Hoogleraar ontkent geknoei 61 binnenland Rolstoel maakt van Diny een 'dief Schultz dreigt België om Fyra Hakkelaar gepakt BOEK ONLINE of bel 0900-9697 woensdag 10 oktober 2012 Twist over de juistheid van computergegevens De computergegevens van de frauderende hoogleraar Poldermans kloppen niet, zegt een commissie. Zijn reactie: „Dat was het ver keerde bestand." door Bjinse Dankest De wetenschapsfraude van de vorig jaar ontsla gen internist Don Pol dermans blijkt nog gro ter. Een onderzoekscommissie con stateert opnieuw wetenschappelijk wangedrag in verschillende stu dies van de voormalige hoogleraar aan het Erasmus MC in Rotter dam. Maar Poldermans valt de con clusies van de commissie hard aan. Deze zijn 'aantoonbaar onjuist', meent hij. Een overzicht van de verwijten en het verweer. Verwijt: geen toestemming gevraagd aan patiënten In ten minste één onderzoek, en mogelijk ook in andere studies, is geen toestemming gevraagd aan patiënten om hun gegevens te ge bruiken. Het betrof onderzoek naar de risico's van hart- en vaat- operaties. Het rapport dat gisteren verscheen constateert dat zulke schendingen inderdaad vaker voor kwamen. Verweer: Poldermans erkent dat hij patiënten schriftelijke toestem ming had moeten vragen, maar noemt dit gebrek een 'administra tieve onzorgvuldigheid'. Ook ver oordeelt hij de 'heksenjacht' yan de media destijds. Verwijt: Fictieve gegevens gebruikt Poldermans wordt in het jongste onderzoeksrapport beschuldigd van het manipuleren van gege vens. De gegevens gebruikt- in de artikelen komen niet overeen met de patiëntgegevens van het zieken huis, schrijft de commissie. Som mige opgevoerde patiënten kon den niet eens worden teruggevon den. Verweer: Poldermans noemt de beschuldigingen 'aantoonbaar on juist'. Hij schrijft dat de conclusies zijn gebaseerd op een verkeerd ge gevensbestand. De computer waar het correcte gegevensbestand op staat is vernietigd, en kan niet meer worden achterhaald. Verwijt: Slechte opslag van data Omdat oorspronkelijke gegevens bestanden niet zorgvuldig zijn be waard, kunnen bevindingen niet meer worden gecontroleerd. De commissie kon haar vernietigende conclusie over het fabriceren van data enkel maken omdat een klok kenluider een oud computerbes tand aan de commissie toespeelde. door Hennie Talens ENSCHEDE - Het klinkt alsof ie mand de draak met je steekt Win kelpoortjes die piepen als je er met de rolstoel door gaat. Jaja, dat zal wel. Maar uit een rondgang met een rolstoel langs winkels blijkt hoe gegrond de klacht van de Enschedese Diny Hovestad is. Bij acht van de negen Enschedese - winkels gaat het alarm. Ook invali den kunnen niet meer met hun vingers van winkelspullen afblij ven, zie je andere klanten denken. We beginnen bij V&D. Echtge noot Even Hovestad staatstrijdlus- tig achter de rolstoel. Hij heeft er zin in om het probleem aan de krant te laten zien. Diny is minder strijdbaar. Tot op heden helpt al haar verzet niets. Ze is er moede loos van. De leverancier van de rol stoel laat het volgens haar afweten en ook het winkelpersoneel kan niks voor haar doen. Evert duwt de rolstoel door de poortjes. Meteen klinkt er een oor verdovend gepiep. „Alarm, een dief', roept het ding in elektrotaal. Diny en haar man Evert: „Ik durf haast geen winkel meer in." Diny kijkt vanuit haar rolstoel be smuikt omhoog. Alsof ze zeggen wil: 'Zie je het nou zelf?' We verwachten een winkelmede werker, een beveiliger of een ma nager. Er gebeurt niets. De klanten kijken wel op. Heel even. Ze zijn druk met hun inkopen van het Prijzencircus. En ach, als er iets niet klopt: het winkelpersoneel heeft die invalide zo te pakken. Bij het verlaten van de winkel, gaat het poortje opnieuw af Als het niet zo vervelend was, zou je erom kunnen lachen. Maar Diny baalt. „Ik voel dat de mensen me aangapen. Ook al heb ik een zui ver geweten. Ik durf haast geen winkel meer in. Ik word daar ver drietig van. Niemand die je kan helpen. En ik ben echt niet de eni ge die dit overkomt", zegt ze. „Het is wel lekker goedkoop, als jij zelf de winkel niet ingaat", plaagt echtgenoot Evert. Diny kan er am per om lachen. Bij C&A gaat het winkelpoortje te keer alsof het vermoord wordt. Een personeelslid ziet dat het om een gehandicaptenvoertuig gaat. „O, een rolstoel", zegt ze. „Het pro bleem is bekend." En dat is het al jaren. Winkelpoortjes kunnen be halve op rolstoelen ook op kinder wagens en scootmobielen reage ren. „We begrijpen dat mensen dit een probleem vinden", zegt mana ger Hans Hammer van Nedap Re tail dat winkelbeveiligingssyste men levert. „Het doet zich voor bij alle merken rolstoelen en beveili gingspoortjes." Het euvel zou worden veroorzaakt door een losse verbinding in de constructie van invalidenvoertuig of kinderwagen. „Daardoor geeft zo'n voertuig een signaal af dat een detectiepoortje ziet als het sig naal van een beveiligingslabeltje." Rolstoelleverancier Meyra zegt dat het probleem incidenteel voor komt, waardoor het niet nodig zou zijn de constructie aan te pas sen. Diny en Evert Hovestad zijn be land bij het Kruidvat. Evert draait de rolstoel de winkel binnen en di rect gaat het alarm af. Medewer kers kijken niet op of om. Pas bij het verlaten van de winkel komt een vakkenvulster in de be nen. „De rolstoel is de schuld", zegt Evert. „O, loop dan maar door", zegt de medewerkster. Onafhankelijk technologiebedrij ven bevestigen de lezing van de commissie. Verweer: Poldermans gaat niet in op de onafhankelijke bevindingen. De verklaring van de klokkenlui der noemt hij 'onlogisch'. Verder zijn belangrijke documen ten volgens hem zonder zijn mede weten uit archieven verwijderd door gebrek aan ruimte en water schade. 'Ik kan niet verantwoorde lijk worden gehouden voor het ver dwijnen van materiaal uit afgeslo ten archiefruimten binnen het Erasmus MC', schrijft de oud-pro fessor. Hij oordeelt dat de commis sie medisch wetenschappelijk on derzoek 'opnieuw in een kwaad daglicht' zet. door Peter Ullenbroeck DEN HAAG - Verkeersminister Mela- nie Schultz stapt mogelijk naar de rechter om België te dwingen zijn afspraken, over de inzet van de ho gesnelheidstrein Fyra na te ko men. Schultz sprak afgelopen week met haar Belgische ambtgenoot Paul Magnette over de impasse rond de Fyra. Die rijdt ondanks eerder ge maakte afspraken tussen Neder land en België nog altijd niet tus sen Den Haag, Breda, Antwerpen en Brussel. Maar het overleg liep op niets uit. Magnette liet Schultz weten dat België geen geld heeft gereserveerd voor de treinverbinding. Ook wil len de Belgen niet meewerken aan een tussenoplossing waarbij een snelle trein zou gaan rijden tussen Breda en Antwerpen. Magnette gaat wel aan de Bel gische premier Di Rupo vragen of de regering geld vrij wil maken voor de verbinding. Maar Schultz, zo liet ze gisteren per brief de Tweede Kamer weten, wil daar niet op wachten. Ze zegt in de tus sentijd juridische stappen voor te bereiden. Ondertussen zijn vooral de Zeeuw se en de Brabantse reizigers de du pe van de ruzie. Vanaf 9 december rijdt er geen intercity meer tussen Amsterdam en Brussel met een stop in Roosendaal (de zogeheten Beneluxtrein). Reizigers zijn dan aangewezen op de stoptrein naar Antwerpen. DEN HAAG - De drugscrimineel die bekend staat als 'De Hakkelaar', is aangehouden voor witwassen. Ook zijn zoon en twee andere ver dachten zijn opgepakt. De Hakkelaar werd in 1998 veroor deeld voor drugshandel. De belas tingdienst legde hem toen een na- -j~ heffing van 123 miljoen op. EXOTISCH rw.kras.nl/36362 rww.kras.nl/36370 ZUIDELIJKE PARELS COMPLEET Zie www.kras.nl/36366 15 cpm Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. .„^vertrekdata! Rondreis Amazing Thailand Vertrek: 17/11/12 t/m 26/3/13 div. strandverlengingen mogelijk! met o.a. Kanchanaburi, Chiang Rai, de Gouden Driehoek, Chiang Mai en stranddagen in Cha-Am incl. vlucht, verblijf, ontbijt, 6 x lunch, NL-sprekende reisleiding en excursies Rondreis Exotisch Zuid-Thailand Vertrek: 24/11/12 t/m 30/3/13 nérgens voordeliger! met o.a. Bangkok, Ayutthaya, Kanchanaburi, Koh Phangan, Koh Samui, Cha-Am en het Khao Sok National Park incl. vlucht, verblijf, ontbijt,- NL- sprekende reisleiding en excursies Rondreis Zuidelijke Parels Vertrek: 10/11/12 t/m 23/3/13 met boottocht door de jungle! met o.a. Bangkok, het Khao Sok National Park, het natuurgebied Phang Nga-baai en stranddagen op Krabi en Koh Samui incl. vluchten, verblijf, ontbijt. NL- sprekende reisleiding en excursies Rondreis Thailand Compleet Vertrek: 22/11/12 t/m 21/3/13 langs alle hoogtepunten! met o.a. Bangkok, Ayutthaya, Sukothai, Chiang Mai. de Gouden Driehoek en Koh Samui incl. vluchten, verblijf, ontbijt, 9 x lunch, NL-sprekende reisleiding en excursies waarom zou je meer betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6