Van Gaal houdt altijd oog voor grote geheel 301 sport Ongemak Kittel komt winnaar slecht uit Ti-Ta Tovenaar wordt bondscoach van België woensdag 10 oktober 2012 door Ad Pertijs PUTTE-KAPELLEN - Ze hadden er zin in de mannen van Argos-Shi- mano. Als een van de weinige gro te profploegen waren ze dinsdag op volle oorlogssterkte naar Put- te-Kapellen gekomen voor'de le gendarische Nationale Sluitings- prijs. De overwinning ging echter naar de allrounder Wim Stroetin ga- Het Duitse spurtwonder Marcel Kittel ging bij Argos met een beste trein van start. Jongens als Tom Veelers, Roy Curvers, Bert de Backer en Albert Timmer weten hoe je een sprinter moet lanceren. Veel obstakels leken er niet op de weg te liggen voor de Argos-trein. Tot teleurstelling van de organisa tie hadden slechts twee World Tourteams de moeite genomen om zich te melden aan de grens van België en Nederland: Vacanso- leil-DCM en Lotto. De rest was van een op papier veel lager ni veau. Zoals het Nederlandse Koga Cy- ling Team. Het is de ploeg waarin sprinter en baanrenner Wim Stroe- tinga zich thuisvoelt. „We zijn op dit moment beter dan ploegen als Piels en De Rijke", zei Stroetinga na afloop over de andere Neder landse semi-profploegen. Niemand die aan zijn woorden twijfelde. De 27-jarige Fries had even daarvoor immers voor een massa volk de Nationale Sluitings- prijs gewonnen. In de massaspurt. „Wel jammer dat Kittel niet mee- spurtte. Met hem erbij was het toch even leuker geweest om hier te winnen", zei Stroetinga. Kittel was in de finale afgehaakt vanwege een oude kwaal. „Het is jammer dat de laatste wedstrijd van het seizoen voor mij net zo eindigt als de Tour." Met een brui ne broek dus. De Duitser kreeg tij dens de koers weer last van diar ree en moest opgeven. Daarmee viel het plan van Argos in duigen. En ook dat van Stroetinga dus. „Ik keek er al een tijdje naar uit om Kittel een keer te kloppen. Natuur lijk won ik vorige week ook in Zwevezele, maar zo'n renner ver door Rik Spekenbrink DEN BOSCH - Mare Lammers staat als hockeycoach garant voor suc ces. Slim bekeken dus van de Bel gen om hem op weg naar Rio de Janeiro te strikken als bondscoach van het mannenteam. De afgelopen jaren kwam Lam mers vooral in actie als er ergens iets loos was. Een crisis. In korte tijd analyseerde hij wat er dan pre cies mis was, maakte een plan en dan kwam het goed. Bij bedrijven, in de sport. Tot twee keer toe be hoedde hij de hockeyers van Den Bosch voor degradatie. In Den Bosch gaat hij sindsdien door het leven als Ti-Ta Tovenaar. Bij de Belgische hockeyers is hele maal niks aan de hand. Integen deel. Het gaat beter dan ooit met de 'Red Lions', de geuzennaam van de mannenploeg. Maar België Wim Stroetinga. slaan in de massaspurt spreekt toch veel meer aan. Nu had het ge kund, want ik was in vorm." Stiekem had Stroetinga ook ge hoopt dat een zege op de Duitser de deur naar een grote profploeg weer zou openen. Twee jaar gele den eindigde een tweejarig avon tuur bij het Duitse Milram in mi neur. „Sindsdien lijkt het dat de grote ploegen vinden dat ik mijn kans bij de profs al gehad heb. Een zege op Kittel had daarin mis schien verandering gebracht. Maar dat was niet de voornaamste re den dat ik hier graag tegen hem had gespurt. Dat was puur mijn sportieve ambitie." Stroetinga zegt zich immers volle dig gelukkig te voelen in zijn rol bij Koga. „Hier ben ik de man voor wie de spurt aangetrokken wordt. Daarnaast kan ik bij Koga de weg en de baan prima combine ren. Bij Milram bijvoorbeeld ging dat niet" Op de baan kan Stroetinga zijn snelle benen laten spreken in zo wel de zesdaagsen als in de baan- wedstrijden. „Volgende week be gin ik samen met Peter Schep in de Zesdaagse van Amsterdam en daarna hebben we een contract voor Gent." Het maakt dat Stroe tinga vooral een enorm gevarieerd koersleven heeft. „De ene week rijd ik een amateurcriterium, dan weer een nationale klassieker of baanwedstrijd en vandaag was een topper als Marcel Kittel mijn tegen stander. Voor mij hoeft dat niet te veranderen." wil meer dan aardig meedoen. De keuze voor Lammers als bonds coach voor de komende vier jaar is dan ook goed te verklaren. „In het laatste half jaar heb ik herontdekt dat ik het toch wel heel leuk vind om op het veld te staan", zegt Lam mers (43). „Ze hebben de zaken ge woon goed voor elkaar in België." Het doel is een olympische medail le in Rio de Janeiro in 2016. „Je moet de lat hoog leggen, kijk naar Epke Zonderland. Zonder dromen zet je geen stappen." België werd afgelopen zomer in Londen vijfde, maar staat op de wereldranglijst achtste. „Het is al knap wat ze met dertigduizend hockeyleden bereiken. Europees kampioen onder 21, onder 18 doet het altijd goed", zegt Lammers. Ter vergelijking: hockeyland Neder land telt ruim 230.000 bondsle den. Ook tijdens zijn tweede bewind in Zeist wil bondscoach Louis van Gaal zich ontpoppen tot de grote visionair van het Neder landse voetbal. De man die ooit een ambitieus masterplan voor de jeugd lanceerde, houdt nu na drukkelijk rekening met Jong Oranje. door Roel Wiche ZEIST - Toen Louis van Gaal elf jaar geleden zijn eerste, veelbewo gen termijn bij de KNVB definitief afsloot met een clinic voor 450 jeugdtrainers, raakte hij even zicht baar ontroerd. Een vrouwelijke coach van een pupillenteam stapte met een grote bos bloemen op de vertrekkende bondscoach af en be dankte hem met de ietwat onge lukkige opmerking 'zo'n mooi boe ket is wel zo gezellig nu u de ko mende tijd thuis zit' voor zijn pas sie en inzet voor her jeugdvoetbal. En terwijl de zaal na een luid ap plaus leegliep, staarde de gevallen koning nog lang voor zich uit. Het is en blijft de grote paradox van het kabinet Louis van Gaal I. Nooit werd de kleurrijke, eigenzin nige coach zó verguisd in zijn car rière als na de eliminatie van Oran je op weg naar het WK 2002. Tege lijkertijd werd zijn lijvige en ambi tieuze masterplan voor de jeugd, met als doel het totale Nederland se voetbal een impuls të geven, in brede kring geprezen. Het eerste blijft Van Gaal tot op de dag van vandaag achtervolgen en vormde deze zomer een belangrijk motief om een nieuwe kans als bonds coach met beide handen aan te grijpen. Het tweede markeerde de start van een niet eerder vertoon de bloeiperiode van de jeugdteams van Oranje, die liefst vier Europe se titels opleverde: 2006 en 2007 (Jong Oranje) en 2011 en 2012 (on: der 17). In de filosofie van Louis van Gaal (61) is de profielschets van een voetbalcoach - om zijn eigen jar gon maar eens te gebruiken - hel der: een trainer leeft niet alleen bij de waan van de dag, maar heeft ook oog voor het grote geheel. In de praktijk betekent dit dat wie Van Gaal binnenhaalt, ook zal moeten accepteren dat zijn visie op elk gebied leidend wordt. En die visie is al sinds zijn succesjaren bij Ajax nadrukkelijk gericht op de ontplooiing van talent. Jordy Cla- sie, Daryl Janmaat, Bruno Martins Indi, Ricardo van Rhijn: ze debu teerden allemaal, soms tot hun ei gen verwondering, in Oranje on der de herintredende bondscoach Van Gaal, die met zijn gewaagde keuzes een vliegende start heeft ge maakt in de kwalificatierace voor het WK 2014. Jong Oranje is bovendien fors op gewaardeerd als kweekschool. Vier spelers die normaal gesproken zou den zijn geselecteerd voor het A-team dat vrijdag in De Kuip voetbalkabouter Andorra treft (Clasie, Luuk de Jong, Adam Ma- her en keeper Jeroen Zoet), spelen nu morgen tegen Jong Slowakije de eerste play-off voor het EK On der 21 in Israël volgend jaar. Van Gaal vindt het van cruciaal belang voor de ontwikkeling van de groot ste Nederlandse talenten dat Jong Oranje aan die titelstrijd meedoet. Daar is veel voor te zeggen. De op- leiding is traditioneel de sterkste pijler onder voetballand Neder land, onmisbaar in een tijdperk waarin de kloof tussen de eredivi sie en de kapitaalkrachtige compe tities immens groot is geworden. Met de laatste vijf edities van Ajax-Real Madrid als bewijs. Het liefst zou Van Gaal hoogstper soonlijk naar het jeugd-EK in Is raël willen reizen, in zijn favoriete rol als supervisor van het nationa le voetbal. Hij deed zoiets tijdens zijn eerste, kortstondige bewind in Zeist (2000-2001) ook al eens toen hij Oranje onder 20, zonder succes overigens, leidde op het WK in Ar gentinië. Maar de bondscoach heeft komende zomer een andere manier om de talentenfabriek Ne derland draaiende te houden. Het grote Oranje maakt een lucratieve trip naar China en Indonesië, met als enige doel om de kas van de KNVB te spekken. De opbreng sten, zo kondigde Van Gaal aan, gaan naar het jeugdplan. Hetzelfde plan dus waarvoor hij ooit het fundament legde en waar van hij nooit de vruchten kon plukken. Toen Louis van Gaal in het voorjaar van 2001 als een pro feet zijn masterplan presenteerde, een investering van vele miljoe nen, werd de lat op het hoogst mo gelijke niveau gelegd: Nederland moest in de toekomst wereldkam pioen worden. Een half jaar later volgde zijn smadelijke aftocht bij Oranje, nadat het WK gemist was door een dramatische nederlaag in Ierland. Het lot wil nu dat dezelf de bondscoach alsnog de kans krijgt zijn evangelie te bekronen. In Brazilië, 2014. Tegen een wolk van kruitdampen leidt scheidsrechter Alexandre Boucaut de spelers van Anderlecht en Standard Luik tijdelijk van het veld af. foto Francois Walschaerts/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 30