Overheid zegt bijna nooit sorry binnenland i 5 na invoering test Aantal coffeeshops loopt rap terug 'Fraude Hooijinaijers 1,6 miljoen' cheap.nl dagactie 3 dagen Alkmaar in 4-sterren hotel cheap.nl/dagactie 10900-700 704 Ziekenhuis meet en publiceert eigen resultaten vrijdag 12 oktober 2012 verworven, zoals een theeservies dat Anne ooit aan haar buurmeisje gaf. Ook zijn er foto's te zien van Anne als baby en van haar 10e ver jaardag, waarop ze met vriendinne tjes staat, foto Marcel Antonisse/ANP nemen. Dat blijkt niet het geval te zijn. De conclusies van de onderzoekers sluiten aan bij de resultaten van een ander recent onderzoek dat is verricht door Elisa Garcia Gonza lez, een aan de Radboud Universi teit in Nijmegen verbonden me disch ethica. Zij sprak met een groot aantal zwangere vrouwen over de vraag of het syndroom van Down ge noeg reden is voor een abortus. Een ruime meerderheid van de vrouwen vond van niet. In de periode 1997-2007 werden er in Nederland ongeveer 2 miljoen geboorten geregistreerd. Gemid deld zouden er volgens de cijfers per jaar 245 kinderen levend ter wereld komen met het downsyn- droom. DEN HAAG - Het aantal coffeeshops in Nederland is met bijna een kwart afgenomen sinds 1999. Dat blijkt uit onderzoek van onder zoeksinstituut Intraval in opdracht van het aan de overheid gelieerde Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum. Waren er in 1999 nog 846 coffee shops in Nederland, in 2011 waren er nog maar 653 over. Dat zijn er 193 minder, oftewel 22,9 procent. De overgebleven coffeeshops staan in 104 gemeenten. Dat betekent dat er liefst 314 gemeenten geen coffeeshop binnen de grenzen heb ben. Ook valt op dat de coffeeshop in acht Nederlandse gemeenten volle dig is verbannen. Bergen op Zoom, Middelburg, Roosendaal, Hulst, Oud-Beijerland, Land smeer, Spijkenisse en Stichtse Vecht moeten het allemaal zonder Angst voor schadeclaims Zodra het woord excuses valt, schiet de overheid in een kramp. Een mea culpa is moeilijk voor openbaar bestuur. „Het wordt al snel ervaren als gezichtsverlies." door Arjen de Boer Het lijkt een vies woord: excuses. Zeven letters, die op het juiste mo ment en oprecht ge meend, de angel uit een pijnlijke si tuatie kunnen halen. Maar 'het spijt me' zeggen, is moeilijk. Dat geldt zeker voor de overheid, is de ervaring van ombudsman Alex Brenninkmeijer. „Excuses worden al snel ervaren als gezichts verlies en ik zie dat de politiek de grootsheid niet heeft om die stap te zetten."' In juni concludeerde hij dat bij de aanpak van de Qjkoorts fouten zijn gemaakt. Excuses zouden op hun plaats zijn, Brenninkmeijer had de voorbeeldbrief al klaar lig gen, maar het bleef stil. Omtrent het seksueel misbruik in de jeugdzorg gebeurt iets vergelijk baars. Na de harde conclusies eer der deze week, klonk de roep om excuses. Die zullen er niet komen, reageerde minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie). Dat is niet vreemd, stelt onderzoe ker Thijs Jansen van de Universi teit van Tilburg. Schuld bekennen kan iemands politieke carrière de nek omdraaien. Maar belangrijker is volgens hem de angst voor toren hoge schadeclaims. „De overheid is heel voorzichtig. Het is één van de belangrijkste redenen om geen excuus aan te bieden." Bovendien is de jeugdzorg een ingewikkelde sector vanwege de 'lappendeken' aan organisaties. „Dan is die voor zichtigheid begrijpelijk. Anders ligt het wanneer de politie een fout maakt." Brenninkmeijer ontkent niet dat er schadeclaims kunnen volgen. „Maar automatisch aansprakelijk zijn als er excuses zijn aangebo den, is onzin. Er bestaat geen ge rechtelijke uitspraak waar dat is te rug te vinden." Claims stromen juist binnen wan neer de overheid zich hard opstelt. „Mensen vertellen mij na afloop van een zaak dat het niet zo ver had hoeven komen als fouten di rect zouden zijn erkend." Oprechte en tijdige excuses zorgen volgens Brenninkmeijer voor het gevoel serieus te worden geno men. „Uit onderzoek blijkt zelfs- dat excuses geneeskrachtig wer ken." Opvallend genoeg bood de over heid afgelopen december wél excu ses aan voor het bloedbad in Rawa- gede waar Nederlandse militairen in 1947 Indonesische burgers exe cuteerden. Ook kwam er een scha devergoeding. „Maar ja, dat is dan wel 75 jaar later", zegt Jansen. „Dan zijn er niet zo veel betrokke nen meer." Overigens gaat Opstel ten wel in gesprek met slachtoffers uit de jeugdzorg. Achter gesloten deuren. „Dat is positief, we moe ten uitkijken om niet alleen op ex cuses te focussen", zegt Jansen. per /toplocatie één superactie! coffeeshop stellen. Tegelijk zijn er gemeenten als Almere, Harlingen, Sudwest Fryslan, Kerkrade en Zwolle waar het aantal coffee shops juist is gestegen. Almere spant de kroon: daar was in 1999 slechts één shop, nu zijn dat er vijf. Volgens de onderzoekers zijn er coffeeshops gesloten 'omdat de ge- doogbeschikking is ingetrokken op basis van een negatief Bibob-ad- vies, de eigenaar niet in staat was om een verklaring omtrent goed gedrag te laten zien of omdat één of meer AHOJ-G-criteria zijn over treden.' De Wet Bibob biedt gemeenten houvast om de integriteit van on der meer coffeeshophouders te toetsen. De AHOJ-G-criteria zijn de voorwaarden waaronder de handel in softdrugs wordt ge doogd. ft/ 2 overnachtingen incl. ontbijt ft/ Gratis parkeren ft/ Gratis gebruik Wi-Fi ft/ Op slechts 2 km van centrum Golden Tulip Hotel Alkmaar "Prijs o.b.v, 2-persoonsknni(;r. Exol. ros.kosten C15 por booking. Voorwaarden zie website. Powered by weekendcompany0 HAARLEM - Ex-gedeputeerde Ton Hooijmaijers van de provincie Noord-Holland heeft voor bijna 1,6 miljoen euro gefraudeerd bij deals met bedrijven in de bouw en onroerendgoed wereld. Dat blijkt uit de tenlastelegging tegen de voormalige bestuurder, die vol gende week voor de rechter moet komen wegens steekpenningen, valsheid in geschrifte en witwas sen. Ook Hooijmaijers' vrouw en een makelaar zijn verdachten in de omvangrijke fraudezaak. Het open baar ministerie (OM) verdenkt Hooijmaijers onder meer van deals met Ballast Nedam. Hooijma ijers heeft als gedeputeerde jaren lang - van 2005 tot 2009 - geld aan genomen van bedrijven die door hem een voorkeursbehandeling kregen bij bouwprojecten, aldus het OM. De voormalige Fortis Bank heeft Hooijmaijers omge kocht om 'huisbankier' van de pro vincie te worden, stelt het OM. zie onze website:binnenland Luister haar een interview met Cees Loggen van de WD EINDHOVEN - Het Eindhovense Ca- tharina Ziekenhuis komt met een eigen meetsysteem om te kijken hoe goed de afdelingen hartchirur- gie en cardiologie presteren. In dat systeem wordt vastgelegd hoe het de patiënt vergaat na de behande ling. Ook jaren na dato nog. Meet baar Beter heet de methode en vanaf maandag is die voor ieder een in te zien op de website van het Catharina. „We leggen daarmee een soort van maatschappelijke verantwoor delijkheid af', aldus hartchirurg Bart van Straten. DEN HAAG Voorlopige oplossing over gezinsmigratie Er is een voorlopige oplossing in het dispuut tussen minister Leers (Asiel) en de Kamer over invoering van strenge regelgeving voor ge zinshereniging van migranten. De regels zijn sinds 1 oktober van kracht. De Kamer wilde opschor ting. Leers niet Gisteren legde Leers zich neer bij een Kamermo tie om tot 1 december geen besluit te nemen over nieuwe aanvragen. AMSTERDAM Marten Toonder wilde zelfmoord plegen Striptekenaar Marten Toonder (1912-2005) probeerde zichzelf in maart 2001 van het leven te bero ven. De geestelijk vader van Olie B. Bommel had geen zin meer om te leven. In zijn huis in Ierland nam hij sterke slaappillen, maar niet vol doende om aan dood te gaan. Dat schrijft Wim Hazeu in de gisteren verschenen biografie over Toonder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5