'Regering in Kabul loopt gevaar' meer voordeel! 'Chavez blijft geen iooo jaar' 8| Turkije schiet weer op Syrië uiBiniHuiiigBaggsgscwa«^?ar-?aiigigsiiag^iv:g»KS!<gBsssigg>ggBC{BaagiawggB8i>iJ'aii immiaaBBa&gii:^. dinsdag 9 oktober 2012 IMK&KnnaaaB«HasenS9S9gaKffiZ3SSBgUnBB8S3S&&SS92a9aSBBHOTaSR8888ISBgra8RS8MH8a93flMii Denktank waarschuwt voor 2014 Een dakloze ligt in de Venezolaanse hoofdstad Caracas daags na de verkie zingen te slapen onder de leus: 'Wij zijn met Chavez', foto Rodrigo Abd/AP International Crisis Group vreest voor val van regering als Navo in 2014 vertrekt. Politie en leger zouden veilig heid niet kunnen garanderen. Kabul zegt dat Afghanistan ver trek van Navo aankan en noemt het rapport onzin. KABUL - De internationale denk tank International Crisis Group waarschuwt in een nieuw rapport dat de Afghaanse regering kan val len als de Navo-troepen in 2014 het land verlaten. Het is volgens het instituut tijd voor maatregelen om de overheid in het Cen traal-Aziatische land te versterken. De denktank zei dat de Afghaanse politie-en het leger de veiligheid .in het land niet kunnen waarborgen als de troepen zijn vertrokken. De Afghaanse regering deed het rapport af als onzin. Ze voegde daaraan toe dat het land het ver trek van de buitenlandse troepen aankan, maar dat steun van de in ternationale gemeenschap wel be langrijk is. In 2014 staan er ook verkiezingen gepland, waarbij president Hamid Karzai niet herkiesbaar is. De Inter national Crisis Group vreest dat de verkiezingen worden geplaagd door fraude. De Afghaanse rege ring zei, dat zij een vrije stembus gang zonder fraude kan organise ren. De geschiedenis stemt wat dat betreft niet gerust: in augustus 2009 ging de herverkiezing van president Karzai gepaard met be schuldigingen over stevig geknoei met de stemmen. Zodanig zelfs, dat er in november van dat jaar een tweede ronde werd georgani seerd. Maar Karzais toenmalige tegen stander (en voormalige bondge noot) Abdullah Abdullah - die eer der onder Karzai diende als minis ter van Buitenlandse Zaken nadat de Taliban waren verjaagd - trok zich zes dagen voor de tweede ron de terug. Hij stelde dat de verkie zingen simpelweg niet eerlijk kon den verlopen. In 2001 werd het Afghaanse Tali ban-regime verdreven. In de noor delijke provincie Kunduz helpt het Nederlandse leger mee aan het trai nen van Afghaanse politiemensen. Eerder zette Nederland in de pro vincie Uruzgan militairen in. De vertrekkende baas van het Ro de Kruis in Afghanistan zei giste ren dat de situatie in het land er sinds zijn komst in 2005 niet beter op is geworden. Volgens Reto Stocker zijn er meer gewapende groepen gekomen. Afghanen kun nen ook moeilijker naar de dokter en komen lastiger aan medicijnen. De bevolking heeft ook last van na tuurgeweld, concludeert Stocker. door onze correspondent Jan-Albert Hootsen CARACAS - De straten van de Vene zolaanse hoofdstad Caracas waren zondag nog het toneel van emotio nele taferelen. De fans van Hugo Chavez vierden de verkiezingsover winning van hun 'comandante' uitzinnig, terwijl de supporters van oppositiekandidaat Henrique Capriles Radonski bedrukt en te leurgesteld afdropen. Gisteren ging het leven in de chao tische stad weer gewoon door. Her verkiezing van Chavez betekent ge woon zes jaar meer van hetzelfde. De miljarden oliedollars zullen blij ven vloeien naar de 'missies', de so ciale projecten van zijn socialis tische bewind. Hij zal zijn protectionistische eco nomische beleid doorzetten en de linkse stokebrand van Latijns-Ame rika blijven. Hij zal de Verenigde Staten blijven trotseren. Naast Chavez was president Raül Castro van Cuba zondag de andere grote winnaar. Diens bevriende communistische bewind wordt in veel opzichten al jaren drijvende gehouden door Chavez. Dagelijks stuurt hij 100.000 vaten olie naar Cuba, in ruil voor duizenden Cu baanse artsen en andere specialis ten die in Venezuela meewerken aan de sociale programma's. Ook Nicaragua, waar Chavez' boe zemvriend en ex-guerillastrijder Daniel Ortega de baas is, kan tevre den zijn: de meer dan één miljard dollar aan jaarlijkse Venezolaanse steun zal de komende zes jaar ge woon blijven binnenstromen. Volgens politicologe Maria Teresa Romero van de Centrale Universi teit van Venezuela heeft 'Chavez gewonnen, maar de democratie verloren'. Ze wijst erop dat de pre sident slechts kon winnen dankzij zijn bijna totale controle over de Venezolaanse media en door inti midatie tijdens de campagne. Daar door is volgens haar duidelijk dat hij weliswaar heeft gewonnen, maar bepaald niet sterker uit de' stembusgang is gekomen. Belangrijk voor de komende tijd is de fysieke gesteldheid van de presi dent. Vorig jaar werd een kwaad aardige tumor bij hém geconsta teerd, waarna hij meermaals in Cu ba werd behandeld. Het heeft hem zichtbaar verzwakt Het is onduide lijk of hij wel in staat is wéér zes jaar vol te maken. Dat hij gisteren nacht tegenover duizenden uitzin nige aanhangers op het balkon van regeringspaleis Miraflores hardop bad voor zijn gezondheid, is wel licht een teken dat hij er zelf ook niet helemaal gerust op is. „De campagne heeft aangetoond dat hij nog lang niet is hersteld, hoezeer hij zelf ook het tegendeel beweert", zegt Romero. Ook is de oppositie niet ineens lamgeslagen. Chavez is vooral po- pulair onder arme Venezolanen, maar zijn bestuurders op lagere ni veaus zijn dat niet In 2010 werden de 'chavisten' bij de regionale ver kiezingen al verpletterend versla gen. In december kiest Venezuela alweer gouverneurs en de verwach ting is dat de oppositie opnieuw gaat winnen. Bovendien heeft Capriles aangetoond met heel wei nig middelen een succesvolle cam pagne te voeren. „Ik ben verdrie tig, maar ik weet dat dit niet dui zend jaar zal duren", zei de 42-jari- ge oppositiesympathisante Loli- mar Mata gisteren. Ze verwoordt daarmee het gevoel dat onder de oppositie overheerst: de nederlaag was een harde klap, maar het an- ti-Chavez kamp moet door. zie onze website:buitenland Grote vreugde, maar ook tranen van verdriet in Caracas ANKARA - Turkije heeft gisteren een vergeldingsactie uitgevoerd op Syrië. Toen Syrische granaten enke le honderden meters over de grens met Turkije neerkwamen in de provincie Hatay, reageerde het Turk'se leger. Dat meldde een rege ringsfunctionaris in Ankara. Turkije schoot de afgelopen dagen eerder naar Syrië. Het Turkse parle ment nam donderdag een wet aan die militaire operaties over Tur- kijes grenzen mogelijk maakt. Dat gebeurde omdat een dag eerder vijf Turken waren omgekomen door een mortiergranaat die in Sy rië was afgevuurd. De granaat kwam vermoedelijk per ongeluk neer op Turkse bodem. De Amerikaanse Republikeinse presidentskandidaat Mitt Romney wil dat de opstandelingen tegen het bewind van de Syrische presi dent Assad meer wapens krijgen. Romney zei dat gisteren in zijn eer ste belangrijke toespraak over het Amerikaanse buitenlands beleid in Lexington in de staat Virginia.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8