61 wonen 3 l IT Een nieuwe pot i Ronde haard mm vrijdag 12 oktober 2012 Toscaanse pot. foto Romke van de Kaa Dat was even schrikken toen ik terugkwam van een weekje vakantie: een windvlaag had mijn citrus- boompjes omvergeblazen. De boompjes waren onge schonden, maar de potten lagen in scherven. Op naar het tuincentrum dus, voor een paar nieuwe pot ten. Kamerplanten te over - vooral de dipladenia en de vlinderorchidee lijken nu favoriet, maar wat die potten betreft, is er weinig keuze. De gewone aardewerken pot is niet te vinden. De schappen, staan vol met geglazuurd Chi nees aardewerk. Een goede bloempot moet aan drie voor- waarden voldoen: hij moet ongeglazuurd zijn, zodat water via de wand kan verdampen;, hij moet een brede basis heb ben, zodat hij, als hij buiten staat, niet snel om waait; en hij moet een gat. in de bodem hebben waardoor overtollig water weg kan. De enige pot die aan deze eisen voldoet, is een van guirlandes voorziene bloempot uit Toscane. Prijs: 40 euro, maar dan heb je ook wat. Je krijgt er zelfs een certificaat bij. In dertien talen maar liefst Tiet volledig met de hand gemaakte gamma van Terraci- no is de uitdrukking van de traditie van de vaas en de liefde voor zijn dierbare gasten: de planten. Dit is het resultaat van de grootste aandacht die bij het productieproces aan de dag gelegd wordt: onze am bachtsmannen gebruiken een zorgvuldig gekozen klei, waarmee ze de artikelen van Terraccino vorm geven, die vervolgens een trage droging ondergaan en aan zeer hoge temperaturen gebakken worden, wat garantie is voor een absolute weerstand tegen vriesweer. De keuze van de vaas wordt zo een aan gename liefdesdaad voor je eigen planten, Eén raad: de va zen in terracotta duren voor altijd, een eenvoudig onder houd is voldoende! Met een harde borstel en warm water kan.' Zo mag ik het horen: een aangename liefdesdaad die kan tegen vriesweer en duurt voor altijd. Dan is 40 euro op eens niets meer. Nu snel de citrusboompjes in hun nieuwe behuizing ge plant. Citrusbomen houden niet van de potgrond die je in tuincentra kunt kopen. Ze staan liever in klei. Klei heeft twee voordelen: het droogt niet snel uit en houdt water lang vast, en klei is zó zwaar, dat een met klei gevulde, bloempot niet snel omwaait. Mits het zwaartepunt van die pot.laag ligt; vandaar die gewenste brede basis. Gelukkig is klei snel gevonden, want de mollen hebben een flinke hoeveelheid naar boven gewerkt. Geen betere aarde dan molshopenaarde. Lang leve de mol! Al gauw staan mijn boompjes er weer goed bij in hun nieuwe potten. Nu kun nen ze weer op hun plaats, maar oef, dat valt niet mee. De met klei gevulde liefdespotten zijn niet te tillen. Zouden ze bij. het tuincentrum ook steekwagentjes verkopen? Nadat we in de zomer ons best hebben gedaan de hitte uit huis te krijgen, wordt het nu weer zaak de warmte juist binnen te houden. Een open haard biedt niet alleen die gewenste warmte, maar ook een aangename sfeer. In het geval van deze gashaard Cocos, voorzien van een gesloten verbrandingssysteem, komt daar een ander voordeel bij: prachtig design. Want de ronde, strakke Cocos, het nieuwste product van het Achterhoekse familiebedrijf. Wanders, is een ware blikvanger. De haard is bovendien vrijwel overal toe te passen: woonka mer, keuken/badkamer... Ik zou opteren voor een plekje aan de woonkamerwand. En dan niet de versie met achterwand ne men, maar die met de 'tunnel', waardoor de muur een magisch doorkijkje naar de vlammen krijgt. Adviesprijs: 3.495 euro'. www.wanders.com Ze gaan dood bij mij', 'Ik vind ze tuttig' en 'Ik heb er geen tijd voor'. Veelgehoor de redenen waarom mensen geen ka merplanten in huis nemen. Toen we zo'n tien jaar terug massaal vielen voor een minimalistisch interieur, moesten planten wij- ken voor twee dezelfde kandelaars of vazen naast el kaar. Dat is voorbij. De kamerplant is weer van har te welkom in huis. „Door de aandacht voor groen in de leefomgeving halen we nu bewust meer groen naar binnen", weet Leontine van der Kaaden van Intratuin. Vandaar dat de orchideeën en vet- planten de winkel weer uit vliegen. Volgens Bloemenbureau Holland zit het met het aantal planten in huis zit wel goed. Liefst 93 pro cent van de Nederlanders heeft een kamerplant, ge middeld zijn het er zelfs 9. Niet vreemd, want van planten word je gelukkig. Onderzoek aan de Univer siteit van Surrey in Engeland toonde aan dat men sen in een kamer met planten veel minder gespan nen zijn dan in een ruimte zonder groen. Toch was het lange tijd een teken van burgerlijkheid om de vensterbank vol sanseveria's en begonia's te zetten. Een bloempot met een plantje op de vensterbank is ook niet meer voldoende voor velen. „Nee joh, dat kan anders", zegt Sander Kroll, die graag laat zien hoe je kamerplanten op een creatieve manier kunt gebruiken. Zijn vierde trendy plantenboek ligt vanaf november in de winkels. „Laat die venster bank lekker met rust en ga experimenteren. Bijvoor beeld met grote groepen kleine planten, Of met meubels waarin een plant is verwerkt." Zijn boek XL plants around toont foto's met innova tieve ideeën voor toepassing van kamerplanten. Bij voorbeeld van complete wanden met planten, han gende systemen en loungebanken met ingebouwde bloempotten. „Er kan veel meer met kamerplanten dan mensen denken." Dat vindt Fabio Steijn ook. Hij werkte bij de bloe menveiling en adviseert consumenten bij het ko pen van trendy kamerplanten. „Mensen zoeken iets wat iemand anders niet heeft. Niet datgene wat oma op de vensterbank heeft staan." Bij Steijn gaat het verder dan een mooie plant. Hij vindt het effect van kamerplanten ook Van belang. „Mensen voelen zich prettiger in de buurt van planten. Ze zuiveren de lucht, geven zuurstof en werken geluiddem pend. We zitten zo veel op kantoor en in de auto, dat we de natuur missen. Die kun je een beetje in huis halen met een kamerplant." Steijn verkoopt veel grote planten. „Planten met een dunne stam van minstens 2,5 meter hoogte en een volle kruin. Ze geven het interieur balans. Laag bij de grond heb je de meubels, iets daarboven het groen van de plant." Op de meubelbeurs in Milaan maakten grote mer ken dit jaar opvallend veel gebruik van kamerplan ten, als een soort jungle in huis. Interieurstyliste Angelique Diks stelt ook dat een simpele plant in een bloempot niet meer genoeg is. „Ik maak graag stillevens met groepen planten, door ze op een bij zondere tafel of plank te zetten, met als achter grond behang met een botanische print. Je kunt veel origineels doen. Gebruik eens glazen potten, als een soort laboratorium met planten. Zo zie je meteen de wortels en de aarde. Een boom of een Orchidee Vetplanten Rhipsalis Caiathea Bananenboom Olifantsoor Anthurium Dipladenia Hortensia Kalanchoë Kamerconifeer Dubbeltjesvaren Dieffenbachia Ficus benjamini Yucca Dracaeana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42