'Het jachtseizoen is weer geopend' 221 zeeland Herstel bestrating Perrydokje nabij Scalda huldigt leerling als tekenkampioen Meer dan duizend vogels in De Blikken Johan Kasse Regenboogvlag Aannemersbedrijf Beloning Film over hospice in bibliotheek woensdag 10 oktober 2012 Bijna zeventig procent van de overvallen vindt plaats in de periode oktober-maart, aldus plaatsvervangend districtschef Johan Kasse van de Zeeuwse politie. Dat komt vooral omdat de criminelen profiteren van het feit dat het in de maanden al vroeg donker is. door Wendy Wagenmakers VUSSINGEN - Metingen moeten de ze week uitwijzen of het zand langs het Dokje van Perry in Vlis- singen inmiddels voldoende ver dicht is, zodat de kade niet meer verzakt. Dat zou wel moeten, nadat de ge meente het dok de afgelopen we ken tientallen malen heeft laten vollopen met water, en weer leeg gepompt. Door dat te doen, zou het zand de holle ruimtes alsnog moeten op vullen. Zand gedraagt zich im mers samen met het water als een soort vloeistof, waardoor gaten dichtvloeien. Twee maanden geleden verzakte de bestrating rondom het Dokje van Perry in het Scheldekwartier plotseling. Tussen het pasgelegde natuur steen ontstonden scheuren. In sommige delen waren zelfs hele gaten geslagen. Dat kwam omdat het zand onder die hestrating, waarmee de ruimte tussen de sta len damwand om het dok en de gerestaureerde houten damwand is opgevuld, niet voldoende bleek te zijn ingeklonken. Waarschijn lijk omdat er toch nog holle ruim- MIDDELBURG - In de top van de Lange Jan in Middelburg wappert morgen een regenboogvlag. Dat ge beurt in verband met de landelijke Coming Outdag, waarop tolerantie wordt gevraagd voor lesbische vrouwen, homoseksuele mannen, biseksuelen en transgenders. Ook de gemeente Middelburg wil zich voor deze boodschap uitspreken. tes zaten in het zand buiten de oude dokwand. Risico van een bronbemaling, gaf wethouder Lambert Prevoo direct toe. Volgens hem was voor die tra ditionele, snelle methode gekozen uit tijdgebrek. De deadline van de Europese subsidie^ voor herstel van het droogdokje raakte immers in zicht. Gelukkig voor de gemeente Vlis- singen bleef de schade beperkt tot de ruimte tussen de damwanden. Na controle is gebleken dat de houten constructie van het dok in tact is gebleven. Aan de binnen kant van die wand zit namelijk een soort doek, dat wel water doorlaat, maar geen zand. Deze week wordt de methode van sondering toegepast om de bo demdichtheid te controleren. Dat gebeurt met een stalen buis die de grond wordt ingedrukt. Hoe meer weerstand die ondervindt, hoe dichter de zandkorrels opeenge pakt zitten. Blijkt dit nog niet voldoende, dan haalt de gemeente alsnog trilappa- ratuur voor de dag. Is het wel goed, dan kan de bestrating al eer der worden hersteld. In elk geval zal het nog wel enkele maanden duren voordat alles klaar is. WWW.DESCHANSTUirJSCHER!V1£.N.Nl aétïöilfl IbtfMRSharr Steenb<f.jgovV00 8 4661 FU Halsteren Tel.: 0164 - 686 418 Fax: 01 ft» - 087 546 MIDDELBURG - Bij de ROC Scalda in Middelburg is Richard Groot- jans uit Kruiningen dinsdag gehul digd omdat hij is uitgeroepen tot beste jonge CAD-tekenaar van Eu ropa. CAD is ontwerpen van bijvoor beeld machines met behulp van een computer. De 17-jarige inwoner van Reimers- waal was al nationaal kampioen in deze discipline en mocht daarom deelnemen aan het Europees kam pioenschap EuroSkills in het Bel gische Spa-Francorchamps. Hij nam het een paar dagen op te gen andere talentvolle machinete- D.A. van Gilst v.o.f. De kracht van kwaliteit: Ook voor kleine karweitjes Tel. 0113-21 66 77 kenaars uit Europa en zondaga vond kwam eindelijk het verlos sende woord: goud voor Groot- jans. De Kruininger studeert werktuig bouwkunde aan het Scalda en is werkzaam bij het bedrijf VSS Ma chinebouw. Grootjans zegt het een enorme uit daging te vinden om grote en nieu we machines te ontwerpen. Zijn kracht zit hem naar eigen zeggen in zijn snelheid en precisie. Ook in andere vakgebieden streden jonge talenten uit Europa tegen elkaar tij dens EuroSkills in Spa-Francor champs. Ondernemers uit de gemeente Veere kregen deze week voor lichting over overvallen. In Zee land neemt het aantal overval len namelijk toe. Binnenkort vol gen ook bijeenkomsten in Hulst, Kapelle, Middelburg, Vlissingen en Zierikzee. door Emile Calon Een paar honderd euro, meer niet, zo zegt poli tieman Maarten van Poppel op de vraag naar de omvang van de buit van een roofoverval op een mid denstander. Van Poppel is de pro jectleider overvallen bij de politie. Bij hem komen alle gegevens sa men over overvallen in Zeeland en West-Brabant. Zijn team probeert verbanden te leggen tussen al die misdrijven zodat de daders opge pakt kunnen worden. Hij ziet dat overvallers steeds jon ger worden. „Tussen de 12 en de 22 jaar." Hij benadrukt dat hij het dan niet heeft over de echte profes sionele overvallen op waardetrans porten maar vooral over de 'hit and run-zaken'. De buit belandt niet op een spaar rekening. Volgens Van Poppel wordt hij meestal heel snel uitgege ven aan telefoons, aan drank, aan versnaperingen. Bijna zeventig pro cent van de overvallen vindt plaats in de periode oktober-maart, al dus plaatsvervangend districtschef Johan Kasse van de Zeeuwse poli tie. Dat komt vooral omdat de cri minelen profiteren van het feit dat het in de maanden al vroeg don ker is. Fred Stuij (criminaliteitspre ventie) waarschuwt tijdens een bij eenkomst in Domburg dan ook de ondernemers uit de gemeente Veere dat 'het jachtseizoen weer geopend is'. Uit gegevens van de Zeeuwse poli tie blijkt dat de verhouding tussen roofovervallen op woningen, de tailhandel en horeca ongeveer ge lijk is. Kasse: „De detailhandel krijgt vooral tussen 15.00 en 21.00 uur te maken met een overval. De horeca tussen 18.00 en 24.00 uur." Stuij houdt de ondernemers voor dat tijdens een overval niet alleen de slachtoffers zeer gespannen zijn. „Ook de dader. Hij is ook ze nuwachtig. Om die reden raadt hij met grote nadruk aan om toch vooral te doen wat die dader vraagt en ze ker niet in verzet gaan of in discus sie te treden. Ook adviseert hij om bij een overval goed op te letten zodat het slachtoffer de politie een duidelijk beschrijving kan geven. Dat dat niet makkelijk is, blijkt tijdens een gesi muleerde overval. Een gemaskerde en gewa pende man stormt tijdens de bij eenkomst de raadszaal van het ge meentehuis in Domburg binnen, bedreigt Stuij, eist geld en ver dwijnt. Vervolgens kunnen maar weinig van de aanwezigen exact beschrijven welke kleding die 'overvaller' draagt. Een opvallend detail, hij heeft één broekspijp in een laars, is bijna nie mand opgevallen. Van Poppel wijst de aanwezigen er juist op dat dat soort details, heel belangrijk zijn voor de politie omdat zo'n broek erop kan wijzen dat de 'da der' met de fiets is. „Als we zoiets weten, kunnen we daarop reage- Tijdens een overval zijn niet alleen de slachtof fers gespannen. Ook de dader is zenuwachtig.' vsaaBBaseBBSSSSSsxasexasi BRESKENS - Rederij Vroon en de fir ma Meeusen, gevestigd aan de Mid- denhavendam in Breskens, zijn de vele vernielingen aan hun eigen dommen zat In een aantal (recen te) gevallen was sprake van een grote kostenpost. De bedrijven lo ven een beloning van 500 euro uit voor iedereen, die bruikbare infor matie over mogelijke daders heeft. ARNEMUIDEN - Elfhonderd vogels zijn van 18 tot en met 20 oktober te zien in sporthal De Blikken in Arnemuiden. Aan de tentoonstelling, die Vogel vereniging Zanglust de 27e keer or ganiseert, doen vogelkwekers mee uit Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland. De Arnemuidse vo gelvereniging verwacht dat er zo'n 950 vogels meedoen in de wed strijdklasse. Het gaat dan om kanaries, parkie ten en tropische vogels. Verder worden er allerlei vogels in de ver koopklasse. ingezonden. Tegelijk met deze tentoonstelling houdt de Nederlandse Zebravin- ren." Hij vertelt dat na de melding van een gepleegde overval de poli tie eerst in de omgeving gaat kij ken of daar verdachten zijn. „Dus druk na een overval niet op de overvalknop want dan denkt de politie dat de daders nog binnen zijn en komen ze direct naar u toe, waardoor een overvaller meer kans heeft om te ontkomen." Stuij vertelt de aanwezigen dat organisatorische maat regelen het doeltreffendst zijn om een overval te voorkomen. „Ze kosten het minste geld en werkten het best." Zo raadt hij aan om nooit in het zicht van klanten de dagopbrengst te tel len, op wisselende tijden het geld naar de bank te brengen en te in vesteren in kwaliteit. „Een beetje overvaller ziet het als een bewa kingscamera nep is. Er zijn ook overvallers die u dagenlang obser veren. Die hebben het zo in de ga ten als u elke dag om kwart over zes naar de bank rijdt om geld te storten." Hij adviseert om voorzichtig om te springen met mededelingen op de sociale media en aan sociale contacten „Ook door uw mede werkers." Volgens hem komt het namelijk voor dat medewerkers soms trots op Facebook melden dat ze bij een juwelier werken of verantwoordelijk voor de interne veiligheid. „Niet doen."Van Poppel zegt tot slot tegen de de onderne mers om na een overval niet in die ruimte te komen waar de overval ler is geweest. Recent maakte hij mee dat het voltallig personeel van een Brabantse winkel zat na te praten in de kantine en dat ze daarbij alle sporen van de overval lers hadden vernietigd. „Elk spoor tje, hoe miniem ook, kan ons de weg wijzen naar de daders." pagina 27: Piek verwacht in aantal overvallen in Zeeland ken club zijn 21e regioshow. De openingstijden van .de expositie zijn donderdag 18 oktober van 19.30 tot 22.00 uur, vrijdag 19 okto ber van 10.00 tot 22.00 uur en za terdag 20 oktober van 10.00 tot 17.00 uur. Zanglust houdt voor de eerste keer haar j aarlij kse vogeltentoonstelling in de sporthal, na jaren achtereen De Arne als expositieruimte te hebben gebruikt. De Arne is als gemeenschapshuis gesloten, al probeert een aantal voormalige gebruikers, onder meer de vogelvereniging, het ge meenschapshuis te redden van de sloophamer. MIDDELBURG - Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan is een film ge maakt van het Sint Jans Hospice De Casembroot in Middelburg. De film 'Dat is 't geweun, klaer!' gaat zaterdag 13 oktober, op de Dag van de Palliatieve Zorg, voor het publiek in première in de Zeeuwse Bibliotheek. De film over het hospice is in juni van dit jaar opgenomen. De film wordt zaterdag vier keer vertoond tussen 10.30 en 13.30 uur. Verpleegkundigen en vrijwilligers zijn aanwezig om aan belangstel lenden informatie te geven over het hospice. De toegang is gratis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22