Zorgen VS om agressie Butler gestraft, iedereen blij Herfst Actie! >uitenlani 9 Ivo Michiels overleden wg810 maandag 8 oktober 2012 Anderhalf jaar cel bediende paus voor kopiëren documenten; onduidelijkheid blijft Turkije en Syrië ANKARA - De VS zijn zeer bezorgd over de aanhoudende beschietin gen tussen Turkije en Syrië. Deze zouden zich kunnen uitbreiden naar buurlanden en vormen een bedreiging voor de hele regio, zegt de Amerikaanse minister van De fensie, Leon Panetta. In de Turkse grensplaats Akcakale, waar afgelopen week vijf doden vielen door een granaat uit Syrië, zijn zondag weer drie granaten neergekomen die vanuit het buur land waren afgevuurd. Niemand raakte gewond. Een granaat be landde in de tuin van een fabriek, enkele honderden meters van het centrum. Enkele silo's raakten be schadigd. Het gebouw was eerder uit voorzorg al ontruimd. Het Turkse leger reageerde volgens Turkse media direct met een salvo artillerievuur richting Syrië. Die granaten kwamen volgens het Syri sche Observatorium voor Mensen rechten neer bij de plaats Tel Atpyad. De Turkse strijdkrachten schoten ook zaterdag op doelen in het noordwesten van Syrië. Zondag was de vijfde dag van beschietin gen in de grensregio. Bij het hoofdkwartier van de poli tie in het centrum van de Syrische hoofdstad Damascus is gisteren een bom geëxplodeerd.'Daarbij is een dode gevallen en veel schade aangericht. Inwoners van de stad verklaarden een enorme explosie te hebben gehoord. BRUSSEL - De Belgische schrijver Ivo Michiels is zondag op 89-jarige leeftijd overleden. Dat meldden de Belgische krant De Standaard en zijn uitgeverij De Bezige Bij. Michiels stond bekend als experi menteel schrijver. Het vijfdelige Het boek alfa uit 1963 is zijn be kendste titel. De schrijver is inter nationaal bekroond. Het recht heeft gesproken: de ex-butler van paus Bene- dictus XVI is schuldig. Ieder een, inclusief de butler, is te vreden. Maar veel vragen blijven onbeantwoord. door onze correspondent Eelco van der Linden Het interessantste mo- ment van het proces te gen Paolo Gabriele was toen de voormalige but ler van de paus even leek te graven in zijn geheugen en begon met een opsomming van mensen met wie hij contact heeft gehad. Nadat enkele kardinalen en intieme vrienden van de paus de revue wa ren gepasseerd, greep rechter Dalla Torre in en sommeerde Gabriele 'bij het onderwerp te blijven'. 'Het onderwerp' was te vertellen hoe hij jarenlang honderden ver trouwelijke documenten had geko pieerd zonder dat dat zijn onmid dellijke omgeving was opgevallen en dat zonder hulp. Paolo Gabriele corrigeerde zichzelf vervolgens on middellijk door te zeggen dat hij met talloze mensen contact had ge had en hij sprak vervolgens de zin uit die velen in het Vaticaan wil den horen: 'Ik heb alles alleen ge daan, zonder handlangers'. De deksel zat weer op de beerput, iedereen blij, ook Gabriele. Waar om, bleek bij het voorlezen van het vonnis. De voormalige butler werd alleen diefstal ten laste ge legd en kreeg vanwege correct ge drag (bekentenis, berouw, geen strafblad) 'slechts' anderhalfjaar cel. De woordvoerder van het Vati caan, Federico Lombardi, was zichtbaar opgelucht en voorspelde dat Gabriele snel gratie zou wor den verleend. Het proces was een theaterstuk waarin iedereen zijn rol en plaats kende. Het ging om gestolen docu menten, vooral niet om de inhoud van die documenten. Dus alle details over corruptie, de wijze van opereren van de Vati caanse Bank en de machtsstrijd tussen aanhangers en tegenstan ders van de tweede man in het Va ticaan, Tarcisio Bertone, bleven buiten beschouwing. Getuigen die Paus Benedictus XVI zit met zijn toenmalige butler Paolo Gabriele (rechts), en zijn persoonlijke secretaris Georg Gaenswein in het pausmobiel. Gabriele werd zaterdag veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf voor kopië ren van vertrouwelijke documenten. archieffoto Alessandra Tarantino/AP helderheid konden geven, zoals de weggepromoveerde bisschop Car lo Viganö, werden niet opgeroe pen, ook al stelde Gabriele dat juist de strijd van Viganö tegen cor ruptie hem had geïnspireerd. Veel vragen blijven onbeant woord, inclusief de belangrijkste: waaróm had Gabriele het gedaan? De ontoereikende versie van de butler zelf, dat hij heeft gehandeld uit liefde voor de kerk en de paus, werd dankbaar geaccepteerd. Er werd niet doorgevraagd toen Ga briele bijna per ongeluk een be langrijke reden weggaf voor zijn ac ties: het door de vragen van Bene dictus XVI ontstane besef dat de paus niet werd geïnformeerd over allerlei zaken die hij hoorde te we ten. Het Vaticaanse staatsbelang ging voor en Gabriele werd be dankt voor de medewerking. Wat er nu met de voormalige but ler gaat gebeuren? In theorie zou hij zijn straf in een Italiaanse cel moeten uitzitten (het Vaticaan heeft geen voorzieningen), maar niemand denkt dat het zover zal komen. Het vooruitzicht dat Paolo Gabriele als vrij man wordt achter volgd door media en aanbiedingen krijgt om voor veel geld zijn me moires op te stellen, is echter niet erg aantrekkelijk. Het meest voor de hand liggende scenario is dat Gabriele binnen de muren van het Vaticaan of ergens op een geheime plek in Italië een baantje in de luwte krijgt. Terug bij vrouw en kinderen maar met de mogelijkheid hem te controle ren. En met de voorwaarde dat hij blijft zwijgen. zie onze website:buitenland 'Ik ben geen dief, maar handelde uit liefde voor de kerk'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9