Noors comité kiest de winnaar, geen Zweeds H f 3 7 3 H rassim mm 'Ik had vaak tijdens mijn huisarrest het gevoel alsof ik geen deel meer uitmaakte van de echte wereld' II vrijdag 12 oktober 2012 Aung San Suu Kyi, winnares in 1991 is de vredesprijs? N ihArCLTI-TI:, die India vreed zaam naar onaf hankelijkheid leid de, werd genomi neerd in 1937, - 1938,1939,1947 en 1948, toen hij werd vermoord. Hij kreeg de No belprijs nooit; de grootste misser uit de historie van de prijs, zei Nobel- comitévoorzitter Geir Lundestad in 2006. Aung San Suu Ky won de prijs in 1991. Ze is de leid ster van de ge weldloze bewe ging voor de men senrechten en de mocratie in Bir ma. Ze had vijf tien jaar huis arrest voordat ze in november 2010 werd vrijgelaten. De Birmese junta heeft aan de dicta tuur officieel een eind gemaakt. Ellen Johnson- Sirleaf, presidente van Liberia, won de vredesprijs vo rig jaar. Ze raakte in opspraak toen medewinnares Leymah Gbowees zei dat ze corrup tie onvoldoende bestrijdt en haar zonen bevoor deelt die hoge po sities bekleden. Gbowees treedt te rug uit een verzoe ningscomité. gen passen beter in het script van een film noir. Of er ooit nog een film wordt ge maakt over het trio dat de prijs vo rig jaar won, is nog maar de vraag. De Liberiaanse presidente Ellen Johnson Sirleaf, haar landgenote Leymah Gbowee en Tawakkol Kar man uit Jemen werden toen be loond voor hun rol in het oplos sen van conflicten. Maar Gbowee beschuldigde Sirleaf er onlangs van de corruptie in haar land niet goed te bestrijden. Sirleaf zou zelfs banden onderhouden met de be ruchte krijgsheer Charles Taylor. In 2010 ging de prijs naar de Chi nese mensenrechtenactivist Liu Xiaobo, 'voor zijn lange en niet-ge- welddadige strijd voor fundamen tele mensenrechten in China'. Hij moet tot 2020 een gevangenisstraf uitzitten wegens zijn rol bij het op stellen van Charta 08, een mani fest voor democratisering. China was na de toekenning van de No belprijs woedend op Noorwegen. Noorse bedrijven en diplomaten lijden nog steeds onder deze toorn. Om de aandacht af te leiden van Liu Xiaobo kwamen de Chinese machthebbers met een eigen prijs, de Confïiciusprijs voor de Vrede. De'eerste winnaar was de Taiwane se oud-premier JLien Chan, omdat hij de banden tussen China en Tai wan aan wilde halen. Het jaar daarvoor was Barack Oba- ma aan de beurt om de Nobelprijs te winnen, 'voor zijn buitengewo ne pogingen om de internationale diplomatie en de samenwerking tussen mensen te versterken'. De Amerikaanse president stond toen nog aan het begin van zijn eerste ambtstermijn, had weliswaar hoge verwachtingen gewekt, maar op nog geen enkel front opmerkelijke resultaten geboekt. Het leidde tot kritiek op de keuze van het Nobel- comité. In 2008 ging de prijs naar Martti Ahtisaari, de Finse oud-president en diplomaat bij de Verenigde Na ties. Hij ontving de prijs 'voor zijn belangrijke pogingen, op verschil lende continenten en gedurende meer dan drie decennia, om inter nationale conflicten te voorko men'. Hij was onder meer actiefin Irak, Kosovo en de Hoorn van Afrika. Sommigen zagen de toekenning van de prijs als een politiek state ment van het comité richting de VS. Ahtisaari uitte na de eerste Golfoorlog kritiek op de Verenigde Staten en zou daardoor geen secre taris-generaal van de Verenigde Naties zijn geworden. Al Gore en het Intergovernmen tal Panel on Climate Change kre gen de prijs in 2007, voor hun aan dacht voor de opwarming van de aarde door het versterkte broeikas effect. Critici vonden toen dat het klimaatprobleem wel erg ver weg staat van de wereldvrede. Bengaal Muhammad Yunus en diens Grameen Barik gingen Gore en het IPPC voor, en ook zij oogst- 'Het winnen van de prijs gaf me weer het gevoel dat ik bestond' ten kritiek. Yunus' microkredieten stellen armen in staat met een le ning een zaakje te beginnen zon der dat ze onderpand hebben. Maar de Wereldbank stelde in 1998 vast dat de Grameen Bank maar liefst 20 procent rente reken de en dat slechts 5 procent van de leners aan hun armoede weet te ontsnappen. Ook de medezeggen schap bij de bank zou slecht gere geld zijn. Critici zeiden cynisch dat de Nobelprijs voor de Econo mie in dit geval passender zou zijn geweest. De Nobelprijs voor de Vrede kent een lange lijst 'omstreden' geval len. Henry Kissinger, veiligheidsad viseur en later minister van Buiten landse Zaken van de VS, kreeg de prijs in 1973 voor de Parijse Ak koorden, die een eind maakten aan de oorlog tussen de VS en Noord-Vietnam. Maar Kissinger was tevens verantwoordelijk voor de 800.000 burgerdoden bij bom bardementen op Cambodja in 1969 en 1970. In 1994 won Yasser Arafat, voor zijn rol in de toenadering tussen Palestijnen en Israël. Maar voor veel mensen bleef hij een terrorist. De grootste misser van het Noorse Nobelcomité is volgens velen het feit dat dé vredesengel van de twintigste eeuw, Mahatma Gand hi, weliswaar een aantal keren werd voorgedragen, maar de prijs nooit kreeg, ook niet postuum. De meest bizarre voordracht was die van Adolf Hitier door de Zweedse politicus Erik Brandt, in 1939. Brandt protesteerde daarmee op zijn eigen cynische wijze tegen de kandidatuur van de Britse pre mier Neville Chamberlain, die in zijn ogen het Tsjechoslowaakse Su- detenland opofferde aan Duits land, in een vergeefse poging de Tweede Wereldoorlog te voorko- Het zijn Zweedse institu ten die de Nobelprijzen voor literatuur, econo mie, fysiologie of ge neeskunde en natuur- en schei kunde toekennen. Alfred Nobel, chemicus en uitvinder van het dy namiet, met wiens testament het jaarlijkse prijzencircus in 1895 be gon, was immers een Zweed. Nobel liet 32 miljoen Zweedse kro nen na. Elk jaar op zijn sterfdag (10 december) moesten er vijf naar hem vernoemde prijzen wor den uitgereikt door een op te rich ten Nobelstichting, geadviseerd door deskundigen per vakgebied. Dus bepaalt de Zweedse Rijks bank wie op economisch gebied de hoogste ogen gooit, een prijs die overigens pas in 1968 is toege voegd. De Zweedse Academie kiest wie als dichter of schrijver wint, het Karolinska Instituut de besten op het gebied van fysiolo gie o'f geneeskunde. De Koninklij ke Academie voor de Wetenschap pen wijst de schei- en natuurkun digen aan. De 10 miljoen Zweedse kronen die aan de prijs verbonden zijn (tegenwoordig zo'n 1,1 mil joen euro) mogen zij voor verder onderzoek in hun vakgebied aan wenden. Slechts één Nobelprijs, die voor de vrede, is in handen van de vijf le den van een Nóórs Nobelcomité en wordt derhalve sinds 1901 niet in Stockholm maar in Oslo uitge reikt. De vijf leden worden aange wezen door het parlement van Noorwegen, het Storting. Dat had Alfred Nobel in zijn testament be paald. De reden daarvoor dateert uit de tijd dat Zweden en Noorwegen staatsrechtelijk een 'personele unie' vormden. Het Zweeds parle ment was toen verantwoordelijk voor het gezamenlijke buitenland se beleid. Het Storting voor het binnenlandse beleid van alleen Noorwegen. Om te voorkomen dat buitenland se mogendheden zich met de toe kenning van de Nobelprijs voor de Vrede gingen bemoeien, werd het Noorse comité ingesteld. Noorwe gen kon immers door niemand on der druk worden gezet en de neu traliteit van het comité leek daar mee gewaarborgd. Leden worden voor zes jaar be noemd, het aantal prominente po litici met opzet beperkt. Rege ringsleden mogen geen lid zijn, en de posten worden over de grootste partijen in het Storting verdeeld. Het comité bestaat momenteel uit een bisschop, drie oud-politici en een advocaat. Thorbjorn Jagdland, voormalig premier en minister van Buitenlandse Zaken, is voorzit ter. Met name zijn persoon lag de laatste jaren onder vuur. De vredesprijzen zouden volgens critici te politiek gekleurd zijn. Dit jaar zouden de Noren zich wei eens de woede van de Russen op de hals kunnen halen, stellen inge wijden. Jagdland is ook secretaris generaal van de Raad van Europa. Daar is Rusland ook lid van. Een Russische winnaar zou benadruk ken dat de twee petten Jagdland niet in de weg zitten. De selectieprocedure gaat gepaard met de nodige geheimzinnigheid. Onder anderen parlementsleden, professoren en oud-commissiele den dragen kandidaten aan. Die lijst blijft vijftig jaar geheim. De commissie maakt uit die lange lijst een shortlist, die wél open baar is. september De nominatie voor een Nobelprijs verloopt via voordracht. De Nobelprijs organisatie nodigt duizenden individuele wetenschappers en andere betrokkenen uit om met een voordracht te komen. f— 1 februari Sluitingsdatum voor de inzending van nominaties. Hierna worden de inzendingen door een groep experts op de diverse gebieden c.q. disciplines beoordeeld. De commissies maken een selectie van de nominaties, waarover de instituten vervolgens stemmen. Hierna worden de kandidaten bekend gemaakt. maart/mei Nobelprijs commissies beoordelen het werk van de kandidaten en stellen shortlists samen. juni/augustus De shortlists worden beoordeeld door adviseurs gespecialise'erd in het vakgebied van de genomineerden. begin oktober Na stemming worden alle Nobelprijswinnaars bekendgemaakt. De beslissing is definitief en er is geen beroep mogelijk. 10 december (sterfdag Nobel) Uitreiking Nobelprijs voor de Vrede in de Noorse hoofdstad Oslo. Andere Nobelprijzen worden in de Zweedse hoofdstad Stockholm uitgereikt. SEPT. OKT. NOV. DEC. JAN. FEBR. MAART APRIL MEI JUNI JULI AUG. SEPT. OKT. NOV. DEC. 2011 2012

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11