Geen muzikaal behang Eric Vloeimans fluistert én knalt CljStlJIJi* j 15 Deelnemers aan marathon met korting naar film agenda Zefir brengt cd Marcel Worms uit Iain Matthews en Egbert Derix in theater De Wegwijzer woensdag 10 oktober 2012 wsaawMWii»i' 111 1 ^>Yi'Sos^^i^jy7^?jig!g^xsB^^'^'i'^xssees6^^x<x<^x^y?j>>v^<^ssssss^x-7i Drie jaar geleden gaf lain Mat thews in theater De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland een van zijn beste concerten ooit. Vrijdagavond keert de Britse zan ger, gitarist en songschrijver er terug, ditmaal slechts met pia nist Egbert Derix. door Marius Roeting NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Iain Matthews begon zijn professionele carrière 45 jaar geleden als zanger van Fairport Convention. Iets waar hij nog steeds aan herinnerd wordt. Dat hij in de vele jaren daar na zijn muzikale vleugels meer dan uitsloeg, mag duidelijk zijn. Matthews Southern Comfort,. Plainsong en More Than A Song zijn formaties waarin hij een hoofdrol speelde, naast de voortdu rende solocarrière. Daarin interpre teerde hij eigentijdse (folie)songs, putte uit de country, pop en new wave en ontpopte zich als een meer dan verdienstelijk componist van integere, poëtische en dynami sche akoestische songs. Zijn grote passie, de jazz, kwam zo'n negen jaar geleden aan bod, toen hij tijdens een optreden van het Sering Quartet pianist Egbert Derix ontmoette. Hij vroeg de toet senist mee op zijn If you saw thro' my ei/es-heruitgavetournee, maar begon tevens met Derix aan het schrijven van eigen, door jazzin- vloeden geïnspireerd materiaal. Dat resulteerde vier jaar geleden in het schitterende, gepassioneerde en verrassende ]oy mining. De Brit verlegde opnieuw gren- zen.„Iain heeft heel veel progressie geboekt als zanger. Ik vind hem be ter dan ooit", zegt Derix. „Vroeger was zijn stem beperkter, meer een falsetto. Als je hem nu hoort zin gen zit daar veel meer diepte en kracht in. Maar er is altijd een con stante in alles wat hij doet: de kwa liteit die Iain Matthews ten toon spreidt. Ik heb hem juist aangera den die stukken met het Searing Quartet en het duo zo te zingen als zijn andere werk. Het is geen jazzzanger, het is gewoon Iain Mat thews die je hoort." Het vasthouden aan die eigen iden titeit levert verbazingwekkend mooie songs op. Geen bewerkin gen van oud (er) materiaal, maar nieuwe composities, waarbij Derix voor de muziek zorgt en Mat thews de teksten aanlevert. „Het duoschap met Matthews is niet ex treem anders voor mij. Ik werk met popmusici - van Marillion tot Supertramps' John Helliwell - en met singer-songwriters zoals Ge rard van Maasakkers. De liedjes VLISSINGEN - De film De Marathon is volgende week als voorpremière te zien bij 'Film by the Sea door het jaar'. De debuutfilm van Die- derick Koopal gaat over vier uitge bluste mannen die hun garage van de ondergang proberen te redden door. samen de marathon van Rot terdam te gaan lopen en zich daar bij te laten sponsoren. De voorstellingen zijn maandag 15 oktober om 20.00 uur in CineCity Terneuzen en dinsdag 16 oktober om 14.00 en 19.30 uur in CineCity Vlissingen. Wie dit jaar de Kustma- rathon heeft uitgelopen, krijgt op vertoning van de medaille twee eu ro korting op een entreekaartje. Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD Goes Musicalster en schrijfster Nurlaila Ka- rim zingt in kader van Kinderboeken week kinderliedjes uit alle windstreken. De Koperen Tuin, 14.00 uur Middelburg Pasta en pesto maken. De Drvkkery, 15.00-16.30 uur Terneuzen 'Hallo Wereld'-ontmoetingsmiddag, in het kader van de Kinderboekenweek. Bibliotheek, 14.00 uur o Bijeenkomst Alliance Fran^aise, met le dig ik componeer gaan wat verder dan doorsneepop- of jazzsongs. De samenwerking met Iain is heel organisch. We passen onze manier van musiceren niet bewust aan. Er ontstaat een symbiose." Derix geeft toe dat zowel in de folk en akoestische muziek als bin nen de jazz sommigen argwanend tegenover de samenwerking staan. „Er heerst een wat xenofobe hou ding. Stilistisch mag je niet afwij ken van het geijkte. Er is voortdu rend die associatie met het verle den. Ik zou zeggen: luister nu eens met een open mind. Dan hoor je geen jazz, maar Iain Matthews en Egbert Derix." Het album In the now namen zij als duo met enkele gastmusici op. Het Searing Quartet is een bestaan de formatie, maar Matthews en Derix wilden de vrijheid om ande re muzikanten erbij te betrekken als zij dat nodig vinden. Het is be vrijdend en beperkend. „Voor on ze concerten hebben we een intie me sfeer nodig. Onze muziek werkt niet als muzikaal behang. Een goede luisteromgeving is ide aal. Dat zit dus wel goed in De Wegwijzer." lain Matthews en Egbert Derix, vrij dag 12 oktober in De Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland. Aanvang: 20.30 uur. door Mïseha Beckers zing Nell de Hullu over de relatie tussen Proust, Mondriaan en Zeeland. Porgy en Bess, 20.00 uur Vlissangeu Knutselen en voorlezen (4-8 jaar). Bibliotheek 't Spui, 14.00 uur Zaerikzee Janneke Schotveld, schrijfster van Su perjuffie, leest voor en signeert. Boekhandel De Vries, 13.30-15.30 uur PODIUM Heinkenszand 'Hoe verzint-ie het toch allemaal', voorstelling van Jacques Vriens. De Stenge, 13.30 en 16.00 uur Middelburg 'De kleine zielen', tonèelstuk naar het boek van Couperus, met o.a. Thom Hoffman. Schouwburg, 20.00 uur. "T azztrompettist Eric Vloeimans I behoeft geen nadere introduc- I tie. Zijn agenda puilt uit van ac- tiviteiten met eigen ensembles en samenwerkingen met uiteenlo pende artiesten en gezelschappen. Donderdag speelt de trompettist met zijn elektrische band Gate1 crash, op uitnodiging van Muziek- podium Zeeland, in 't Schutters hof in Middelburg. In de zomer van 2011 was de Vloei mans weer op zijn stekkie in Frankrijk. Rustig schrijven en idee ën uitwerken, ook voor een nieuw album van Gatecrash. „Je maakt wel eens plannen, maar het leven loopt anders. Sinds 2011 is er zo veel gebeurd met mij en de mu ziek. Natuurlijk staan opnames met Gatecrash hoog op mijn ver langlijst. Maar intussen bracht ik een duo-cd Live at the Concertge bouw met Florian Weber uit en ik nam een cd op met eigen materi aal met het Nederlands Symfonie Orkest." Toch ontstond er ook een set met nieuw materiaal dat door de crea tieve Gatecrashmolen ging. Bin nenkort gaat de band naar Frank rijk voor een intensieve werkperio de die meer materiaal oplevert. Na afronding daarvan zal blijken wat eventueel geschikt is voor een al bum. „Stukken kunnen live prima werken maar zijn niet altijd cd-waardig." Met het bekendere en nieuwe ma teriaal kan de band vooruit. „Wij spelen de muziek zoals die in het moment is. De setlijsten maken we vlak van tevoren. Sommige stukken zijn qua vorm hetzelfde, maar je interpreteert ze sowieso el ke keer anders. Dit heeft ook met het publiek te maken, met de zaal, met de lengte van het concert, zelfs met de tijd van de dag." De band kent elkaar inmiddels zo goed dat er een groot vertrouwen is op het podium. „We hoeven niet heel veel te praten of door te nemen over wat we bedoelen. Daarom kunnen we heel makke lijk freewheelen met bestaand ma teriaal." Dit voorjaar was de documentaire Fluisteren van Eric Vloeimans te zien. Die lichtte een tipje van de sluier op achter Vloeimans' creatie ve proces. „Je bent wie je bent, maar je bent ook wie en wat je ontmoet. Natuurlijk ga ik niet on beroerd door het leven. Je ont moet bijzondere mensen en maakt van alles mee. In veel kan ik inspiratie vinden. Meestal als ik er niet actief naar zoek. Het zoekt mij op. Niets minder dan de kraan open zetten of de bron aanboren, Eric Vloeimans foto Maurits Giesen ruimte geven aan invallen en toe vallen. Maar het is geen toeval, het valt je toe." Wat de trompettist ermee doet is divers. Zo gaf Gatecrash work shops op 'special schools' tijdens de tournee in Maleisië en India. „Scholen met een wonderbaarlijke mix van fysiek en/of mentaal ge handicapte kinderen en volwasse nen. In geen geval hadden ze in strumentarium. Een trommeltje met een kapot vel, eer^ radio als basversterker en een handknijp- piano. Dan moet je echt iets ter plekke verzinnen om een muzi kaal verhaal te vertellen. Ze zijn zo arm en toch straalde er een hart verwarmende vreugde uit die ons zo goed deed. Muziek is iets wat zonder omweg direct naar je hart gaat dus zelfs een paar noten op een trompet raakten de kinderen. Je krijgt meteen respons. Wij had den meer positieve energie van die optredens dan van de mensen in het chique hotel." Een ander uiterste is optreden met gitarist Jan Akkerman. „Je moet je weg vinden in de muziek-v-an Jan, erop intunen. Zijn muziek geeft mij ook informatie die ik weer bij Gatecrash kan aanwenden. Zo wordt de cirkel rond. Ondanks dat ik een voor mezelf mooi ding heb ontwikkeld met zacht spelen, hou ik ook van knallen hoor. Ik moet er niet aan denken alleen maar te fluisteren. Muziek is changer. Als je dat niet doet en je alleen maar op één ding concentreert kan het ook wel erg saai worden." Gatecrash, donderdag, 't Schutters hof, Middelburg. Aanvang: 21.30 uur. Bezetting: Eric Vloeimans (trompet), Gulli Gudmundsson (bas), Pascal Vermeer (drums) en Jeroen van Vliet (piano, Fender Rho des) MIDDELBURG - Bij het Zeeuwse mu zieklabel Zefir Records van Jaklco van der Heijden is de nieuwe cd van pianist Marcel Worms versche nen. Het album werd maandag met een concert in Amsterdam ge presenteerd. De cd combineert Bachs Goldberg- variaties met Metamorphosis van Philip Glass en biedt daarmee een confrontatie tussen twee totaal ver schillende muzikale werelden. De opnamen vonden plaats in de Zeeuwse Concertzaal. De Middel burgse grafisch kunstenaar Guido Lippens maakte het ontwerp van de cd. Vooral opvallend is het- handgeschreven boekje. Zefir bracht onlangs ook een cd uit van het pas 16-jarige pianota lent Martin Oei, met werken van Ludwig van Beethoven en Cees Nieuwenhuizen. www.zefirrecords.nl lain Matthews (links) en Egbert Derix.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 15