden, is ook al een my the. Werkvariatie is voor de pro testgeneratie juist belangrijk. Daar bij verschillen ze dus niet van hun jongere collega's. Alleen de jongste groep werknemers hecht nog niet sterk aan werkvariatie. Dat genera tie X voornamelijk zou worden ge dreven door salaris en status, is ook al onjuist, stelt 365. Ook die heeft liever afWisselend werk. Werkgevers staan voor de vraag hoe ze ervoor kunnen zorgen dat oudere werknemers langer willen doorwerken. Tegelijkertijd moet de organisatie aantrekkelijk blijven voor jongeren. 'Generatiemanage- ment' is het toverwoord, aldus 365. Leidinggevenden die oog heb ben voor de verschillende energie bronnen (geld, ontwikkeling, socia le steun) en stressfactoren (balans werk/privé, taakonduidelijkheid, reorganisatie) die de verschillende generaties op de werkvloer drij ven, plukken de vruchten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7