Rilland Leen van de Struuner' neust rond 24 Bootnaam Verkeer Sloeweg straks meteen naar A58 Rechter vernietigt vergunning - Ceremonie Ouderwetse melkboer woensdag 10 oktober 2012 5 M 5 EF lB2XaSMe6Se&7ZaZOS!XmC0MW3SSBSGK0XXii9BSB!8S& mffiKWSSSMim Leen van der Wekken: „Met mijn dochters ben ik naar Levensstrijd gegaan. Daar hebben we de Oosterscheldekrab die ik ving terug in het water gezet, begeleid door een ceremonie die zij bedach ten. Misschien leeft hij nog wel." door Nadia Berkelder RILLAND - De rechtbank in Middel burg heeft de vergunning voor de huisvesting van arbeidsmigranten in het Klooster van Rilland vernie tigd. De gemeente Reimerswaal moet een aantal onderzoeken op nieuw doen. Uitzendbureau De lager Detache ring heeft in november 2011 van de gemeente een vergunning ge kregen om maximaal 130 arbeids migranten in het voormalige hotel, onder te brengen. Onterecht, oor deelt de rechter nu. „Formeel wordt het Klooster van Rilland nu illegaal gebruikt", zegt advocaat Marco Vermeirssen, die een aantal omwonenden vertegenwoordigt Omwonenden hebben bezwaar ge maakt tegen de vergunning. Toen bekend werd dat er arbeidsmigran ten in het oude hotel kwamen wo nen, vreesden ze voor overlast „Nu puntje bij paaltje komt, blijkt dat het met de overlast wel mee valt", zegt Wim Schipper, één van de omwonenden. „Maar dat het nu. goed gaat wil niet zeggen dat het goed blijft gaan." Ondanks de uitspraak van de rech ter, blijven de Portugezen in Ril land wonen. Het college van b en w heeft dinsdag besloten om de door de rechter vereiste onderzoe ken - naar de toename van het ver keer, geluidsoverlast en parkeren - alsnog te doen en daarna weer een vergunning te verstrekken. „We zouden naar aanleiding van die uitspraak een verzoek tot hand having kunnen indienen", zegt ad vocaat Vermeirssen. „Maar de rech ter wijst dat bijna zeker af, omdat de gemeente bezig is met het lega liseren van de situatie door alsnog een vergunning te verstrekken. Het gemeentebestuur had er trou wens ook voor kunnen kiezen om geen vergunning te verlenen." Al sinds het begin is er ophef ge weest over de huisvesting van de Portugezen: eerst toen het plan be kend werd en daarna toen het ho tel al door De Jager werd gebruikt voordat de gemeente de vergun ning verleende. Omwonenden pro testeerden daartegen, maar de ge meente wilde niet optreden. De rechter gaf de gemeente daar gelijk in. De vergunning werd per 1 de cember 2011 verleend. De omwo nenden verloren vervolgens het kort geding dat ze aanspanden te gen de verleende vergunning. door Marijke Vael Het ziet er best indruk wekkend uit wan neer hij drie vishen gels in de klemmen achterop zijn boot zet. Maar schijn bedriegt. Leen van der Wekken neemt hooguit een paar tongetjes mee naar huis. „Die eet ik zelf op." De rest van de vangst gaat terug overboord van zijn motorboot De Struuner. Want Leen hoeft thuis niet met vis aan te komen. „Vroeger nam ik nog wel eens wat mee. Maar onze drie dochters zijn van die Green- peace-types die tegen visvangst zijn." Zo werd de 47-jarige Zierikzeeën- aar nadrukkelijk gecorrigeerd na dat hij tot zijn verrassing een flin ke krab ving. „Ik nam hem 's avonds mee naar huis en lag 's nachts in bed recepten te beden ken om hem te bereiden. Maar 's morgens klonk er een luide gil toen onze oudste dochter Wendy de emmer met daarin de krab ont dekte en ook onze andere doch ters waren ontzet en verontwaar digd." Er hielp geen dochtertjelief aan voor Leen. ,,'s Middags ben ik samen met mijn dochters naar Le vensstrijd gegaan. Daar hebben we de krab terug in de Oosterschelde gezet, begeleid door een ceremo nie die zij bedachten. Misschien leeft hij nog wel." Niet alleen vanwege deze ervaring is vissen is niet de echte reden waarom Leen een motorboot heeft. „Water is pure ontspanning voor mij. Zo ontspannend dat ik soms bijna in slaap val." Een keer is dat echt gebeurd, bekent de ge boren en getogen Zierikzeeënaar, „Het is zonde om een hengel uit te gooien wan neer het stil is op het wa ter en bruinvissen met je boot mee zwemmen" die als eigenaar van Frituur De Dam vele uren .werkt. „Op een warme zondagmiddag had ik nabij de Zeelandbrug het anker uitge gooid, een hengel uitgezet en zat lekker in het zonnetje. Zo'n vier uur later werd ik wakker. Hele maal verbrand en met 28 gemiste oproepen op mijn telefoon. Alle maal van mijn vrouw, die onge rust was omdat ik niet opnam." In- grid van der Wekken-Oldenburg houdt van haar man maar niet van varen, waardoor hij er meestal alleen op uittrekt met zijn Struu ner. Van der Wekken ontdekte de charme van de Oosterschelde reeds als kind. „Met mijn vader voer ik mee op sportvisboot Bree veertien. Hij verzorgde de horeca voor de gasten aan boord en ik maakte hun hengels gereed door er wormen aan te doen. Ik voelde direct dat het water het helemaal was voor mij." Maar dat was ook het geval met de snackbar in hartje Zierikzee die Leen 25 jaar geleden kocht van zijn broer. En zo schafte hij pas op zijn 37e een eigen schip aan. En kleine stalen motorboot die Struu ner heette. „Het Zeeuwse woord voor struiner. Iemand die rond struint." Een vreemde naam vond Leen. Een naam die niet bij een boot past. Maar tijdens het varen ontdekte hij dat die naam precies bij hemzelf past. „Ik houd er van om te kijken, rond te neuzen. Ik zie altijd alles. Ik vaar uit met het idee te gaan vis sen, maar doe dat vaak niet omdat de omgeving voor mij genoeg is. Het is zonde om een hengel uit te gooien wanneer het stil is op het water en bruinvissen met je boot mee zwemmen. Je zou ze alleen maar verjagen." Zo gaf de Zierikzeeënaar, in de ha ven bekend als 'Leen van de Struu ner'-, ook zijn tweede boot die naam. „Deze is wat groter. Ik hoop op mijn zestigste te stoppen met werken. Dan kan ik er zo vaak mee weg als ik wil." Schouwen-Duiveland kent veel huizen, boten en boerderijen met bijzondere namen. In deze serie worden ze verklaard. door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Aanwonenden van de Nieuwe Rijksweg richting 's Heer-Arendskerke zijn over een paar jaar eindelijk verlost van het doorgaande zware vrachtverkeer vanaf de Sloeweg. Het verkeer vanaf de Sloeweg kan dan niet meer rechtdoor rijden naar 's Heer-Arendskerke en Goes maar wordt via een nieuwe oprit rechtstreeks de A58 opgestuurd. Verkeer dat toch binnendoor wil blijven rijden naar 's-Heer-Arends- kerke kan dat nog wel, maar alleen via een veel omslachtiger manier. Automobilisten moeten dan de A58 op om vervolgens de nieuwe afslag Drieweg bij Heinkenszand te nemen. Via de Drieweg gaat het dan over de Noordzakweg naar 's Heer-Arendskerke. Om te voorkomen dat automobilis ten vanaf de Sloeweg toch recht door blijven rijden wordt het deel van de Sloeweg tussen de A58 en het viaduct over de Noordzakweg afgegraven. Het zand wordt ge bruikt in de Sloeweg. Deze ingrijpende wijziging in de verkeersafwikkeling is onderdeel van de verdubbeling van de Sloe weg. „Bewoners van de Nieuwe Rijksweg voeren al jaren lang actie om het doorgaande vrachtverkeer te weren. Door de afsluiting van dat deel van de Sloeweg komen wij tegemoet aan deze bezwaren", zegt Jan Bakx, projectleider van de verdubbeling van de Sloeweg. De 'keiharde' knip in de Sloeweg komt ook voort uit de verwachte fikse toename van het verkeer als de verdubbeling van deze weg een feit is. De gemeente Goes heeft in het gemeentelijk vervoersplan uit 2005 al geanticipeerd op deze ver keersmaatregel. Wethouder Loes Meeuwisse: „De verdubbeling van de Sloeweg leidt tot meer verkeer. Wij vinden daarom ook dat het verkeer over de A58 moet rijden", De verdubbeling van de Sloeweg en de daarbij horende verkeers maatregelen zijn bijna besteks- klaar. De projectleider hoopt daar om eind 2013 of 2014 met de daad werkelijke aanleg te beginnen maar dat is nog lang niet zeker. De provincie heeft een fractie van de benodigde zeventig hectare grond in bezit en is daarom begon nen met de voorbereiding van een onteigening. Leen op zijn Struuner. „Ik vaar uit met het idee te gaan vissen, maar doe dat vaak niet omdat de omgeving voor mij genoeg is." foto Dirk-Jan Gjeltema Stuurman van 10 jaar Van der Wekken deed zijn eerste nautische ervaringen op aan boord van het schip de Breeveertien. De toenmalige kapitein hield wel van een slokje. Zodoende kwam het voor dat Van der Wekken als 10-jarige stuurman fungeerde. Struuner is een vreemde naam die niet bij een boot past, vond Leen van der Wekken toen hij een boot kocht die zo heette. Tijdens het varen ontdekte hij dat die naam precies bij hemzelf past. „Ik hou er van om te kijken, rond te neuzen. Ik zie altijd alles." Varen en vissen is pure ontspan ning voor Van der Wekken. In fri tuur De Dam worden veel uren ge maakt. Toen ze de zaak in 1987 overna men was de frituur in het weekend open tot 04.00 uur. Daarna moest nog schoongemaakt worden en was het al snel 05.00 uur eer het stel naar huis kon om te slapen. Hij was direct gecharmeerd i| van de zaak die zijn broer M Kees kocht; een snackbar midden op de Dam in Zierikzee. Daarom aarzelde Leen van der Wekken geen moment toen Kees het be drijf korte tijd later van de hand wilde doen. Inmiddels runnen de geboren Zierikzeeënaar en zijn vrouw Ingrid Frituur De Dam al 25 jaar. Tegenwoordig met vijf per soneelsleden en af en toe gehol pen door hun dochters Wendy (24), Angela (21) en Patricia (14). Leen geniet er nog steeds van. „De frituur is een trefpunt. Je hoort en weet veel van je vaste klanten, net als een ouderwetse melkboer. Soms is het bij ons eerder bekend dat iemand gaat scheiden dan de partner van die persoon het weet." Door zijn drukke leven is zijn boot extra aantrekkelijk voor Leen. „Een hobby is pas leuk als je er weinig tijd voor hebt"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 44