Voel de wolken in kaswoning 9 WONEN vrijdag 12 oktober 2012 In Ongewoon Wonen vertelt een bewoner aan llze Rike hoe het is in een huis te wonen dat is gebouwd van ongebruikelijk materiaal. Vandaag Peter Wienberg en Roswitha Mellema over hun kaswoning. Wilt u ook vertellen over uw huis van ongewone materialen, mail dan naar onze redactie: wonen@wegener.nl an een afstand lijkt het of er een rij kassen staat Iets dich terbij is te zien dat er iets in die kassen staat. Vlak ervoor blijkt dat de was te drogen hangt, er staat een fiets en er ligt kin derspeelgoed. Het zijn dan ook geen bloemen- of plantenkassen, maar hui zen. Heerlijke huizen, vinden Peter Wienberg en Roswitha Mellema, die er met hun drie kinderen sinds 2002 wonen. „Het is alsof je binnen buiten woont. Door de grote oppervlakte glas vóél je het gewoon als er een wolk over komt. Als de regen op de ramen tikt, geeft dat een gevoel van geborgen heid. Op het dakterras kunnen we on der de sterren slapen en we genieten van het groen buiten én binnen: we hebben in huis een grote druiven- struik groeien en een olijfboom." Dat is precies wat de twee beoogden toen, ze aan dit avontuur begonnen. Ze konden in een nieuwe, autoluwe wijk in Culemborg een duurzaam huis bou wen. Als architect ontwierp Wienberg met compagnon Arjan Karssenberg al vaker met glas overkapte ruimtes, de twee wilden graag iets meer doen met kassen. Ze kwamen uit op een soort Ontworpen door Peter Wienberg en Arjan Karssenberg (KWSA architecten ingenieurs). In 2002 rijtje van zes opgele verd in Culemborg, later volgden twee blokken van zes in andere vorm. De huizen bestaan uit stenen en houten binnendeel dat goed geïsoleerd is (ongeveer 400-600 m3, 100-175 m2) met daaromheen glazen schil van kas- delen, enkel glas net als reguliere bloem- of planten kassen. Dat geeft extra woonruimte van 250-500 m3 en 35-90 m2. Het bin nendeel kan verbon den worden met het kasdeel door harmonica-deuren, die helemaal open kunnen, zodat het één geheel wordt. schil van kasdelen rondom een woon gedeelte van steen en hout. „Behalve veel extra woonruimte biedt dat ook een sóórt paraplu voor het huis. Het beschermt tegen de ergste weersinvloe den. Dat merk je ook als je in het bin nenste van het huis bent." Door de enthousiaste reacties op het eerste ontwerp werd niet één huis, maar een rij van zes gebouwd. Enkele jaren later gevolgd door nog twee keer zes huizen in dezelfde wijk en door ontwerpen voor onder meer een kin derdagverblijf en een zorgcentrum, al lemaal met de zo kenmerkende kasde len. „Toen Peter net architectuur stu deerde, bouwde hij al eens zelf een kas voor zijn ouders, van sloopmateriaal en houten roedes", verraadt zijn vrouw de voorliefde voor kassen. De hernieuwde interesse op het mo ment dat ze een woning zochten, is deels zakelijk, vertelt Wienberg: „Kas senbouw is relatief heel betaalbaar. Het zijn goedkope kuubs, waar het prettig toeven is. In de winter is het er wel iets kouder, maar met een trui aan is het goed te doen. De stookkosten zijn een stuk lager door de kas. En we hadden als uitgangspunt dat het in de zomer niet warmer zou mogen wor den dan buiten: dat is gelukt door nieu we technieken. De dakramen gaan au tomatisch open en die kunnen we combineren met de grote luchtramen onder in de gevel. Zo wordt het hele huis geventileerd tijdens de koelere uren van de dag. Hoewel het voor de temperatuur niet nodig is: de weelde rig groeiende druif is een mooie, na tuurlijke zonwering." r>* Reageren? wonen@wegener.nl 's Zomers warm: klopt niet. Het wordt in de kas niet warmer dan buiten, door goede ventilatie (van onder naar boven). Het binnendeel houd je op heel hete da gen naar de kas toe gesloten, terwijl je 's nachts gaat ventileren (nachtkoeling). Daardoor blijft het juist koel. Zonwering is niet eens nodig. 's Winters koud: klopt gedeeltelijk. Het betreft immers gewoon enkel glas. Door de zon en doordat het beschut is tegen de wind, warmt het wel snel op, ook als het buiten koud is. Lastig ramen wassen: klopt. Een keer per jaar moetje eraan geloven, maar door allerlei nieuwe vuilafstotende mid deltjes blijft het redelijk lang schoon. Door de grote hoeveelheid glas - dat als een soort paraplu werkt en het huis tegen de ergste weersinvloeden beschermt - lijkt het in een kaswoning alsof je buiten woont. foto's Sandra Peerenboom 1 Relatief goedkope extra kuubs: kasbouw is veel goedkoper dan traditionele bouw. 1 Door het vele glas zie je elke weersveran dering, slaap je onder sterren en kun je exotische planten binnen laten groeien. 1 Binnendeel beschermd door kasdeel, daardoor amper warmteverlies. Verfla gen slijten minder hard, want van weers invloeden achter het glas is geen sprake. Veel ramen te wassen, sommige alleen met uitschuifbare stok of via stellages. Niet 100 procent waterdicht: op een en kel plekje drupt het soms. Meer informatie: www.kwsa.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 45