Merkel in nol van de leeuw steiien buitenland 17 i Eurolanden Grieken deadline Nobelprijs voor onderzoek naar licht Iran censureert wisselkoersen cheap,nil dagactie woensdag 10 oktober 2012 Grieken gaan gebukt onder bezuinigingsmaatregelen, opgelegd door 'Europa' Europese leiders mijden Griekenland, uit angst voor een vijandige ontvangst. Te recht bleek gisteren, toen Angela Merkel zich wél in het hol van de leeuw begaf. Een vreedzame demon stratie van enkele dui zenden mensen tegen het bezoek van de Duit se bondskanselier Ange la Merkel aan de Griekse hoofd stad Athene is gisteren in rellen ontaard. De Duitse bondskanselier Angela Merkel kwam gisteren in Athene aan voor een bliksembe zoek aan het noodlijdende Grie kenland. Veel Europese leiders heb ben Griekenland de afgelopen pe riode gemeden, omdat ze vrees den voor een vijandige ontvangst. Merkel durfde het wel aan. Ze werd echter met gemengde gevoe lens onthaald. De Griekse regering ziet in Merkels komst een bevesti ging dat Griekenlands toekomst in Europa ligt. Maar veel Grieken ver wachtten van het bezoek slechts nieuwe bezuinigingen en ontberin gen. Meer dan zevenduizend agenten waren op de dag van Merkels be zoek in de Griekse hoofdstad in touw. Ze grendelden parken en an dere openbare ruimten af om de monstranten uit het blikveld van de bondskanselier te houden. Zelfs in stadsdelen waar de draconische veiligheidsmaatregelen niet van kracht waren, hielden agenten voorbijgangers aan om hun bagage te doorzoeken. Onder de betogers was een groep reservisten van de Griekse com mandotroepen, die tijdens een mars 'Merkel Griekenland uit' riep. Zeker veertig demonstranten werden aangehouden en wegge voerd. Een van de arrestanten riep dat hij in dienst is van het linksra- dicale Syriza, de grootste oppositie partij van Griekenland. „Geschiedenis wordt geschreven De aanvankelijk vreedzame protesten ontaardden gisteren in Athene in rellen. foto EPA door de ongehoorzamen", scan deerden duizenden betogers ter wijl een helikopter over hun hoof den scheerde. De demonstranten dromden kalm samen voor het parlementsgebouw. Een kleine groep verbrandde een vlag met een hakenkruis en wierp die vervolgens op een politiebarri- cade. Veel boze Grieken gebruik ten nazi-symbolen om Merkels op treden tegenover Griekenland af te schilderen als een dreigement voor een Duitse bezetting. Door de snel krimpende econo mie en de strenge bezuinigingen kunnen veel Grieken nauwelijks het hoofd boven water houden. Ze zien Merkel als de kwade genius achter draconische bezuinigingen en hervormingen die hun land moet doorvoeren in ruil voor fi nanciële noodsteun. Sommigen gingen zo ver dat ze Merkel vergeleken met Hitier. Merkel toonde zich bewust van de economisch zorgwekkende en poli tiek labiele staat van het Balkan- land en sprak de Grieken moed in. De Grieken hebben bij hun bezui nigingen al 'een groot deel van de weg afgelegd'. „Elke dag is er vooruitgang. Ik ge loof dat deze weg de moeite waard is voor Griekenland, hoe zwaar ook", zei de bondskanselier, op he melsbreed enkele honderden me ters afstand van de woedende beto gers. Tegen het einde van het bezoek verliep de slag in de straten van Athene steeds grimmiger. De de monstranten gooiden stenen, fles sen en benzinebommen naar de politie. Ze probeerden een barrica de te doorbreken die was opgezet om Merkel en haar delegatie te beschermen. De Duitse leidster wist Griekenland echter onge schonden te verlaten. De betoging was een van de groot ste demonstraties in Athene sinds maanden. Duizenden agenten wa ren op de been. LUXEMBURG - Portugal krijgt een jaar-langer de tijd om zijn begro tingstekort op orde te brengen, maar met Griekenland hebben de eurolanden steeds minder geduld. Zij riepen de regering in Athene gisteren op om nu echt ernst te maken met de beloofde bezuinigin gen en hervormingen, omdat an ders de eerstvolgende tranche van de Europese noodhulp niet wordt uitbetaald. Uiterlijk eind volgende week, 18 oktober, moeten de Grieken aange ven hoe zij hun beloftes willen na komen. „Griekenland kan wel degelijk nog meer doen om het begrotingste kort te verlagen", zei minister Jan Kees de Jager (Financiën) na over leg met zijn ëurocollega's in Luxemburg. „En dat is een heel verschil met Portugal", voegde hij eraan toe. Voorzitter Christine Lagarde van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) zei dat de tijd van woorden voorbij is. „Daden, daar gaat het om." Athene moet nog voor zeker 13 miljard euro aan extra bezuinigin gen invullen. Volgens De Jager moet het mes nog dieper in de ho ge ambtenarensalarissen en kan ook flink bezuinigd worden op het enorme Griekse defensieappa raat. „Zeg dus niet dat ze niks meer kunnen doen." Volgende week zal de internationa le trojka die de Griekse financiën doorlicht - experts van de Europe se Commissie, de Europese Centra le Bank en het IMF -, met zijn be vindingen komen. Het is dan aan de regeringsleiders van de eurozo ne om op hun top eind volgende week in Brussel te besluiten over eventuele nieuwe steun voor Grie kenland. De Jager zei dat Nederland mordi cus tegen voorstellen is om een deel van de Griekse schuld kwijt te schelden. STOCKHOLM - De Nobelprijs voor de Natuurkunde gaat dit jaar naar de Fransman Serge Haroche en de Amerikaan David Wineland. Dat heeft de Zweedse Koninklijke Aca demie van Wetenschappen giste ren in Stockholm bekendgemaakt. De twee wetenschappers krijgen de onderscheiding voor hun baan brekende onderzoek naar de rela tie tussen licht en materie. Ze slaagden erin heel kleine deeltjes te bestuderen zonder ze te vernieti gen. Daarmee kunnen in de toe komst wellicht supersnelle compu ters worden gebouwd met veel meer opslagcapaciteit, aldus de aca demie. Dankzij hun onderzoek kunnen ook klokken worden ge maakt die honderd keer preciezer zijn dan de klokken die nu gang baar zijn. Maandag werd al bekend dat de Nobelprijs voor Geneeskunde dit jaar is toegekend aan de Japanner Shinya Yamanaka en de Brit John Gurdon. Zij krijgen de prijs voor hun onderzoek naar stamcellen. Dat zijn 'blanco' cellen die kunnen uitgroeien tot een cel met elke denkbare functie. De twee werden geëerd voor hun onderzoek naar het omvormen van 'gewone' cel len tot cellen in embryonale toe stand. Hun bijdrage aan het stam celonderzoek schept mogelijkhe den om nieuwe therapieën te ont wikkelen voor ziektes, zoals Parkin son en Alzheimer. De onderscheiding voor genees kunde is de eerste Nobelprijs die dit jaar wordt toegekend. Komende dagen volgen die voor Scheikunde, Literatuur, Vrede en Economie. Alle winnaars van de Nobelprijzen ontvangen in decem ber een medaille en een bedrag van circa 930.000 euro. TEHERAN - Iran censureert sinds gis teren websites die de wisselkoer sen van buitenlandse valuta weer geven. Reden daarvoor is de val van de Iraanse munteenheid, de rial. Op sites als Mesghal.com en Mazanex.com is niet meer te zien hoeveel de rial nu waard is in ver gelijking met andere munteenhe den. De rial verloor in korte tijd bijna de helft van zijn waarde. Dat leidde tot paniek op de valuta markt en grote protesten in het land. Iraanse geldwisselaars weige ren nog dollars te verhandelen voor de lage koers die door de staat is vastgesteld. Op de zwarte markt is een dollar nu 35.000 rial waard. President Ahmadinejad geeft de westerse sancties de schuld van de koerscrisis. De sancties, opgelegd vanwege het nucleaire programma van Iran, belemmeren de Iraanse olie-export en deelname aan het internationale betalingsverkeer. per fcnicuaiii-: ïén superactiei Zca'emaGhtin^iii rrelJ .ajitöijtt (SreSissgebmi Hoamr® vP ©aflsgehmuilkaveïntiHEii vP WkkbijjA'ikmaairem^jgem HL. WriKimm Httririlfe Jrim vam Scnnel 1* M cneai 026 2C 2C -'16 icmiMnrj. v/ocwwaaHtóByja.weBsrte. Bbweredtr/ Wg&KSH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7