2 61 sport De omerta is doorbroken Rabo is onschuld Schaken wacht debuut vrijdag 12 oktober 2012 ■■■mBBmKgssaMraNMnnsnnMHnHaMlnBaHnuniBiaaMRKMBMMBMttim Wielrenners uit de Angel saksische landen hebben niet zo veel moeite om uit de school te klappen over do- pinggebruik in peloton. Zij doorbreken de omerta. De vlag kan uit in de wie lersport De vervloekte omerta is doorbroken. Een groep collega-wiel renners nagelde Lance Armstrong met hun getuigenissen bij de Ame rikaanse antidopingautoriteit Usa- da genadeloos aan het kruis. Na tuurlijk speelt mee dat 'The Boss' al les en iedereen de afgelopen jaren zo intimiderend het bloed onder de nagels vandaan heeft gehaald, dat steeds minder mensen zijn da den nog langer wilden toedekken. Maar het is vooral opvallend dat zelfs een voormalige boezemvriend als George Hincapie uit gewe tensnood of rechtschapenheid keu rig heeft meegewerkt aan een ver hoor door Usada-directeur Travis Tygart. Het is een mijlpaal van de eerste or de. Tot dusverre gaven renners hooguit toe zelf doping te hebben gebruikt. En dat was na de Fuen- tes-affaire al een doorbraak. Wat er nu is gebeurd in Amerika gaat vele malen verder. Pas als renners elkaar openlijk gaan aanspreken op hun morele daden, ontstaat er een sfeer waarin doping als verwerpelijk wordt gezien binnen het peloton. De toenemende Angelsaksische in vloed op het wielrennen speelt een grote rol bij dit proces. De renners uit de traditionele wielerlanden zien het nog altijd als een doodzon de om de vinger te wijzen naar een verdachte collega. De omerta staat er nog pal overeind. Coureurs uit Amerika en Engeland-hebben veel minder moeite met bekentenissen. In het (Angelsaksische) rapport wordt wat dat betreft ook afgere kend met de toedek-cultuur bin nen de UCI. Oud-UCI-president Hein Verbruggen en de huidige pre ses Pat McQuaid wonnen begin de ze maand nog een proces dat ze in Zwitserland hadden aangespannen tegen Floyd Landis. De Amerikaan moet zijn aantijgingen over met na me het lakse handelen van de UCI EINDHOVEN 'Toivonen uit roulatie tot winterstop' PSV kan dit kalenderjaar niet meer beschikken over Ola Toivo nen. Volgens Voetbal International wordt de Zweedse schaduwspits nog deze week geopereerd aan de hamstringblessure die hij woens dag opliep bij de training van de nationale ploeg. Een woordvoerder van PSV kon dat donderdagavond niet be vestigen. „Onze dokter kan vrijdag pas wat melden", aldus de zegs man. Toivonen vloog donderdag vanuit Zweden terug naar Eindhoven. Daar boog de medische staf van PSV zich over de MRI-scan die is gemaakt van het gekwetste boven been van de 26-jarige Zweed, een belangrijke schakel in de ploeg van trainer Dick Advocaat door Ad Pertijs terugnemen en rectificeren. Goed een week later vormen diezelfde verklaringen van Landis een van de pijlers in het Usada-rapport. Tygart verwijt Verbruggen dat hij doping- gemchten rond Armstrong iets te gemakkelijk heeft weggewuifd. Waarom sprak hij zelf nooit met de door Usada geraadpleegde getui gen? Diezelfde Verbruggen veegde eind jaren negentig de Franse ren ner Erwann Menteour de mantel uit nadat hij zijn eigen epo-gebruik op schrift had gesteld en de wereld waarschuwde voor het nieuwe ge vaar. De Spanjaard Jesus Manzano liet tijdens de Tour van 2004 bijna het leven door het gebruik van do ping. Ook hij hekelde vervolgens openlijk de duivelse praktijken van teamartsen en ploegen en werd door de wielerwereld voor gek ver klaard. Achteraf krijgen ze nu alsnog hun gebruik. De wielerwereld was ziek in de smerige periode Armstrong. Ook Rabobank moet dat nu klip en klaar toegeven en veroordelen. Zoals het (Angelsaksische Team Sky) woensdag onmiddellijk oud-Rabo-arts Geert Leinders op de keien smeet na het uitkomen van het Usada-rapport. Tygart plaatst de wielerwereld en met name de UCI ook voor een di lemma. Armstrong is niet gepakt door de controles. Daarvoor was zijn werkwijze te slim. Nee, Arm strong is ontmaskerd door de ver klaringen van ploeggenoten, die aansloten bij de verhalen die er la gen. Zou Herman Ram van de Ne derlandse dopingautoriteit het aan durven om zo'n omvangrijk, kost baar en tijdrovend onderzoek los te laten op Michael Boogerd en Rabo is dan de vraag. Het is de enige rechtsongelijkheid die blijft hangen op de dag dat de vlag uitkan. Als de dopingtests voor iedereen gelijk moeten zijn, zou dat ook moeten gelden voor het lichten van iemands doopceel. BERLIJN Duitse oud-spits Halier overleden Voormalig Duits international Hel mut Halier is op 73-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn vroegere club Augsburg donderdag laten we ten. Halier maakte in de WK-finale van 1966 de openingstreffer, maar moest toezien hoe de titel uit eindelijk naar gastland Engeland ging. Haller, die dertien doelpunten maakte in 33 interlands, leed al en kele jaren aan dementie. Hij nam deel aan de wereldkampioenschap pen van 1962, 1966 en 1970 in een tijd waarin hij furore maakte bij de Italiaanse clubs Bologna en Ju- ventus. In 1973 keerde Haller terug in Augs burg, waar hij zes jaar later zijn loopbaan afsloot. Het management van de Rabo- bank-ploeg nam donderdag in een persbericht geen afstand van de dopingbekentenissen die voormalig Rabo-renner Levi Leip heimer doet in het Usada-rap port. Ook de ploeg die jarenlang roomser was dan de paus staat nu met de rug tegen de muur. door Patrick Delait DEN HAAG - Toen voormalig Ra- bo-directeur Theo de Rooij in mei in de Volkskrant een boekje open deed over dopinggebruik binnen de Rabobank-ploeg hulde het ma nagement van de Nederlandse equipe zich nog in stilzwijgen. De Rooij, van 2003 tot 2007 aan het roer bij de Oranje-brigade en ge sneuveld op de affaire-Rasmussen, verklaarde dat Rabo onder zijn be wind op dopinggebied in een grijs gebied opereerde. „Als er epo is ver strekt, dan is het een weloverwo gen beslissing geweest van de medi sche staf Misschien zijn renners wel op de been gehouden met pro ducten die op de verboden lijst stonden." Minder verhullend zijn de verkla ringen van Levi Leipheimer in het Usada-rapport. De Amerikaan ge bruikte doping als helper van Lan ce Armstrong bij US Postal en ging daarmee door toen hij in 2002 als klassementsrenner voor de Tour werd aangeworven door Rabo. Leipheimer bevestigde onder ede dat hij in zijn Rabobank-periode (2002-2004) epo kocht bij een teamarts van de ploeg wiens naam in het rapport onleesbaar is ge maakt en vervangen door de code 'Other 8'. De 38-jarige Leipheimer zegt tevens dat nog een andere ren ner in de ploeg epo gebruikte. Ook de identiteit van deze renner is on herkenbaar gemaakt. De bekentenissen van Leipheimer zijn zo expliciet dat Rabobank zijn jarenlange struisvogelpolitiek aan gaande doping niet meer kan hand- LONDEN De Boer: WK in Qatar in winter spelen Het wereldkampioenschap voetbal van 2022 in Qatar zou in de winter gespeeld moeten worden. Daar voor pleit Ronald de Boer, die am bassadeur is van het WK-bid van het Arabische land. In de zomer kan het in Qatar warmer worden dan 40 graden, terwijl het in janua ri en februari doorgaans rond de 17 graden is. „Soms is verandering goed", zei De Boer donderdag op een conventie voor voetbalbobo's in het stadion van Chelsea. „Ek denk dat een WK in de winter fan tastisch zal zijn. Elke speler zal dan fysiek en mentaal fit zijn. Ik zie niet in wat daar mis mee is. Voor de fans zal dat geweldig zijn." Eerder pleitte ook Uefa-voorzitter Michel Platini voor een WK in de winter. haven. In een pèrsbericht verklaar de het management donderdag dat 'de wielersport in een zeer moeilij ke periode zit, met name door het verleden'. Omdat de toekomst niet nog meer te bezoedelen, wil Rabo bank dat de wielersport collectief een streep zet onder het verleden. Een door de UCI geïnstalleerde waarheidscommissie is daartoe het geijkte middel, zegt woordvoerder Richard Plugge. „Het is niet dat wij onze.verantwoordelijkheid willen ontlopen. Als het klopt wat Leip heimer tegenover het Usada heeft gezegd, dan is dat heel slecht voor de ploeg en de sport. Dopingge bruik is in strijd met wat de wieler ploeg en de sponsor destijds heb ben afgesproken. We nemen de ver klaring van Leipheimer dan ook zeer serieus." Of de bekentenissen van Leiphei- 'Wie ben ik om te weten of iets al dan niet op de doping lijst staat?' mer consequenties kunnen heb ben voor het voortbestaan van de ploeg, kan Plugge niet zeggen. „Dat beslist de bank. Op dit moment hebben we geen signalen dat het beleid ten aanzien van de wieler ploeg zal worden gewijzigd." Zeker is dat met de verklaring van Leipheimer de laatste twijfel is op geheven. Ook de ploeg die zich al tijd presenteerde als het keurigste jongetje van de klas, heeft het do- pingspook niet buiten de deur kun nen houden. Vermoedens dat ook Rabobank geïnfecteerd was, waren er al veel langer. Het begon al met Erik Dekker die in 1999 op het WK in Verona een startverbod kreeg vanwege een te hoge hematocriet- waarde. Een door Rabobank sa mengestelde commissie pleitte de renner destijds vrij. Het ontslag van de Australische renner Rory Sutherland, in 2005 betrapt op do ping, bleek de voorbode van veel groter onheil. De affaire Rasmus sen in de Tour van 2007 zette het voortbestaan van de ploeg op het spel. De Rabobank-directie, die al tijd heeft volgehouden zich uit de wielersport terug te trekken als bin nen de ploeg structureel dopingge bruik zou worden aangetoond, nam echter genoegen met de con clusies uit het rapport van de com missie-Vogelzang die de affaire on derzocht Ook na het ontslag van Rasmussen bleven dopingverhalen de ploeg parten spelen. Michael Boogerd en Denis Mentsjov, ge noemd als klanten van een Weens dopinglaboratium, zijn tot nu toe buiten schot gebleven. Dat gold niet voor Thomas Dekker. De kroonprins van het Nederlandse wielrennen werd in dienst van de Belgische Lotto-ploeg in 2009 ge schorst voor een positieve controle uit zijn Rabobank-periode. Ondanks de opeenvolging van affai res heeft ploegleider Adri van Hou- welingen binnen de ploeg nooit iets gemerkt van dopinggebruik. „Ik ben nooit met epo in aanraking geweest en heb er binnen de ploeg ook nooit iets van gezien. Maar be halve voor mezelf steek ik voor nie mand mijn handen in het vuur. Na tuurlijk had ik vermoedens dat er dingen gebeurden." Van Hou welingen, die na dit sei zoen moet vertrekken bij Rabo bank, zegt dat hij niet op specifieke Rabo-renners doelt. „Je kunt het epo-tijdperk niet onder het tapijt schuiven. Iedereen moet maar voor zichzelf uitmaken welke rol hij heeft gespeeld. Doping blijft Rabo bank achtervolgen. Dat is jammer, want de huidige generatie staat daar helemaal los van." Ook de Belg Marc Wauters, van 1998 tot 2006 meesterknecht bij Ra bobank, heeft naar eigen zeggen nooit iets gemerkt van dopingge bruik binnen de ploeg. „Ik verldaar in eer en geweten dat .ik altijd schoon heb gereden. Van doping binnen de ploeg heb ik nooit iets gezien." Voor zijn medische begeleiding ver- KATWIJK - Ruben Schaken (tweede van links) lijkt vandaag zijn debuut te maken in de basis van het Nederlands elftal. Afgaande op de laatste trai ning voor het WK-kwalificatieduel met Andorra vormt de dertigjarige aan valler van Feyenoord de voorhoede met Klaas-Jan Huntelaar en Jeremain Lens. Zij werkten donderdag in Katwijk samen met Rafael van der Vaart een intensieve afwerkingoefening af. foto Koen van Weel/ANP Amstrong is 'onaangedaan' Lance Armstrong heeft via Twitter kort gereageerd op de vrijgave van het voor hem vernietigende rapport van het Amerikaanse antidopingbureau Usada. „Waar ik vanavond mee bezig ben? Ik breng tijd door met mijn familie, onaan gedaan", schrijft hij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26