Opluchting bij vakbondsleiders 'Gouden kansen voor agro-industrie' T3 Buurtzorg is beste werkgever Franse metaalarbeiders protesteren tegen ontslagen woensdag 10 oktober 2012 PARIJS - Metaalarbeiders van een Franse vesti ging van het internationale staalbedrijf Arcelor Mittal marcheerden gisteren met rokende fakkels door de straten van Parijs. Zij maakten deel uit van een massale protestdemonstratie waartoe de grootste Franse vakbond CGT had opgeroepen. De bond is teleurgesteld in president Hollande die recente bedrijfssluitingen en ontslagen niet heeft weten te voorkomen, foto lan Langsdon/EPA DEN HAAG - Stichting Buurtzorg Nederland is de beste werkgever van 2012. De thuiszorgorganisatie won de verkiezing in de categorie bedrijven met meer dan duizend werknemers. Geas Energiewacht ging met de eer strijken in de cate gorie met minder dan duizend per soneelsleden. Dat blijkt uit werkge- versonderzoek van onderzoeksbu reau EfFectory en uitgever VNU Media onder 269 organisaties. De ranglijst van beste werkgevers is gebaseerd op de tevredenheid van de eigen medewerkers. Buurt zorg Nederland krijgt van het per soneel het rapportcijfer 9, de werk nemers van Geas belonen hun baas met een 8,9. Buurtzorg Nederland is volgens Guido Heezen, directeur van EfFec tory, 'een vreemde eend in de bijt' onder de zorginstellingen. „Zij la ten voor een groot deel aan de zorgverlener over hoeveel tijd en aandacht een klant krijgt. Er wordt gewerkt vanuit lokale buurt zorgcentra en niet vanuit een hoofdkantoor. De administratieve rompslomp voor zorgverleners wordt tot een minimum beperkt." FNV neemt met stappenplan horde op weg naar vernieuwing De vertegenwoordigers van de FNV-bonden zijn het eens geworden over het hervormingsproces dat moet uitmonden in een nieuwe vakbeweging. door Maurice Wilbrink Er was opluchting, maar ook een verzuchting bij de FNV-top: de met zichzelf worstelende vakvereni ging heeft nu eindelijk gekozen voor een nieuwe organisatiestruc tuur, maar het gaat daarbij nog steeds niet over de inhoud. Ton Heerts, sinds'juni inte rim-voorzitter, presenteerde gister middag een 'stappenplan': de voor zitters van de bonden zijn het eens over de inrichting van een FNV-ledenparlement en de groot ste organisaties spreken de inten tie uit zich de komende jaren in sectoren op te splitsen. Dat bijna alle FNV-bonden, op ouderenbond ANBO en Zelfstandi gen Bouw na, nog altijd binnen boord zijn, zorgt voor de opluch ting. En dat de allergrootste bon den, Bondgenoten en Abvakabo, meegaan in een stappenplan dat uiteindelijk als doel heeft onder meer hun macht te breken, vin den de kleinere vakbonden een aantrekkelijk vooruitzicht. De eindeloze discussies over een. nieuwe organisatiestructuur heeft de FNV de afgelopen periode zo bezig gehouden, dat de belangrijk ste vakvereniging er op landelijk niveau nauwelijks meer toe deed. Maar dat kon niet anders, vond Heerts: eerst moesten de neuzen intern dezelfde kant op voor een nieuw organisatiemodel. Dat is bereikt, voorlopig. Alle bon den hebben inmiddels kaderleden aangewezen, die eind oktober zit ting gaan nemen in een voorlopig ledenparlement. Daar moet de sec torale insteek al wat zichtbaarder worden. Zo zitten er vanuit Abva kabo vertegenwoordigers uit zorg, overheid, vervoer, sociale werk voorziening, ouderen en uitke ringsgerechtigden in dat nieuwe parlement. Of uiteindelijk de leden van Bond genoten en Abvakabo in de ko mende jaren hun machtige bon den ook echt liquideren en hun be langen werkelijk per sector gaan behartigen, moet worden afge wacht. Abvakabo-voorzitter Cor- rie van Brenk houdt er wel reke ning mee. zie onze websitereconomie Bekijk meerdere video's over de nieuwe vakbeweging Uittreders krijgen geen geld van FNV De vakbond ZBo, die zich wil af scheiden van de FNV, heeft geen recht op een geclaimd bedrag van 1,5 miljoen euro uit de vakbonds kas. Integendeel: de bond voor zelf standigen in de bouw- en houtsec tor moet nog contributie van 1,5 ton afdragen. Dat heeft een woord voerster van de FNV gisteren ge zegd. De FNV weigert akkoord te gaan met een onmiddellijk vertrek en houdt ZBo aan een opzegter mijn van een halfjaar, inclusief con tributie. door Hans Gertsen DEN HAAG - De Nederlandse high tech- en agro-industrie kunnen wereldwijd een veel grotere rol spe len in de voedselproductie dan ze nu al doen. Dan moeten bedrijven uit de verschillende sectoren wel veel intensiever samenwerken om zo nieuwe technologie sneller rijp te maken voor de markt. Dat stelt ABN AMRO in een vandaag te ver schijnen studie over de toekomst kansen van de Nederlandse agro- technische industrie. Volgens het rapport 'Made in Hol land in het kwadraat' moet er de komende jaren wereldwijd voor ve le honderden miljarden euro's worden geïnvesteerd om de sterk groeiende wereldbevolking van voldoende en kwalitatief goed voedsel te kunnen voorzien. We reldwijd stijgen de investeringen in de modernisering van de land bouw jaarlijks met 6 a 7 procent tot ruim 130 miljard euro in 2016. Tegelijkertijd zal er veel meer geïn vesteerd moeten worden in het voorkomen van verspilling van voedsel. Daarmee is jaarlijks we reldwijd zo'n 140 miljard euro ge moeid. Van veel landbouwproduc ten belandt 20 procent (vlees) tot 50 procent (groenten en fruit) niet bij de consument op het bord, om dat ze onderweg verloren gaan. „Dat kan en moet veel efficiënter", zegt Wilbert Hilkens. Hilkens is verantwoordelijk voor de agrosector binnen ABN AMRO. Hij stelt dat het Nederlandse be drijfsleven veel kan bijdragen aan die grote uitdagingen als de be schikbare kennis beter wordt ge deeld. Bedrijven die gespeciali seerd zijn in agrarische technolo gie, zouden daartoe veel intensie ver moeten samenwerken met be drijven die nu hightechsystemen en onderdelen leveren aan bedrij ven als Philips en ASML. Als dat gebeurt, snijdt het mes aan twee kanten, zo redeneert Hil kens. Agrotechnische bedrijven, zo als bouwers van kassen en leveran ciers van irrigatiesystemen, zou den dan eerder toegang krijgen tot de. nieuwste ontwikkelingen op het gebied van nanotechnologie, 3D-printing en sensortechnologie. Tegelijkertijd zouden technologie bedrijven, die nu vaak afhankelijk zijn van een of enkele grote afne mers, hun afzetmarkt fors kunnen vergroten en een veel stabielere in komstenstroom kunnen krijgen. Het rapport is opgesteld in samen werking met diverse brancheorga nisaties. Het moet komende maan den een concreet vervolg krijgen. Zo wil ABN AMRO in januari bij eenkomsten organiseren waar ag rotechnische bedrijven in contact worden gebracht met technologi sche pioniers. Het moet nieuwe, baanbrekende ideeën en produc ten opleveren waar de wereldwij de voedselproductie mee verbe terd kan worden. markt 'iïïbmmbi Prijzen in euro's Zaaiuien 10,00-12,00 (afland); zaaiuien droog uit de schuur: 12,00-14,00 (leve ring binnen drie weken) Granen, Zaden en Peulvruchten Tarwe maal 240,00; Tarwe voer 230,00. Blauw maanzaad, kapucijners, karwijzaad en brouwgerst: geen handel. Voergerst: 225,00; bruine bonen: 850,00. Prijzen per 1000 kg excl. BTW uit opslag collecterende handel. Nieuwe Oogst (prijzen per ton) Weidehooi 100,00; roodzwenkhooi (uit de schuur) 100,00; Engelsraaihooi (uit de schuur) 75,00-95,00; veldbeemdhooi (uit de schuur) 95,00-115,00; tarwestro (grote pakken uit de schuur) 70,00-85,00; tarwe stro (kleine pakken uit de schuur) 95,00-100,00. Gerstestro (uit de schuur) 85,00. Bonen stro (uit de schuur) 70,00 Noteringen ook op www.zlto.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13