'Het ging om de publiciteit' Voetbalclinic schot in roos Aandacht voor visueel beperkten in Zeeland 11 I zeeland ,5-20 OKtober2012 Verhagen belooft Thermphos-medewerkers vrijdag 12 oktober 2012 jL- JLm êswwllflsBWi door Martijn de Koning Aan boord van de boot van Women on Waves, die vorige week Marok ko aandeed en daar veel publiciteit mee kreeg, was ook huisarts en abortusarts Marlies Schellekens uit Groede. Voor haar was het de eerste 'bootactie' met de organisatie, die opkomt voor het legaliseren van abortus en het verspreiden van informatie over abortus en anticonceptie. Vorige week woensdag reisde de groep af naar het Marokkaanse Smir. De boot van de Women on Waves lag, gecamoufleerd als ge woon plezierjacht, toen al in de ha ven. Bijna niemand wist daarvan: de autoriteiten, die de komst van de boot wilden tegenhouden, ke ken vreemd op toen het schip op eens door de haven voer. Women on Waves ging niet in eer ste instantie naar Marokko om vróuwen te behandelen, bena drukt Schellekens. „Door de be richtgeving in de media leek het daarop, maar het ging vooral om andere zaken." Zo wilde de organi satie de discussie op gang brengen. „In Marokko is abortus illegaal, en daardoor worden dagelijks honder den abortussen op onverantwoor de wijze uitgevoerd", vertelt Schel lekens. „Daar aandacht voor vra gen is ons natuurlijk op geweldige wijze gelukt." Daarnaast verspreid de Women on Waves een telefoon nummer, waar vrouwen terecht kunnen voor informatie om op verantwoorde wijze met medicij nen zelf een abortus op te wek ken. „Dat nummer stond onder meer groot op de boot, en is daar door talloze keren in de media ge weest. We merkten dat het hielp: er werd veel naar gebeld." Volgens Schellekens viel het met de protesten, die in de media nog al werden benadrukt, wel mee. „Er was een kleine groep actievoerders die heel hard riep; die heb je altijd en overal, óók hier in Nederland." De arts ervoer juist erg veel sympa thie en medeleven. „Mensen kun nen dat daar niet al te hard zeg gen, want ze zijn bang voor vergel ding. Maar in beslotenheid, recht streeks aan ons, hebben we veel steunbetuigingen gekregen." door Ondine van der Vleuten GOES - Mensen die slecht zien kun nen op maandag 15 oktober in zie kenhuis Zorgsaam informatie krij gen over mogelijkheden om zo zelfstandig mogelijk te blijven functioneren. Koninklijke Visio is tussen 10 en 16 uur aanwezig met een informa tiestand. Visio is een landelijke in stelling die gespecialiseerd is in re validatie van mensen met een visu ele beperking. Het Zeeuwse steun punt is gevestigd in Goes. Eén op de zes Nederlanders - zo'n 15 procent van de bevolking - is vi sueel beperkt. Op 15 oktober, de In ternationale Dag van de Witte Stok, wordt wereldwijd aandacht gevraagd voor de moeilijkheden waar mensen die slecht zien tegen aan lopen. Naar de bibliotheek gaan, of even iets regelen in het ge meentehuis, is voor hen een hele onderneming. Het gaat niet alleen om fysieke drempels, zoals de be reikbaarheid en toegankelijkheid van gebouwen. Ook de manier waarop informatie wordt aangebo den en de wijze waarop de maat schappij deze groep bejegent speelt een rol. Centraal thema dit jaar is daarom 'klantvriendelijk heid'. Meer info: www.visio.org Zceuwsch Vlaanderen Arts uit Groede mee met Women on Waves DEN HAAG - Het gebeurt niet elke dag dat 140 bezorgde medewerkers van een bedrijf letterlijk op de stoep van zijn ministerie staan. Maar minister Maxime Verhagen kon het donderdag waarderen. Aan dachtig luisterde hij naar de voorge lezen petitie en stak daarna de 'Thermphossers' een hart onder de riem. „Beste mensen, ik begrijp heel goed dat dit voor jullie zware tijden zijn. En dat jullie hier staan voor jul lie baan. Ik ga geen valse verwach tingen wekken. Ik ga niet zeggen: jongens, ik neem dat bedrijf over en ik zorg dat alles goed komt. Maar wat ik jullie wel beloof is dat ik met jullie mee vecht voor het behoud 'Hef KamerOrkest Ning Kam' 'i.9/10 Met 'Le quatfro stagioni' o.l.v. violiste Ning Kam zet Het Kamerorkest een energieke en briljante uitvoering neer von Vivaldi's eeuwige favoriet! Tchaikovsky componeerde een Serenade voor strijkers die naor analogie met Gershwins 'An American in Paris' best 'An Russian in the Ukraine' zou kunnen worden genoemd, j Vrijdog 19 oktober, RK kerk Uzendïjke, 20:00 aar, 20,- Kaarlen: www.theaterverkoopzeeland.nl of 0900 33 000 33 Op locatie vanaf 1 uur voor aanvang, maar wel op basis van vol vol door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Je omkleden, in de zelfde kleedkamer als AZ-spits Jo zy Altidore, eventjes voelen hoe het is om op de stoel van midden velder Adam Maher te zitten. En als klap op de vuurpijl, zelf een bal letje trappen op het trainingsveld van AZ. Voor zo'n 25 kinderen met diabe tes (type 1) werd die droom giste ren werkelijkheid. Ze mochten meedoen aan een voetbalclinic van AZ-trainer Gertjan Verbeek. Barry Rademaker, voorzitter van de Stichting Kinderdiabetes Zee land, liet na afloop vanuit de bus weten dat de kinderen er 'hele maal vol' van waren. „De bloedsui- kers schieten alle kanten op!" Kinderen met diabetes type 1 kun nen zelf geen insuline aanmaken. Het gevolg is dat ze voortdurend hun bloedsuikerspiegel in de gaten moeten houden. Het kind kan al les wat een ander kind ook kan, als er maar voor gezorgd wordt dat de bloedsuikerwaarden 'veilig' blij ven. Dat maakt dat een kind met diabetes type 1 altijd een uitzonde ringspositie inneemt tussen de an dere kinderen. Rademaker: „Maar hier beleefden ze dat echte groeps gevoel, waren ze samen." Rademaker was een van de drij vende krachten achter de oprich ting van de Stichting Kinderdiabe tes Zeeland, die op schelen voor- BBBBBHBI Gertjan Verbeek tussen de 25 Zeeuwse kinderen die dankzij de Stichting Kinderdiabetes Zeeland een clinic kregen van de AZ-trainer. lichting geeft en activiteiten organi seert voor de kinderen. Uniek in Nederland. Om kwart over zes gis termorgen vertrok er al een bus vanuit Middelburg, in Goes werd een tweede groep opgepikt. Om streeks 10.30 uur arriveerde het stel in Alkmaar, waar na een hapje en drankje een VIP-tour achter de schermen van het AZ-stadium wachtte. De 'business seats', de be stuurskamer, overal mochten de kinderen komen. Maar het onbe twiste hoogtepunt was natuurlijk de clinic van AZ-trainer Gertjan Verbeek. „Toen, die de kleedkamer in kwam, werd het muisstil. De mondjes zakten open: 'Dat is hem!' Wekenlang hadden ze er naar uitgekeken", zegt Rademaker. Anderhalf uur lang werkten de kinderen zich flink in het zweet op het gras. Na afloop gingen ze sa men op de foto. Als herinnering was er voor iedereen een 'goody- bag' met onder meer een AZ-sleu- telhanger en een groepsfoto. Mét handtekening van Verbeek. Meer info: www.skdz.nl 'Hef Brabants Orkest' TöflO Eén van de beste orkesten van Nederland biedteen sprankelend slotconcert. Met de Ouverture Verkochte bruid van Smetana, Tsjoikowski'; Vioolconcert en Dvorak-Symfonie nr. 9 Uit de nieuwe wereld. Zaterdag 20 oktober, Scheldelfeeoler. Terneezen, 20:00 uur. 27,50 Kaarten: www.scheldclhealer.nl of 0115 69 55 55 Op locatie vanaf I uur voor aanvang, maar wel op basis van vol vol

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 74