iolnobelprijs De Nobelprijs voor de Vrede wordt van ochtend toegekend, de meest prestigieu ze van alle Nobel prijzen. Maar tevens de meest omstreden. Comité kiest uit 231 nominaties vrijdag 12 oktober 2012 Hoe nobel door Joep Tirommelleini illustratie Jos Diender Aung San Suu Kyi, de Birmese oppo sitieleidster die in 1991 de Nobelprijs voor de Vrede won, sprak in juni in Oslo het Noorse Nobelcomité toe. Dat kon ze doen omdat ze bijna twee jaar geleden door de Birmese junta werd vrijgelaten. In 1990 won ze de verkiezingen op een moment dat ze al huisarrest had. Tot haar vrijlating zat ze in to taal vijftien jaar thuis opgesloten. „Ik had vaak tijdens mijn huis arrest het gevoel alsof ik geen deel meer uitmaakte van de echte we reld", zei ze in Oslo. „Het winnen van de prijs gaf me weer het ge voel dat ik bestond." De Nobelprijs vestigde blijvende aandacht op een regime dat an ders wellicht zijn gang had kun nen blijven gaan. Nu kwam er - mede door internationale druk - begin 2011 formeel een eind aan het militaire bestuur. Aung San Suu Kyi is in april dit jaar bij ver kiezingen gekozen in het Lager huis. Eind goed al goed, net als in de film. Die is er dan ook al: The Lady. Maar de lange lijst winnaars van de Nobelprijs voor de Vrede is geen parade van onomstreden en mediagenieke vredesengelen, ge knipt voor feelgoodfilms. Sommi- Wie van de 231 genomineerden voor de Nobelprijs voor de Vrede hoort vanochtend om 11.00 uur de gelukkige winnaar te zijn van de 1,1 miljoen euro met bijbehorende medaille, diploma en oorkonde? De in een strijd om leven en dood verwikkelde Europese Unie die West-Europa al bijna zeventig jaar oorlogsvrij hield? Bill Clinton? Hel mut Kohl? De 'Amerikaanse sol daat als instituut'? Soldaat Bradley Manning die Wikileaks voorzag van geheime informatie? Julia Ti- mosjenko? Of misschien de Cu baanse dissidenten Oswaldo Paya en Yoani Sanchez? Of wordt het toch de Russische mensenrechten groep Memorial? Experts houden er rekening mee dat het Noorse Nobelcomité met een 'Russische prijs' komt, als state ment richting president Poetin, die het pers en mensearediienactivis- tenpteeds raoeilijker-maaltt Maar gezien de commode van de laatste aren is he ookg b oogelijkdat het comité deze keer een minder omstreden winnaar kiest Er zijn dit jaar 18S personen en 43 organisaties genomineerd. Vorig jaar waren er tien nominaties meer, 24.1, een recordaantal in de historie van de Nobelprijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10