261 'Van OjiSc brengt rust' Schelde-rivier nog meer tot leven brengen Scheldejaar brieven GROEN woensdag 10 oktober 2012 Zeeuwse GroenLinks'ers tevreden FrankrijkBelgië en Nederland - of eigenlijk Zeeland - slaan de handen ineen om de Schelde volgend jaar extra onder de aandacht të brengen met activiteiten op onder meer toeristisch, cultureel en economisch vlak. Havenschepen Marc Van Peel gaf de voorzet. Prominente Zeeuwse Groen- Linksleden vinden Bram van Ojik, de nieuwe voorzitter van de Tweede Kamerfractie van GroenLinks, juiste man op de juiste plek. Ze verwachten dat hij met zijn ervaring rust brengt in de tent. door Najoni Kamps MIDDELBURG - „Ik was nog niet eens geboren en toen was hij al druk bezig in de politiek", zegt Niels van den Berge, die bij de laat ste Tweede Kamerverkiezing op nummer 8 van de GroenLinks-lijst stond, over Van Ojik. De uit Tho- len afkomstige Van den Berge vindt Van Ojik een echte 'partijtij ger'. „Hij heeft ontzettend veel er varing in de politiek, hij was er zelfs bij toen GroenLinks werd op gericht." Voor Leen Harpe, voorzitter van de Statenfractie van GroenLinks, is het nog een beetje aftasten. „De beste man is net begonnen met zijn functie als fractievoorzitter. Ik ga er van uit dat hij zijn best zal doen, maar ik ken hem helemaal niet", reageert Harpe. „Er is genoeg werk te doen en Bram van Ojik zal vast een hoop rust met zich meebrengen. Geen troubles meer, maar werken!" Over wat er de afgelopen tijd bij GroenLinks heeft gespeeld wil Do- rith van Ewijk, gemeenteraadslid en oud-wethouder van Goes, niet veel meer kwijt. „Er is veel ge beurd, veel mensen zijn vertrok ken en ik hoop dat met Bram van Ojik de rust wederkeert binnen GroenLinks. Dat zal ook zeker een van zijn doelstellingen zijn." Van Ewijk kent de nieuwe fractievoor zitter niet persoonlijk, alleen van uit de media. Hij kojnt op haar over als een vertrouwenwekkende politicus die met al zijn ervaring veel kan betekenen voor de partij. „Er is voor mij geen enkele aanlei ding om het voorzitterschap van Bram te betwijfelen. We zitten nog in een vroeg stadium, maar ik zie het positief in", legt Van Ewijk uit. Het is nog erg vroeg om erover te speculeren, maar of van Ojik in de toekomst ook lijsttrekker wil worden van GroenLinks is niet ze ker. „Ik vind het moeilijk daarover wat te zeggen. Bram moet zelf nog wennen aan het idee dat hij fractie voorzitter is geworden, dus ik denk dat het lijsttrekkerschap nog niet echt in hem is opgekomen", zegt Van den Berge. Ook van Ewijk durft hierover niet te specu leren. „Laten we eerst eens vanuit hier weer verder gaan. Het lijsttrek kerschap is een zorg voor later." Nieuwe fractievoorzitter Bram van Ojik. door Harmen van der Werf Om de hoek stroomt ie, de Schelde uitmon dend in de Wester- schelde en Noordzee. Maar hoe bekend is deze levensa der eigenlijk? Te weinig, vindt de stad Antwerpen. Daar moet in 2013 verandering in komen. De Schelde moet dat jaar echt tot le ven worden gebracht. In het land waar de rivier ontspringt, in Frank rijk. In het land waar de rivier de meeste welvaart brengt, in België. En in het land dat nogal eens piept en kraakt onder het bestaan van de rivier, in Nederland, in Zee land. Het initiatief voor het Scheldejaar 2013 is genomen in Antwerpen. En de stad heeft daar een goede re den voor. Havenwethouder Mare Van Peel stak dat dinsdag niet on der stoelen of banken bij de pre sentatie van het voorlopige pro gramma voor het Scheldejaar. „In 2013 is het exact 150 jaar geleden dat de Westerschelde tolvrij is ge worden. De grote mogendheden kochten de tol af" Van Peel wees na deze woorden naar een houtsnijwerk in de trouwzaal van het Antwerpse stad huis. De god van de stad Antwer pen en de godin van de Schelde reiken elkaar daarop de hand. „En zo zijn in ons stadhuis nog zoveel prachtige schilderijen die verwij zen naar onze verbondenheid met de rivier." Te weinig mensen zijn zich be wust van de schoonheid van de Schelde, aldus de havenschepen. Hij is zich daar wél van bewust, ze ker sinds hij kort na zijn aantre den in 2006 een fietstocht langs de rivier maakte tot aan de bron op de hoogvlakte van Saint-Quentin. „En je kunt vrijwel langsheen de hele Schelde over vrijliggende fiets paden rijden", sprak Van Peel wer vend, niet in het minst richting Nederlandse fietsers. Dick van den Bout, directeur van het Zeeuwse instituut voor sociale en culturele ontwikkeling Scoop, heeft ook zo'n soort band met de Schelde, verklapte hij na de persbij eenkomst „Als jongetje ben ik met mijn vader vanuit Vlissingen met een Flandria-boot naar Ant werpen gevaren. Het maakte zo veel indruk dat ik dit nooit meer zal vergeten." Kortom, de Schelde en ook de Westerschelde zijn ver leidelijk, wil Van den Bout maar zeggen. Dat gold voor hem als jongetje. En dat zal volgens Van den Bout ook nog gelden voor jon geren van nu. „Laat ze bijvoor beeld maar eens een keer op een schip door het Nauw van Bath va ren, om te voelen hoe het is die scherpe bocht te nemen. Dat is echt een avontuur." Van jongeren wordt gevraagd dat soort avonturen rondom de Schel de in beeld te brengen. Niet min der dan twee wedstrijden worden daartoe uitgeschreven, één voor korte films en één voor video's ge maakt met een mobieltje. Filmfes tival Film by the Sea werkt daar ook aan mee. Scoop heeft ook al scholen - waaronder de Hoge school Zeeland en de Roosevelt Academy- benaderd om mee te doen. Van den Bout merkte en thousiasme. „De Schelde blijkt te leven, en dat gaat verder dan dat éne poldertje." Activiteiten Het Scheidejaar 2013 moet de Schelde (en Westerschelde) tot le ven brengen door zoveel mogelijk mensen te betrekken bij een serie activiteiten. Toeristische diensten in Frankrijk, België en Zeeland komen met een elektronische kaart. Van de plek waar de Schelde ont springt, in het Franse Gouy, tot en met Cadzand-Bad kunnen foto's worden ingestuurd die worden ge bruikt om de kaart aan te kleden en zo een interactief beeld te krij gen van het hele stroomgebied van de Schelde. Twee fHm-videowedstrijden staan verder op het programma. Eén wedstrijd, voor het maken van korte films van tien a twintig mi- Brieven (max. 150 woorden) richten aan: - Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg M>118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Europa Drie items betreffende Europa: 1. Ophef over Griekse geheime reke ningen. De zwarte Piet wordt weer aan Griekenland gegeven, maar al le Europese landen hebben rijken die geld op geheime rekeningen de poneren. Als al deze rijken hun te rechte belasting zouden betalen, zouden de begrotingen er beter uit zien en hoefden wij de broekriem niet aan te halen. 2. Het Europ'ees parlement wil niet besparen, integendeel. Dit parle ment verlangt van zijn lidstaten dat ze hun begrotingstekort beper ken tot 2,79 maar willen hun ei gen budget met 6,8% verhogen. Hy pocriet. Dit instituut graait de schatkisten van haar lidstaten leeg. 3. De Europese regels zijn als slecht gemaakte confectiepakken. Regels die in Zuid-Europa passen, kun nen in Noord-Europa, of omge keerd, totaal anders vallen in ver band met de daar geldende andere zeden of klimaat. Ik heb het een beetje gehad met Brussel en ben ze ker van niet de enige. W.J. van Gilst, Boogerdlaan 23 4484 ST Kortgene Ontpolderen Het doordrammen over het ontpol deren door Vlaanderen is geen goe de zaak voor de verstandhouding tussen de Zeeuwen en de Vlamin gen. Ik merk dat aan enkele Vlaam se kennissen. Die denken dat wij er alleen maar op uit zijn om de ha ven van Antwerpen tegen te wer ken. Als je dan uiüegt dat het terug geven van land aan de zee bij de Zeeuwen de haren doet rechtstaan, begrijpen ze dat meestal wel. De naam Zeeland is synoniem met het winnen van land uit de zee of zijn armen. Voor de Vlamingen die ik ken maakt het niets uit of er wel of niet ontpolderd wordt als de schepen maar door de Schelde kun nen blijven varen! En voor dè meeste Zeeuwen maakt het ook niets uit of er nog wat blubber uit de Schelde gehaald wordt. Wie gaat nu eindelijk dat ellendige ont polderen eens begraven? jan Ottens Notendijk 49 Terhole Westerschelde De (haven)bestuurders van Ant werpen en de Vlaamse regering zit ten met hun vingers tussen de deur. Marc van Peel vindt hei- noodzakelijk dat voor verdere ont wikkeling van de haven van Ant werpen de Westerschelde op nieuw wordt uitgediept. Een vier de verdieping, waarbij milieu- en natuurorganisaties ongetwijfeld- nieuwe hersteloperaties (ontpolde- ring) willen afgedwongen. Neder land, Provincie Zeeland en met na me de Z-Vlaamse bevolking zullen deze nieuwe natuurherstelopera- ties niet accepteren! Ontpoldering en nieuwe natuuraanleg is niet meer bespreekbaar. Bij uitbreiding van de haven en uit dieping zonder natuurherstelopera- ties, zullen de natuurorganisaties tot bij de hoogste instanties beroep en bezwaar aantekenen, zoals ze dat ook bij de derde verdieping ge dreigd hebben te zullen doen. De verdere havenontwikkeling is dus gedoemd te mislukken. De Vlamin gen vallen nu in hun eigen zwaard, als gevolg van vroegere besluitvor ming om de haven van Antwerpen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60