Fotoboek voor en na ramp In Oosterland ADRZ digitaliseert patiëntendossiers 60 jaar later i8l zeeland Bakkers bakken voor actie Serious Request Provinciegeld voor invangen mosselzaad Informatieavond Kibeo over peutergroepen Brouwersdam in teken Dutch Rafting Cup vrijdag 12 oktober 2012 door Luc Oggel GOES - Het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) in Goes digita liseert de komende twee jaar alle patiëntendossiers. Dat gebeurt in de oude units van de huisartsen post, die daarvoor worden ver plaatst. Het Goese college van burgemees ter en wethouders heeft een omge- veingsvergunning verleend voor het verplaatsten van de units op het terrein van het ziekenhuis. Het digitaliseren van de dossiers is in eerste instantie voor de eigen or ganisatie, maar er wordt volgens woordvoerster Jacqueline van de Kreeke van het ADRZ ook mee vooruitgelopen op toekomstige ontwikkelingen met het landelijke Elektronisch Patiëntendossier (EPD). Dat bestaat al, maar de wet die het landelijk EPD zou regelen, is in april 2011 door de Eerste Ka mer verworpen. Ongeveer de helft van de Neder landse bevolking is op dit moment bij het EPD aangemeld, wat bete kent dat van hen patiëntgegevens kunnen worden uitgewisseld tus sen huisarts, apotheek, huisartsen post en ziekenhuis. Vanaf volgend jaar is expliciete toestemming van de burger vereist voor deelname, dus de verwachting is dat dat aan tal dan zal afnemen. Vooralsnog kunnen alleen medica- tiegegevens en huisarts-waarneem gegevens worden uitgewisseld. De ontwikkeling van andere toepas singen is op dit moment nog onge wis. Overigens wordt in Zeeland onder de naam Zorgportaal al langer ge werkt met een regionaal digitaal dossier. Daarin kunnen huisartsen de gege vens van hun patiënten bij het ADRZ inzien, maar ook artsen op de huisartsenpost kunnen het ge bruiken om te kijken welke behan deling een patiënt in het verleden heeft ondergaan en welke medicij nen iemand gebruikt. Die patiën ten hebben daar indertijd wel toe stemming voor moeten geven. Eind mei dit jaar opende de nieu we huisartsenpost bij het zieken huis in Goes. Die zat sinds 2000 in tijdelijke eenheden op het zieken huisterrein. Die eenheden worden nu gebruikt als kantoorruimte voor het digitaliseren van de dos- door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Met steun van grond- stoffenfabriek Koninklijke Zeelan- dia in Zierikzee bakken de Neder landse bakkers in december een speciaal brood voor de jaarlijkse ac tie Serious Request van radio 3FM en het Nederlandse Rode Kruis. Zeelandia levert de grondstof, de verpakking en bijbehorend recla memateriaal voor een mue- sli-brood met cranberries, abriko- zenmoes en suikerstukjes. Van elk door de bakkers verkocht brood gaat een euro naar Serious Re quest. De actie is het initiatief van bakker Peter Dunselman uit Den Helder. „Hij belde ons op dat hij wat wil- De Stichting Dorpsraad Oosterland brengt een fotoboek ter gelegenheid van het feit dat het volgend jaar 60 jaar geleden is dat de watersnoodramp Oosterland trof. Het boek be vat meer dan 90 foto's van Oosterland, toen en nu. Het was een hele onderneming, mar het is gelukt. In een foto boek zet de dorpsraad Ooster land foto's van het dorp tijdens de watersnoodramp van 1953 naats foto's van hoe Oosterland er anno 2012 bijligt. Het boek ligt nu bij de drukker. door Piet «leemans Onthutsend. Een an der woord is er niet voor. Vooral de fo to's die vanaf de to ren van de Jodocus- kerk genomen zijn tonen de chaos en vernietigende kracht van het water in al zijn heftigheid. Geboren en getogen Oosterlander Piet Roks verzamelde honderden foto's, haalde ze door de scanner en ging vervolgens op pad om het zelfde gebied als op de oude foto's zichtbaar is opnieuw en vanuit het zelfde standpunt te fotograferen. Dus beklom Roks de toren van de de Jodocuskerk en legde - met de rampfoto's bij de hand - Ooster land anno nu vast. En werd weer eens stevig met de neus op de fei ten gedrukt, want de ramp richtte in Oosterland net als in Nieuwer- kerk en Ouwerkerk veel schade aan. Roks was er zelf als tienjarige jongetje getuige van, maar dat weerhoudt hem er niet van om al les wat met Oosterland en met de ramp te maken heeft te verzame len. „Tja, dat doe je gewoon. Ik ver zamel ook krantenknipsels en ver halen." Roks schat dat de dóór de waters noodramp in Oosterland zo'n 20 huizen verloren zijn gegaan. Vij fenzestig mensen kwamen om. „En dat hadden er veel meer kun nen zijn. We hadden geluk dat op gegeven moment de dijk bij Brui- nisse brak. Daar stroomde een pol der vol en daardoor zakte in Oos terland het water. Alles bij elkaar scande Roks 847 fo to's van Oosterland ten tijde van de watersnoodramp. Grote foto's, 'We hadden geluk dat op gegeven moment de dijk bij Bruinisse brak. Daar stroomde een polder vol' maar vooral ook veel kleintjes, ge maakt door amateurs. „Je hebt van die kleine vierkante, maar ook van die kleine rechthoekige, van 7 bij 3 centimeter geloof ik." Alleen al het scannen van de foto's en achterha len waar deze precies gemaakt wa ren was een stevig karwei. „Maar ik heb geprobeerd om alles te ach terhalen. En meestal lukte dat. Het moeilijkste vond Roks om het juiste standpunt voor de nieuwte maken foto te vinden. „Er is een aantal foto's gemaakt vanaf de to ren van de Jodocuskerk, maar er zijn ook foto's gemaakt vanaf de daken van huizen. Om weer zo'n I foto te kunnen maken had ik dus op daken moeten klimmen en dat doe je toch niet zo snel." Hoeveel uren Roks in het monni kenwerk heeft gestoken weet hij zo snel niet. Vind hij ook niet be langrijk. „Het is hobby", zegt hij simpel. Hij hééft iets met oude af- beeldingen. „Ik heb ansichtkaarten van Oosterland verrzameld. Ik denk dat ik de meeste ansichtkaar ten waar het dorp op staat wel in bezit heb. Ik ben ermee gestopt omdat het gewoon een beetje te duur werd." de doen, maar niet alleen", vertelt Leo Nouwen van Zeelandia. „Toen zij wij aan de slag gegaan." Het mueslibrood is woensdag gepresen teerd. 3FM-dj Eric Corton nam het eerste brood in ontvangst. De actie van de bakkers begint op 6 decem ber en duurt tot 1 een dag voor Kerstmis. Bij de actie laten enkele dj's zich zes dagen zonder eten opsluiten in het Glazen Huis. Dat huis staat dit jaar in Enschede. Luisteraars van 3FM kunnen tegen betaling een plaatje aanvragen of gewoon een bedrag storten. Doel van de actie dit jaar is het terugdringen van ba- bysterfte in de wereld. Serious Re quest bracht vorig jaar 8,6 miljoen euro op. De Kerkstraat, gezien vanaf de Jodocuskerk tijdens de ramp. De Kerkstraat anno nu. Eveneens gefotgrafeerd vanaf de Jodocuskerk. foto Piet Roks DREISCHOR - Kinderopvangorgani satie Kibeo houdt donderdag 25 ok tober een informatieavond voor ouders van peuters en aanstormen de peuters over de voortzetting van het peuterwerk in Dreischor. De bijeenkomst wordt gehouden in de plaatselijke openbare basis school De Klimop. Kibeo opent binnenkort peutergroepen in Brou wershaven, Dreischor en Kerkwer- ve. De organisatie voorkomt daar mee dat het peuterwerk uit deze kernen verdwijnt. Het streven is de peutergroepen in Dreischor 15 november te laten starten. De info-avond begint om 19.30 uur. door Piet Kleemans BRUINISSE - De Vereniging van Be roepsvissers De Grevelingen kan rekenen op een subsidie van ruim 5300 euro voor voorbereidende werkzaamheden voor het invan gen van mosselzaad. Met het invangen van mosselzaad wordt al geruime tijd geëxperimen teerd en daar willen de vissers ook graag mee doorgaan. De provincie wil dat steunen. „Uw initiatief draagt bij aan onze doelstellingen om de visserij- en aquacultuursec- tor in onze provincie verder uit te breiden. Met name het verbreden van de bedrijfsvoering van de bin- nenvisserijbedrijven in onze pro vincie levert hieraan een belangrij ke bijdrage", motiveert het college van gedeputeerde staten de beslis sing om subsidie te verlenen. Het geld wordt besteed aan het in huren van deskundigen die helpen bij het inventariseren van wat er al lemaal nodig is voor het invangen van mosselzaad door middel van mosselzaadinvanginstallaties. Nor maal gesproken wordt subsidie ver strekt onder voorwaarde dan ken baar gemaakt wordt dat de ge steunde activiteiten mede moge lijk wordt gemaakt dankzij steun van de provincie. Deze keer hoeft dat niet. SCHARENDIJKE - Bij Beachclub 't Gorsje wordt zaterdag gestreden om de Oxbow Dutch Rafting Cup 2012. Meedoen is, stellen de organi satoren, niet alleen een sportieve uitdaging. Ze beloven niet alleen een sportieve maar ook een gezelli ge dag 'met veel avontuur en emo tie'. Na de briefing van de teamcap tains om 10.00 uur begint om 11.00 uur de endurancerace. Na de lunch gaat om 14.00 uur de sprint races van start en deze duren tot ongeveer 17.00 uur. Aansluitend verzorgen DJ Anthony en Saxy Pe te een 'Raftparty'. Om 18.00 uur volgt de prijsuitreiking. De Raftparty duurt tot 22.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50