6l Natuurlijk gezien dinsdag 9 oktober 2012 Van het grote geheel (zie afl. 25 sept.), deze keer naar de minuscule details die de natuur vormt. Je zou het beeld van de illustratie bijna abstract kunnen noemen. Toch is het ontleend aan wat de natuur ons laat zien als we er oog voor hebben. Het betreft hier namelijk een beeld gemaakt naar een uitvergroot detail van een stuk boomschors. Naarmate het seizoen waarin bomen hun bladeren verliezen voort schrijdt wordt, onze aandacht gericht op de, op het eerste gezicht weinig aansprekende, kale stammen en takken. En hoewel we weten dat ze allesbehalve dood zijn spreken ze ons veel minder aan dan het fleurige voorjaar of zomergebeuren. Bij intensievere, nadere be schouwing echter, b.v. onder een binoculair, ontdekken we op de bast van vele bomen en ook heesters boeiende aspecten. Alleen al de kleuren die de schors laat zien roepen vragen op. Waar komt deze soms extreem bonte kleurenmengeling vandaan? We herkennen over het algemeen wel de korstmossen en algen die zich op de schors van planten en bomen vestigen maar naast deze blijken er talloze micro-organismen, schimmels e.d. te zijn die wij met het blote oog en als leek niet kunnen definiëren. Zij zijn zeer waarschijnlijk de veroorzakers van het boeiende kleuren gamma. De invloed van de omstandigheden, zonlicht, schaduw, luchtvochtigheid, droogte en temperatuur op een bepaalde tijd dragen bij aan het uiteindelijke beeld, Het zou mij niet verwonderen wanneer we, onder een sterke microscoop bezien, hier volop bewe ging dus leven zouden ontdekken. Aangezien we echter zo'n instrument meestal niet bij de hand hebben moeten we het doen met wat we met het blote oog waar kunnen nemen. Een kunstzinnige uiting van de natuur? In ieder geval aansprekend, inspirerend en verwonde ringwekkend genoeg. Adri Karman Het Krammer-Volkerak. Natuurbeheerders worden meer dan ooit kritisch op de vingers gekeken door het publiek. Nut en noodzaak van allerlei ingrepen en maatregelen staan ter discussie, en zolang dat niet ontaardt in negatieve vooringenomenheid is daar ook niks op tegen. Natuurbeheerders nemen regel matig ook hun eigen werk kritisch onder de loep en laten daarbij anderen meekijken. Een -interne of externe- audit, heet zoiets in jargon. Dit keer was het Krammer-Volkerak aan de beurt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38