'Vooral lonend voor particulieren' Subsidiegeld nog beschikbaar Monumenten niet aantasten 'De overheid en de politieke partijen roepen burgers op tot woensdag 10 oktober 2012 investeren in zonne-installaties, maar doen zelf weinig tot niets' j 11 Roebyem Anders van Zonline Particulieren zijn volgens de stichting Na tuur en Milieu 'een dief van hun eigen por temonnee' als ze geen zonnecollectoren op hun dak plaatsen. Voor overheden en bedrij ven is de stroomprijs dusdanig laag (respec tievelijk 16 en 7 cent per kilowattuur), dat een investering in zonne-energie minder lo nend lijkt „Een particulier betaalt nu circa 23 cent per kWh aan de energiemaatschappij, terwijl zonne-energie neerkomt op 19 cent Je ver dient op het ogenblik dus vier cent per een heid", zegt Olof van der Gaag. Overheden en bedrijven betalen door collectieve in koop een veel lagere stroomprijs, zegt de zonnespecialist bij Natuur en Milieu. De stichting wil volgend jaar via collectieve inkoop ruim 2.000 daken voorzien van col lectoren. Door dat inkoopvoordeel komt een doorsnee eenheid van acht panelen op een kostprijs van onder de 4000 euro. „Die investering heb je er in minder dan tien jaar uit, terwijl je 25 jaar garantie hebt", zegt Van der Gaag. „Je profiteert dus zeker vijf tien jaar van gratis stroom, net als van de ap pels van je eigen boom." Hij pleit wel voor versoepeling van de regelgeving. Zo moet het volgens Van der Gaag aantrekkelijker worden voor verenigingen van eigenaren om zonnepanelen op flats te plaatsen. De stichting Natuur en Milieu heeft overi gens zelf geen panelen op het dak staan. De milieuclub zegt als huurder daarover geen zeggenschap te hebben. Het Deelakkoord tussen WD en PvdA heeft tot 2013 vooralsnog geen gevolgen voor de subsidie op zonnepanelen. Dit jaar is nog ruim acht miljoen euro aan subsidies beschikbaar. Volgend jaar is dat dertig miljoen euro. Dat wil zeggen: als dat bedrag in de formatie overeind blijft De WD vindt de kosten van zonnepanelen door Chinese import zo laag geworden dat subsidie niet langer nodig is. Sinds de start van de regeling in juni zijn ruim 22.000 aanvragen ingediend voor een bedrag van bijna dertien miljoen euro. Voor een doorsnee installatie wordt 15 procent van de aanschafkosten (meestal rond de 5000 euro) vergoed, met een maximum van 650 euro. De overheid heeft tot eind volgend jaar 52 miljoen uitgetrokken voor de stimulering van zonne-energie. Daarmee kunnen 80.000 woningen van zon nepanelen worden voorzien. Volgens woordvoerder Bart Visser van het ministe rie van Economische Zaken blijft de pot met geld vooralsnog in tact De installatie van zonnepanelen op daken van provinciehuizen zal niet zomaar gebeu ren. Het betreft in vele gevallen monumen ten die niet mogen worden aangetast, zo rea geren diverse provincies op de-bevindingen van Zonline. „We zitten in de Abdij in een beschermd monument", zegt een woordvoerder van de provincie Zeeland. „Boven op een nieuw kantoor aan het Groene Woud hebben we wel panelen geïnstalleerd." In Overijssel heeft het monumentale provin ciehuis evenmin panelen, maar twee steun punten in Raalte (2013) en Wanneperveen (2014) krijgen die wel. Noord-Brabant voert eveneens de monu mentale waarde van het provinciehuis in Den Bosch aan als verontschuldiging. „We kunnen ze dus.niet zo maar plaatsen." 1 Het provinciehuis van Friesland heeft ruimte voor 111 zonnepane len, zoals op deze foto is ingetekend. 2 Op het dak van het provinciehuis in Gro ningen kunnen 66 pa nelen worden beves- tigd. 3 Op het Drentse provin ciehuis is plaats voor 218 extra panelen. Rechts op het gebouw zijn bestaande zonne panelen te zien. 4 Het provinciehuis in Noord-Holland heeft ruimte voor 140 pane len. 5 In Maastricht is op het dak van het provincie huis plaats voor 198 zonnepanelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11