zeeland j 3 Gemeente nog weinig duurzaam Eerste ronde nieuwe CdK voltooid I Doorzagen over de kinderopvang commentaar Taai ongerief Leonie Ernst, ADB Zeeland Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto woensdag 10 oktober 2012 Een Zeeuwse prijs voor het meest vrouwvrien delijke bedrijf is een goed idee. Het helpt het taaie ongerief van achter stelling te bestrijden. Dat is nog steeds nodig. Het aantal klach ten over discriminatie is rela tief laag, maar het aantal smar telijke voorbeelden op dê ar beidsmarkt is groot. Vrouwen laten zich gemakkelijk ringelo ren, beseffen soms pas achteraf dat een werkgever over de schreef gaat. Heel wat werkgevers wennen er maar niet aan dat vrouwen tijd nodig hebben om rustig kinderen te krijgen of voor an dere zorgtaken. Dat kan anders. In Nederland krijgen jonge va ders middeleeuws kort vrij. Zo dra mannen net zo'n inspan ning voor hun gezin leveren als vrouwen, en daar dus ook veel tijd voor claimen, vervalt de re den voor werkgevers om te aar zelen over vrouwen. Die kant moet het op. De gelijkheid moet van buiten de bedrijven komen. Tot het zover is, dient ongelijke behandeling aan de kaak te worden gesteld. Door vrouwen én mannen. MIDDELBURG - De meeste Zeeuwse gemeentehuizen zijn nog weinig duurzaam voor wat betreft de energievoorziening. Dat blijkt uit een rondgang van de PZC, in het kader van de dag van de duur zaamheid die vandaag landelijk wordt gehouden. Vooralsnog bestaan alleen voor het stadskantoor in Goes concrete plannen zonnepanelen op het dak te installeren. Die gemeente heeft als doel gesteld dat de eigen organi satie in 2015 C02-neutraal moet zijn. In Heinkenszand zijn onlangs 72 panelen geïnstalleerd op de ge meentelijke werkplaats. Die zijn goed voor 40 procent van het jaar lijks energieverbruik. Ook wordt daar het regenwater opgevangen voor de schoonmaak van het wa genpark. Op Walcheren heeft alleen het stadskantoor in Middelburg zonne panelen. De gemeenten Schou- wen-Duiveland, Terneuzen en Hulst zijn nog niet zo ver, maar overwegen de installatie inmiddels wel. pagina 10 en 11: Eigen dak laatst door Marcel Modde MIDDELBURG - De vertrouwenscom missie uit Provinciale Staten krijgt inzicht in alle kandidaten die heb ben gesolliciteerd op de functie van Commissaris van de Koningin (CdK) in Zeeland. Minister Lies- beth Spies maakt weliswaar een voorselectie, maar dóet dat in over leg met de commissie, zegt haar woorvoerder Tijs Manten. De sollicitatietermijn sloot dins dag. Het ministerie van Binnen landse Zaken doet geen mededelin gen over het aantal kandidaten dat belangstelling heeft getoond. De minister zal volgens Manten de meeste kandidaten uitnodigen voor een gesprek, om te beoorde len of ze daadwerkelijk 'benoem baar zijn'. Haar weerslag van die gesprekken wordt voorgelegd aan de vertrouwenscommissie. „Aan de hand daarvan bepaalt de com missie met wie ze aan het werk gaat", aldus Manten. Die eerste ge sprekken vinden rond eind deze maand plaats. De commissie komt uiteindelijk met een voordracht van twee personen. Alleen de naam van de nummer één wordt openbaar gemaakt. De voordracht moet worden bekrachtigd door Provinciale Staten. Dat besluit wordt voorgelegd aan de minister, die de ministerraad en de konin gin zal vragen in te stemmen met de benoeming. Spies streeft er naar voor de Kerst bekend te ma ken wie de opvolger van Karla Pe- ijs wordt, die 1 maart vertrekt. I ZEEUWSE BOEKENPRIJS Wat is volgens u het beste Zeeuwse boek dat tussen juli 2011 en juli 2012 is verschenen? BRENG UW STEM UIT www.pzc.nl/boekenprijs 'Uit een groot onderzoek onder personeelsfunctionarissen blijkt dat vrouwen in de 'human resources-sector1 23 procent minder verdienen, in een vergelijkbare functie. Dat verschil zie je ook terug in de aanvullende beloningen. Als die vrou wen zich nu eens bij ons meldden!' Discriminatie van vrouwen bij werk draait vaak om zwangerschap, moederschap of kinderwens, foto ANP/Roos Koole Vanessa van Witteveen (38) bouwde in haar vorige woonplaats Rotterdam een mooie staat van dienst op bij Jeugdzorg. Maar eenmaal terugge keerd in de rust en ruimte van Zee land, ontdekte Vanessa dat het werk hier niet voor het oprapen ligt. „Toen ik een vacature zag in Rotterdam die me helemaal leuk leek, heb ik toch maar eens gebeld of de afstand Vlissingen-Rotter- dam een bezwaar was. Als je een dijk van een sollicitatiebrief schrijft en het gesprek verloopt goed, is dat geen probleem, was het antwoord." Vanessa werd uit genodigd voor een gesprek. „Tot mijn verbazing ging het de helft van de tijd over mijn kinderen en de afstand. Want hoe wilde ik dat nu gaan organiseren? Kun je na gaan, dat ging over een deeltijd baan van 28 uur! Ik kon me niet voorstellen dat een man die sollici teert voor een deeltijdbaan zo wordt doorgezaagd over kinderop vang." Toch mocht Vanessa door naar de tweede ronde. „Aan mijn capaciteiten lag het blijkbaar niet. De eerste helft van het gesprek ging het vooral over de inhoud van het werk. Daarna begonnen ze weer over de afstand. Alsof ik helemaal vanuit de Fillipijnen in kwam vliegen. Eén van de teamlei ders kwam nota bene zelf elke dag vanuit Breda! En toen over de kin deren: 'Hoe oud zijn ze? Wat doe je als er om tien voor vijf een crisis is?' Blijven, zei ik, tot die opgelost is. 'En hoe doe je het dan met de kinderen?' Ik antwoordde: de op pas, of mijn man, want die werkt in wisseldiensten. 'Maar als die ziek zijn?', vroegen ze. Dan bel ik een andere oppas, zei ik. 'Maar stel dat die ziek is?' Dan heb ik nog fa milie en vrienden waar ik op te rug kan vallen, zei ik. 'Maar als die niet kunnen?' Toen was ik even stil. 'Vragen jullie dit nou ook aan een man?', vroeg ik." Ze werd afgewezen. Omdat Vanes sa niet veel van zichzelf liet zien, zei men. En ja, ook wel omdat ze zich heel veel zorgen maakten over hoe dat nou moest, zo'n zwa re baan en dan die kinderen erbij. „Dat werd gewoon gezegd. Denk je dat iemand zich zorgen maakt over een of andere bankdirecteur, hoe die zijn kinderopvang regelt?" op de Nederlandse arbeidsmarkt een dergelijke ervaring meege maakt (bron: CGB, 2012). Bij 38 procent van de zwangere vrouwen die op het punt stonden een arbeidscontract te tekenen, is het contract gewijzigd of niet doorgegaan toen de zwangerschap duidelijk werd. Bij laagopgeleide vrouwen ligt dat percentage veel hoger: 67 pro cent. Ook vrouwen met een tijdelijke baan hebben meer kans op discri minatie bij werving en selectie. f) Niet alleen de werknemers, ook de werkgevers zijn niet voldoende op de hoogte van de regels. Het is doorgaans niet bekend dat het verboden is een tijdelijke ar beidsovereenkomst niet te ver lengen vanwege zwangerschap of (verwacht) moederschap. 9 Werkgevers vallen vooral over de financiële en organisatorische las ten, door inwerken van vervangen de krachten bijvoorbeeld. Slechts 10 procent van de vrou wen met een discriminatie-erva ring meldt dit bij haar werkgever of een instantie als een anti-discri minatiebureau of de Commissie Gelijke Behandeling (GCB). In Zeeland werden tussen 2009 en nu slechts 15 gevallen gemeld. Het lage percentage meldingen komt onder meer door onbekend heid met wettelijke regels op dit gebied of waar je met je melding terecht kunt (in Zeeland: www.adbzeeland.nl of 0113-397171). Ook is er een gevoel dat 'het nu eenmaal zo is'. Slechts 36 procent van de vrouwen die een situatie meemaakt die volgens de wet on der 'discriminatie' valt, ervaart die daarom zelf zo. Het maakt discriminatie van vrou wen op de arbeidsmarkt een ver borgen probleem. Uit onderzoek van de (CGB) blijkt, dat in vrouwen in ziekenhuizen ge middeld minder verdienen dan mannen ('loonkloof), maar ook voor hetzelfde werk vaak minder betaald krijgen ('beloningsdiscri minatie'). Het verbod op discriminatie we gens zwangerschap of moeder schap is vastgelegd in nationale wetgeving, Europese richtlijnen en internationale verdragen. Toch heeft 45% van de vrouwen 'Zwanger? We vinden je heel leuk, maar laat maar wat van je horen als je weer terug bent op de arbeidsmarkt.' Uit: Hoe is het bevallen, Commissie Gelijke Behandeling/2012 Ongelijk behandelen van vrouwen op de arbeidsmarkt Ontwerp Bouwvoorbereiding Bouwcoördinatie (0113) 5717 58 Bouwraadhuis waar bouwen begint

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3