'Ze voelen de warmte van de paardenruggen' Tweede huis in Veere makkelijker Dronken man rijdt bijna hardloopster aan De Kanovijver staat nog steeds te koop Tweede Oe Tooier Oe Mooier in Westkapelle w CHS Menno Willemsen van de Lions Club Vlissingen (1) reikte woensdagavond een cheque van 3000 euro uit aan de mm-" attra Stichting Huifbedrijden Walcheren, w m WÊ m vertegenwoordigd door Ria van Els :.M jTjaL -wo HEL. wijk, Ria de Visser en Lydia van Leeu wen (vlnr). door Annemarie Zevenbergen DOMBURG - De enige discussie over de verruiming van het tweede wo ningbei eid van de gemeente Veere betrof donderdagavond het begrip leefbaarheid. De WD-fractie vond daar een negatieve connota tie aan kleven voor eigenaren van een tweede huis in Veere; 'Je zet ze hiermee onbedoeld in een kwaad daglicht'. Desondanks ging de meerderheid van de gemeenteraad akkoord met de nieuwe huisvestingsverorde ning tweede woningen voor Veere. De motie van de WD om die verordening tekstueel wat 'vriendelijker' te maken, kreeg 'sympathie' van enkele raadsfrac ties, maar werd verder niet ge steund. De WD-fractie vindt het uitgangspunt dat tweede wonin gen de leefbaarheid van een kern aantasten 'onbedoeld een negatie ve kwalificatie van die huiseigena ren'. De WD stemde naar verwachting tegen de nieuwe verordening. De frarie vindt onder meer 'het deel tijdwonen onderbelicht'. De belangrijkste verandering in het beleid is de overgang van ont heffingenstelsel naar vergunnin- BaSBHBKnBBBKISgHgRUSBgBgSHHBH genbeleid. Tweede woningen zijn toegestaan, onder voorwaarden. Het primaire criterium voor het bepalen of iemand permanent een woning bewoont, is inschrijving in de gemeente en niet het aantal dagen dat een huis bewoond wordt. De raadsfracties steunden overigens de suggestie van inspre ker Provoost, inwoner van Dom burg, om bij controles ook de gege vens van andere overheden en in stanties als de Belastingdienst te gebruiken. De Domburger toonde zich verder geen voorstander van het nieuwe beleid: 'Het moet hele maal vrij gegeven worden. Zeker in deze economisch moeilijke tij den'. Nieuw is ook dat een vergunning gegeven kan worden aan iemand die een maatschappelijke binding met de gemeenschap heeft en kan aantonen dat hij binnen drie jaar het huis permanent gaat bewo nen, bijvoorbeeld na pensione ring. De vergunning gaat ook mee bij overerving, maar dan voor de periode van één jaar. Verder vallen de zogenoemde cen trumgebieden in de dorpen niet langer onder de verordening. De nieuwe verordening gaat janua ri 2013 in. Het beleid wordt over twee jaar geëvalueerd. De Lions Club Vlissingen heeft deze week onder meer 3000 eu ro gegeven aan een nog vrij on bekend goed doel: de Stichting Huifbedrijden Walcheren. Nu de rest van het geld nog en dan kunnen ook meervoudig gehan dicapten in Zeeland merken hoe heilzaam een rit op de rug van een paard is. door Carla van de Merbel Van paardrijden word je heel blij, zegt Ria van Elswijk uit Veere. Dat ervaart ze zelf al lang. Toen ze na haar werkzame leven op zoek ging naar een nieuwe invulling met vrijwilli gerswerk, kwam ze uiteindelijk uit bij paarden en gehandicapten. Ze wil ervoor zorgen dat zwaargehan- dicapten die niet op een paard kunnen zitten, toch kunnen paard rijden. Ze richtte de Stichting Huif bedrijden Walcheren op en zamelt nu, met de andere bestuursleden en haar man Peter, geld in voor een huifbed met koets. Het wordt het eerste in Zeeland. Inmiddels heeft de stichting zo'n 9000 euro binnen. Hoeveel er to taal nodig is, hangt af van wie het huifbed met het frame op wielen bouwt. Als de opdracht door een constructiebedrijf wordt uitge voerd, kost het bij elkaar zo'n 20.000 euro, zegt Peter van Els- wijk. Maar de stichting legt bin nenkort contact met mbo-scholen in Zeeland en stelt ze de vraag of er tijdens de lessen zo'n bed met frame gemaakt kan worden. Dat zou veel goedkoper zijn, omdat de meeste kosten in arbeidsloon zit ten. Er is ook geld nodig voor de aanschaf van een bedlift (4000 eu ro), voor de opleiding van koet siers en voor jaarlijkse kosten als huur voor de bak van de manege en 'onderhoud' van de paarden. Het huifbed komt te staan bij mini- MIDDELBURG - De politie zoekt een vrouw die woensdagavond bijna omver gereden is door een dron ken automobilist op de Veerseweg in Middelburg. De automobilist, een 50-jarige man uit de gemeente Middelburg, is enige tijd later aan gehouden. Hij had vijf maal de toe gestane hoeveelheid alcohol ge dronken. De man was tegen een lantaarnpaal aangereden en was daarna doorgereden. Getuigen had den dit gezien en belden de poli tie. Deze getuigen hadden ook ge zien dat de automobilist zo roeke loos reed dat een vrouw die aan het hardlopen was in de bosscha ges moest springen om een aanrij ding te voorkomen. De politie vraagt of zij zich wil melden. De dronken man is meegenomen naar het politiebureau. door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Na vier jaar staat de Kanovijver in Vlissingen nog altijd te koop. Een breder plan moet be weging in het proces brengen. Dennis Bootsgezel, zoon van de ei genaar van het familiepark, zet met de gemeente Vlissingen op een rij wat allemaal wel en niet mogelijk is op de drieduizend vier kante meter onderaan de boule vard. „Nu bieden we het alleen aan als horeca of recreatie, maar misschien mag er wel veel meer binnen het bestemmingsplan. Door die kaders zo ruim mogelijk te stellen, wordt duidelijk hoeveel het echt waard is. Dan kunnen we het verkopen voor een prijs waar we mee kunnen leven." De Kanovijver -met behalve de zaak zelf een woning, een speelter rein en een parkeerterrein- staat te koop voor 975.000 euro. Tot dus ver staan kopers er niet Voor in de rij. „We hebben vier serieuze gega digden gehad, met namé in het eer ste half jaar, maar concreet werd dat niet. Meestal omdat het finan cieel niet haalbaar bleek, zoals bij Iguana. Goudzoekers zijn er ook geweest. Die denken dat we er, me de door de overval in 2008, snel van af willen. Dat ze het voor een habbekrats kunnen kopen, om er vervolgens zelf andere plannen voor te maken. Dat voorbereiden de werk van projectontwikkelaars doen wij nu dus zelf." Intussen draait de Kanovijver nog redelijk, aldus Bootsgezel. „Natuur lijk hebben ook wij last van de re cessie, maar het voordeel is dat we er al zo lang zitten. Mensen weten ons te vinden. Dat het park meer speeltuinachtig in plaats van ker misachtig is geworden, scheelt. Want eerlijk is eerlijk: de rest is be hoorlijk gedateerd."-. door Annemarie Zevenbergen WESTKAPELLE - 'Oe Tooier Oe Mooier' is de naam van een evene ment zaterdag in Westkapelle om met ludieke acties geld in te zame len voor het MS Fonds, Kika en de Zeeuwse stichting Jayden. Vanaf 's ochtends 6.00 uur tot 's nachts 2.00 uur staat het Kasteel van Batavia in het teken van de ac ties zoals auto's wassen, vis bak ken, bingo spelen, bloemen verko pen, wafels bakken, spinnen en een veiling. Daarnaast wordt er de hele dag door 'slechte' muziek ge draaid, die per nummer gestopt kan worden tegen betaling. camping De Heksenketel in Veere. De haflingers en fjordenpaarden van de camping zullen de koets met huifbed door de manegebak trekken. Ze worden aangestuurd door een menner. De Stichting Huifbedrijden Wal cheren heeft onlangs gekeken bij eenzelfde stichting in Numans- dorp. Daar zorgen Adriana Buist en veel andere vrijwilligers al twaalf jaar dat zwaargehandicap- ten liggend kunnen paardrijden. Mooi om te zien hoe de mensen genieten van een rit, zegt Ria van Elswijk. „Veel, zwaargehandicap- ten komen nooit uit bed. Het is ontroerend om te zien hoe ze dan genieten van een rit' in het huif bed. Ze liggen op een soort hang mat, tussen de twee paardenrug gen in. Ze voelen de bewegingen en de warmte van de paardenrug gen. Het is als een massage; het zorgt ervoor dat de energie beter door het lichaam stroomt. Ook voor ouders en verzorgers is het een positieve ervaring." Oe stichting 6 De Stichting Huifbedrijden Walche ren zamelt geld lm om een. huif bed met' frame te kunnen laten bouwen en te laten rijden. Ook is een bedlift nodig. Met de huifbed- koets kunnen meervoudig gehandi capte kinderen en volwassenen zich liggend op de ruggen van twee paarden, bestuurd door een menner, laten rondrijden. De huifbedkoets wordt gestatio neerd bij minieamping De Heksen ketel in Veere. Wie wil, kan geld storten op Rabo- banknummer 340366931 0 De stichting is te bereiken via: info@stichtinghuifbedrijden,nl. Zie ook: www.stichtinghuiffbedrlj- denwalch Vorig jaar nam een aantal jonge ren voor het eerst het initiatief om geld op te halen voor het goede doel. Verschillende acties ontstond- end toen, waaronder Oe Tooier Oe Mooier. Er werd toen 5500 eu ro opgehaald voor het Kanker Fonds. Dit succes zorgde ervoor dat het nu een terugkerend evenement in het Kasteel van Batavia is gewor den. De Wielerstichting Westka pelle verleent dit jaar ook mede werking met een spinactie. Deelne mers kunnen per groep van vier, met een maximum van personen, voor vijftig euro twee uur spinnen voor het goede doel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 18