41 binnenland Geen toename abortussen Hulporganisaties willen bestaansrecht bewijzen Kamer: Rutte moet nu eindelijk kleur bekennen over Europa VJ Nieuwe tentoonstelling over Anne Frank Vakbonden door SNS 'overvallen' vrijdag 12 oktober 2012 EP door Oick Hofland DEN HAAG - In menig ontwikke lingsland zijn hulporganisaties bijna een staat in een staat gewor den. Ze bepalen het beleid van me nig ministerie en medewerkers ver schansen zich achter hoge muren, inclusief bewaking. Dat, stelt Lin da Polman, kan toch niet de bedoe ling zijn. Met haar boek De crisiscarauaan wierp ze een steen in de vijver, maar de stroom van de rivier heeft ze nog niet wezenlijk kunnen ver anderen. „Mensen hebben de bes te bedoelingen, maar concreet is er heel weinig veranderd", stelt ze na een donderdagmiddag debatteren met vertegenwoordigers van hulp organisaties. „De wereld als geheel is er niet beter op geworden. Je kunt niet zeggen: Kijk, heel Afrika heeft te eten." De kans is groot dat het nieuwe ka binet van WD en PvdA het bud get voor ontwikkelingssamenwer king gaat verminderen. Dat heeft gevolgen voor de hulporganisaties, die mede daarom een reeks bijeen komsten hebben georganiseerd om te bekijken hoe het beter kan. Bijvoorbeeld door te laten zien dat ze niet ter ere van zichzelf conflic ten in stand houden en dat de ei gen belangen niet belangrijker zijn dan die van de mensen die moe ten worden geholpen. Het kan ook beter door ter plekke met elkaar te bepalen welke hulp door welk type organisatie in een bepaalde situatie het best is. Ook als dat eens een keer ten koste gaat van enkele organisaties. „Het probleem is dat er veel me dia-aandacht is voor 'hippe crises' en dan kun je niet voorkomen dat iedereen over elkaar heen valt", zegt Thea Hilhorst, hoogleraar hu manitaire hulp en wederopbouw aan de universiteit van Wagenin- gen. „Het is belangrijk dat mensen in nood worden geholpen, maar het is essentieel om te blijven denken: Wat doen we hier en hoe gaan we verder? Natuurlijk moet er bij ram pen direct hulp worden verleend, maar als je daarna weer vertrekt, is de kans groot dat mensen steeds verder in de ellende komen. Nood hulp is tegenwoordig meer dan pleisters plakken. Het is niet meer los te zien van ontwikkelingshulp. Moderne noodhulp kan dus best wel eens twintig jaar duren." Polman: „De achilleshiel van de hulp is de versnippering. Er is geen gezamenlijke benadering. De organisaties krijgen geld van de burger en/of de overheid en dat is bedoeld om idealen te verwezenlij ken. Maar er wordt veelal politiek mee bedreven: Ik doe mijn dinge tje en ben zo weer weg. Terwijl het hard nodig is om na te denken over wat je op langere termijn kunt bereiken." AMSTERDAM - Hanneli Pick-Goslar, jeugdvriendin van Anne Frank en ho locaust-overlevende, haalt herinne ringen op aan Anne op de tentoon stelling 'Nu ben ik dus vijftien' in het Anne Frank Huis. Pick-Goslar opende de nieuwe expositie, die al le levensjaren van Anne belicht. Het museum heeft nieuwe aanwinsten informatie van het waterschap 1 De ontwerpen van de programmabegroting 2013 en de meerjarenraming 2013-2016 van waterschap Scheldestromen liggen ter inzage op de waterschaps kantoren in Middelburg en Terneuzen. .-■Scheldestromen Meer weten? Uitgebreidere informatie over onderwerpen in deze advertentie vindt u op www.scheldesti-omen.nl/ waterschapsblad. Mocht u niet de beschikking hebben over een computer en meer informatie over een bepaald onderwerp willen ontvangen, dan sturen we u graag de informatie op papier toe. Deze kunt u aanvragen bij de afdeling Communicatie en Bedrijfscultuur. Postadres: Postbus 1000.4330 ZW Middelburg Bezoekadressen: Kanaalweg 1,4337 PA Middelburg Kennedylaan 1,4538 AE Terneuzen 088-2461000 (lokaal tarief) info@scheldestromen.nl www.scheldestromen.nl «oseasBosssssssa DEN HAAG - De vakbonden zijn compleet overvallen door het voor nemen van de SNS Bank om de komende jaren honderden banen te schrappen. „We wisten van niets. Het is een goed gebruik om vakbonden te in formeren als er zulke grote reorga nisaties op komst zijn, maar dat is niet gedaan", zei Marlies de Groot van de CNV Dienstenbond gister middag. Een woordvoerder van de bank be vestigde gisteren dat de komende jaren 'veel banen' verdwijnen bij de vierde bank van Nederland, maar is het te vroeg om te zeggen hoeveel banen er precies verloren gaan. Bij SNS werken 2400 men sen. Het gaat volgens de bank om het 'doorontwikkelen van een al eer der gekozen strategie voor de ko mende vier jaar'. „Pas over vier jaar kunnen we zeggen hoeveel ba nen er verloren zijn gegaan en hoe veel gedwongen ontslagen daarbij zijn gevallen." Een deel van het personeel is gisteren al geïnfor meerd, anderen zullen de komen de dagen worden bijgepraat door het management SNS zit in zwaar weer door de in gezakte hypotheekmarkt Door een technische storing vandaag helaas geen Toos en Henk door Sander Zurhake DEN HAAG - Het aantal kinderen dat wordt geboren met het syn droom van Down is sinds de in voering van de combinatietest in 2002 niet afgenomen. Er werd al tijd aangenomen dat een toene mend aantal ouders voor een abor tus kiest als zou blijken dat hun ba by het syndroom van Down heeft. Onterecht, blijkt nu uit onderzoek van de Universiteit van Leiden en TNO. Bij een combinatietest wordt het bloed van de zwangere vrouw ge controleerd en wordt ook een nek- plooimeting uitgevoerd bij het on geboren kind. Aan de hand van de uitkomsten kunnen artsen inschatten hoe groot de kans is dat de baby het syndroom van Down heeft. Onderzoekers Helma van Gameren-Oosterom en Simone Buitenduik hebben onderzocht of deze test invloed heeft gehad op het aantal abortussen. Dat deden ze door te bekijken hoeveel kinderen tussen 1997 en 2007 met het downsyndroom zijn geboren. Volgens hun hypothese had het aantal afgebroken zwanger schappen vanaf 2002 moeten toe- door Frits Bloemendaal DEN HAAG - Mark Rutte is minis ter-president van een kabinet dat anderhalfjaar met gedoogsteun van de anti-Europese PW heeft geregeerd. Rutte is ook premier van een kabinet met een CDA dat zich steeds meer pro-Europees pro fileert. Diezelfde Rutte is de leider van de WD, die tijdens de verkie zingscampagne weinig warmte over Europa uitstraalde. En Rutte is leider van de WD die met de veel eurofielere PvdA onderhan delt over een regeerakkoord. Met welke Rutte hebben wij te ma ken?, wilde de Kamer gisteren we ten. Wat is zijn visie over de toe komst van Europa? Hééft hij die wel? In de maanden voor de verkiezin gen ging hij er immers prat op dat hij niet van vergezichten houdt. Maar hij moet nu wel, vindt een groot deel van de Kamer. Vandaag komt voorzitter Herman van Rom- puy van de Europese Raad met een aanzet tot een Europese begro tingsunie, met mogelijk vergaande voorstellen tot verdere samenwer king. Bij uitstek een vergezicht, waarop Nederland zal moeten rea geren. Rutte kan zich daarom niet langer verstoppen, vindt de Ka mer. Vooral de aanstaande oppositie was benieuwd of er licht zou zit ten tussen de standpunten die Rut te in zijn verschillende rollen in neemt. D66-leider Pechtold conclu deerde gisteren tot zijn vreugde dat Rutte in pro-Europese richting is bijgedraaid. Hij zag een premier die veel positiever staat tegenover een bankenunie die het toezicht op banken moet versterken. Maar Rutte bestreed die draai: hij had niets anders gezegd dan wat het kabinet in september 2011 in een brief aan de Tweede Kamer had geschreven, zei hij. „U sms'te mij toen nog dat u dat zo'n goede brief vond", wreef hij Pechtold in. Ook op andere punten, zoals de de Europese meerjarenbegroting, week Rutte inhoudelijk weinig af van wat hij eerder had gezegd. Hoogstens was zijn toon milder. Zo wees hij een Europese transac tiebelasting niet zo scherp af als minister Jan Kees de Jager vorige week deed. Zo vermeed hij een botsing met de PvdA. Waar Rutte in het verleden de EU vooral karakteriseerde als een vehi kel voor Nederland om geld te ver dienen, benadrukte hij gisteren dat het ook èen gemeenschap van waarden is van landen die een ge zamenlijke culturele geschiedenis delen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4