io| zonnepanelen 3 Particulieren moeten massaal zonnepanelen op hun daken plaatsen, vinden overheid en politieke partijen. Zelf geven ze niet het goede voorbeeld, want daken van overheids- en partijge bouwen staan nog lang niet vol met pane len. Juist vandaag wordt tijdens de Dag van de Duurzaamheid aandacht gevraagd voor allerlei initiatieven en mogelijkhe den op dit gebied. woensdag 10 oktober 2012 Eigen dak laatst door Gerard den Elt Particulieren moeten in 2020 gaan zorgen voor minstens een miljoen zonnedaken. Nu zijn dat er slechts enkele tienduizenden. Maar zonnepanelen op daken van minis teries en andere overheidsgebou wen zijn een zeldzaamheid, blijkt uit informatie van provincies, de Rijksgebouwendienst en het minis terie van Infrastructuur en Milieu. Een satellietanalyse van partijbu reaus en provinciehuizen door het bedrijf Zonline, dat zelf zonnepa nelen levert, toont dat het beleid door de uitvoerders allerminst wordt omarmd. Provincies en het ministerie van Infrastructuur en Milieu laten de komende 25 jaar 2,75 miljoen euro aan opbrengsten liggen uit zon- ne-energie op hun daken, terwijl daarvoor maar een eenmalige in vestering van 733.000 euro nodig zou zijn. Alleen de provinciehui zen in Drenthe (deels), Zuid-Hol land en Flevoland worden elek trisch gevoed door de zon, conclu deert Zonline, dat met behulp van het satellietprogramma Remote So lar Design de mogelijkheden voor het (bij)plaatsen van zonnepane len bekeek. Politieke partijen als GroenLinks, SP, D66, WD en PvdA hebben volgens Zonline evenmin panelen op hun partij kantoren geplaatst. „De overheid en de pólitieke par tijen roepen burgers op tot investe ren in zonne-installaties, maar doen zelf weinig tot niets. Die ge ringe inspanningen hebben we in kaart gebracht", zegt Roebyem An ders van Zonline. De Amerikaanse oprichter van dit bedrijf, Danny Kennedy, wil 'een revolutie op de daken' ontketenen. Nederland moet over acht jaar ruim veertig maal zo veel zonne- energie opwekken. Op het ogen blik wordt circa 100 megawatt aan energie via zonnecellen opgewekt. In 2020 moet dat 4.000 megawatt (4 gigawat) 'fotovoltaïsch vermo gen' zijn. Die zonnestroom moet vrijwel uit sluitend door particulieren wor den opgewekt, omdat grote bedrij ven en overheden een veel lagere stroomprijs betalen en de investe ring minder snel kunnen terugver dienen. De Rijksgebouwendienst (RGD), de huisbaas van de overheid, kent geen stimuleringsbeleid. Er is geen overzicht bij welke gebouwen zon nepanelen zijn toegepast. Die wor den in beperkte mate geïnstal leerd, zoals op het gebouw van de AIVD in Zoetermeer en de Belas tingdienst in Apeldoorn. „De Rijksgebouwendienst maakt geen beleid, maar voert het uit", 'Het is vooral een economische afweging, het moet rendabel zijn' reageert de RGD. „Het is vooral een economische afweging, het moet rendabel zijn." Het ministe rie van Infrastructuur en Milieu in Den Haag heeft geen enkel zonne paneel op het dak staan. De oor zaak ligt verscholen in een aan staande verhuizing, meldt Sjirk Kuijper namens het departement. Bovendien is het gebouw aan de Haagse Albert Plesmanweg be schermd als monument. „Maar ons nieuwe ministerie, het voor malige gebouw van VROM, zal vol ledig energieneutraal zijn en uitge rust worden met zonnepanelen", aldus Kuijper. Ook de provincies verdedigen zich met het feit dat zij gehuisvest zijn in monumenten. Daardoor zou den zonnepanelen niet zijn toege staan. Een analyse vanuit de lucht maakt duidelijk dat dit wel moge lijk is, zonder het aanzicht van de monumenten aan te tasten. In Utrecht, Noord-Brabant en Gel derland kunnen alleen al 600 pa nelen worden geplaatst, waarmee de komende 25 jaar ruim een mil joen euro aan energiekosten kan worden bespaard. Zonline onderzocht ook de daken van de partijkantoren. Daar is geen enkel paneel te vinden. De PvdA breekt in haar verkiezings programma een lans voor collecto ren. Vanaf 2015 moeten zonnepa nelen verplicht worden op nieuw bouwwoningen en grootschalige renovatieprojecten, vindt de partij. Op het dak van het partijgebouw in Amsterdam passen acht zonne panelen, die 1700 kWh (kilowat tuur) zouden kunnen opwekken. Dat is voldoende voor een half huishouden. Er staat er echter geen een. „We zitten in een huurpand", ver dedigt een woordvoerder van de PvdA zich. Bovendien wil de par tij volgens voorzitter Hans Spek man 'weg uit de grachtengordel', een verhuizing staat dus voor de deur. Beoogd coalitiepartner WD heeft op zijn dak ruimte voor 48 pane len, die samen 10.200 lcWu zou den kunnen opwekken. Dat is vol doende stroom voor twee grote huishoudens. GroenLinks meent dat op de da ken van alle overheidsgebouwen zonnepanelen moeten komen. Al le nieuwbouw moet binnen vijf jaar energieneutraal worden. Op het GroenLinks-partijkantoor in Utrecht zouden twintig stuks kun nen staan. Er staat er geen één. Volgens een woordvoerder betreft het een huurpand dat ingrijpend zal worden verbouwd', inclusief het aanbrengen van collectoren. „Maar wij vrezen dat na ons recen te zetelverlies de verbouwing zal worden getemporiseerd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10