1.000.000 kwijtgeraakt 27 Jong Oranje al met één been op EK in Israël vrijdag 12 oktober 2012 Lance Armstrong heeft tijdens zijn roemruchte wielercarrière ruim 1 miljoen dollar aan de Italiaanse dopingarts Michele Ferrari betaald. Het Amerikaanse antidopingbureau Usada draagt daarvoor bewijzen aan. Levi Leipheimer in 2004 in actie voor Rabobank. De Amerikaan heeft verklaard epo te hebben gekocht bij de team arts van de Nederlandse ploeg. trouwde Wauters volledig op Geert Leinders, de toenmalige teamarts die uitgerekend deze week door zijn huidige ploeg Team Sky op non-actief is gesteld. De Britse ploeg zegde het vertrouwen in de Belg op nadat een intern on derzoek had uitgewezen dat Lein ders bij Rabobank een dubieuze rol heeft gespeeld. Theo de Rooij suggereerde in de Volkskrant dat de Belg renners heeft geholpen met hun preparatie. Voor Team Sky waren de uidatingen over Lein ders aanleiding om de dopingmo- raal van de arts tegen het licht te houden. Wauters ontkent dat Leinders hem ooit epo heeft aangeboden, maar de teamarts zorgde er wel voor dat hij in 'optimale conditie' aan de start kwam. „Elke topsporter gaat op zoek naar medische ondersteu ning. Dat lijkt me normaal. Ik ver- foto Jasper Juinen/ANP trouwde liever op Geert dan dat ik op internet naar allerlei middelen ging zoeken." Of Wauters zeker weet dat hij in zijn Rabo-tijd nooit doping heeft gebruikt? „Ik heb niet elk flesje en elk pilletje dat ik kreeg, gecontroleerd. Wie ben ik om te weten of iets al dan niet op de do- pinglijst staat? Ik ben niet tien jaar naar de universiteit geweest. In dat soort zaken moet je vertrouwen op de ploegarts." „Op een avond was ik in de kamer van Lance, ik leende zijn laptop, en Lance was zijn tanden aan het poetsen. Naar mijn beste herinnering was dat de avond dat we in Andorra waren, dus dat zou 15 september 1998 geweest moeten zijn. Nadat hij zijn tanden had gepoetst, met mij nog in de kamer, gaf Lance zichzelf een onderhuidse injectie met een zeer korte insulinenaald, van het soort dat wordt gebruikt voor epo-in- jecties. Nadat hij zichzelf de injectie had gegeven, zei Lance iets in de trant van: 'Nu jij ook epo gebruikt, kun je er geen boek over schrijven." Jonathan Vaughters, voormalig wielrenner bij US Postal, in het Usada-rapport „Na de Vuelta gingen we naar het WK in Valkenburg aan de Geul, in Nederland, tussen 4 en 11 oktober 1998. Tijdens het WK verbleven Lance (Armstrong, red.), Christian (Vandevelde, red.) en dokter Celaya in een bed and breakfast. De slaapka merdeuren kwamen allemaal uit op een gemeenschappelijke ruimte. Op een ochtend kwam er een UCI-controleur opdagen om ons te testen, en hij begon zich te installeren in de gemeen schappelijke ruimte. Op dat moment ging dokter Celaya naar de auto en haalde een liter zoutoplossing. Hij verborg de zoutoplos sing onder zijn regenjas, liep zo langs de UCI-controleur, ging de kamer van Lance binnen, deed de deur dicht en diende de zoutop lossing toe om het hematocrietniveau van Lance omlaag te bren gen. Dokter Celaya en ik hebben later hartelijk gelachen om hoe hij erin was geslaagd de zoutoplossing naar binnen te smokkelen en die Lance praktisch onder de neus van de UCI-inspecteur toe te dienen." Nogmaals Jonathan Vaughters „Rond 1999 geloofde ik dat het nodig was prestatiebevorderende drugs te gebruiken om succesvol te zijn in professioneel wielren nen. Ik kreeg in 1999 EPO aangeboden bij het Saturn team. De epo werd aangeboden door 'Other-7' (onleesbaar gemaakt met een zwart balkje, red.), een wielercoach met wie ik werkte in 1999, 2000 en 2 001. Ik heb ongeveer een half jaar getwijfeld of ik epo zou gebruiken, voordat ik het in de tweede helft van het seizoen 1999 probeerde." Levi Leipheimer. Oud-bondscoach Egon van Kessel was in 1999 assistent-ploegleider bij Saturn. „Ik herinner me dat we in de US Postal-teambus tij dens de Ronde van Luxemburg te horen kregen dat er politie in het ploeghotel was, en 'Other-16' (on leesbaar gemaakt met een zwart balkje, red.) advi seerde dat als er renners waren met drugs in hun tas, ze die weg moesten gooien. 'Rider-20' (onlees baar gemaakt met een zwart balkje, red.) ging het bos in om te begraven wat hij bij zich had en werk nemer 'Other-16' (onleesbaar gemaakt met een zwart balkje, red.) zei: 'Die bomen zijn over een paar jaar heel groot." David Zabriskie, voormalig wielrenner bij US Postal, in het Usada-rapport „George Hincapie en ik waren behoorlijk open over ons gebruik van prestatiebevorderende middelen. Ik bewaarde af en toe epo bij Georgë thuis in 2001 en 2002." Christian Vandevelde, voormalig wielrenner bij US Postal, in het Usada-rapport „In 1995 zag ik een grote verandering in het pelo ton. Het werd erg moeilijk om bij te blijven en ik ontdekte dat de reden het wijdverbreide gebruik van erythropoietin (epo) was, een verboden bloed- zuurstofbooster waarvoor op dat moment nog geen geschikte dopingtest bestond. Met het groter wor den van de snelheid van het peloton, werden wij geconfronteerd met de keuze: epo gebruiken of slecht presteren in wedstrijden." George Hincapie, voormalig wielrenner bij US Postal, in het Usada-rapport door Barry van der Hooft SENEC - Soms hoef je niet goed te spelen, om toch een goed resultaat neer te kunnen zetten. Jong Oranje liet donderdagavond in Slowakije zien dat je bij vlagen zelfs drama tisch slecht kunt voetballen, maar toch met een glimlach het vliegtuig in kunt stappen. De ploeg van Cor Pot won in Senec met 0-2, dankzij twee doelpunten van Vitesse-spe- ler Marco van Ginkel. Jong Oranje staat door die overwin ning al met één "been op het EK van komende zomer in Israël. Maandag, bij de return in Rotter dam, lean het bijna niet meer mis gaan. De Nederlandse talenten kun nen het initiatief zonder proble men aan.de Slowaken laten, want die maakten in het eerste duel al duidelijk dat ze zich daar geen raad mee weten. De thuisploeg beperk te zich tot tegenhouden en counte ren en bleef lange tijd moeiteloos op de been, omdat Jong Oranje echt dramatisch speelde. Op papier zag het er bijzonder aar dig uit, het basisteam van Cor Pot. In de praktijk was Jong Oranje veel minder dominant en maakte het elftal lange tijd een stroeve en slap pe indruk. De Slowaken kregen na zeven seconden al een kans, omdat Daley Blind nog stond te slapen. Doelman Jeroen Zoet was wel al wakker en voorkwam een snelle domper. De Slowaken moesten zich daarna beperkten tot reageren, maar kwamen er af en toe venijnig uit. De betrouwbare Zoet hield de nul echter op het bord en zag zijn ploeg in de tweede helft toch nog twee keer scoren. De openingstreffer viel tien minu ten na rust, dankzij twee acties die zeldzaam waren in Senec. Jong Oranje acteerde lange tijd veel te statisch en plichtmatig, maar bij de openingstreffer was er eindelijk wel diepgang zonder bal. Van Gin kel vond de ruimte en werd be diend door Adam Maher, die einde lijk eens een steekpass op maat in huis had. Van Ginkel kruiste slim voorlangs bij een Slowaakse verde diger en schoot raak. Dat doelpunt leek Jong Oranje goed te doen, want heel even ging de bal van voet tot voet, zoals je dat mag verwachten van de Neder landse talenten. Luuk de Jong had de 0-2 op zijn voet, maar schoof de bal voorlangs. De spits van Borus- sia Mönchengladbach, die in zijn voorgaande negen interlands voor Jong Oranje pas één keer had ge scoord, speelde een ongelukkige wedstrijd. Negen minuten voor het einde was hij wel heel dicht bij de 0-2. Invaller Jerson Cabral.slingerde de bal voor, De Jong leek met het hoofd te scoren, maar Van Ginkel gaf op de doellijn het laatste tikje. Toegegeven: Slowakije had er alles aan gedaan om het spel van Jong Oranje te ontregelen. Zo was het speelveld nog wat kleiner gemaakt, in het weinig inspirerende stadion netje in Senec. De ploeg van Pot slaagde er daar nauwelijks in om op het hobbelige veld de lakens uit te delen. Aanvoerder Bram Nuytin- ck koos te vaak voor de lange bal, pakte na rust geel en werd vijf mi nuten voor tijd met een chagrijnig gezicht gewisseld. Nuytinck was niet de enige die zijn gebruikelijke niveau niét haalde te gen Jong Slowakije. Toch was ieder een in het Nederlandse kamp dat na afloop snel vergeten. Maandag kan de klus definitief geklaard wor den, waardoor Pot nog steeds het afscheid in zicht heeft waar hij op aast. De bondscoach wil in Israël een punt achter zijn dienstverband bij de KNVB zetten en liefst met een Europese titel afsluiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 55