81 buitenland Onrust bij mijnen in Zuid-Afrika houdt aan Cameron: niks extra voor EU 'Nederland koploper in zeewatertechnologieën' Akkoord Filïpijnen met moslimrebellen Bisschoppensynode van start Rel Denemarken over hulp geheim agent aan CIA maandag 8 oktober 2012 LONDEN - De Britse premier David Cameron heeft gedreigd de meerja renbegroting van de EU te blokke ren met een veto. Dat verklaarde hij gisteren in een interview met de krant The Sunday Telegraph. Cameron noemt de pogingen om de begroting op te trekken schan dalig en wil de begroting tegenhou den indien die niet in het belang is van de Britten. „Het zou schok kend zijn om de Europese begro ting te zien stijgen, terwijl wij on ze nationale begroting moeten te rugschroeven", aldus de premier in het interview dat enkele uren voor de start van het jaarlijkse con gres van zijn partij verscheen. Cameron schetste in een gesprek met de BBC dat de komende jaren veel zal worden bezuinigd in zijn land. Hij bevestigde een uitspraak van vice-premier Clegg dat wie de verkiezingen in 2015 wint, met de nodige kortingen zal worden ge confronteerd. Volgens Cameron zal voor de verkiezingen al een operatie in gang zijn gezet waar mee (omgerekend) 20 miljard euro wordt gekort op de uitgaven. VATICAANSTAD - Honderden bisschoppen en kar dinalen waren zondag op het Sint Pietersplein aanwezig bij de mis die paus Benedictus XVI op droeg bij het begin van de bisschoppensynode. De drie tot vier weken durende bijeenkomst wordt bijgewoond door kerkelijke leiders uit de hele wereld. De synode valt samen met de 50e verjaardag van de Tweede Vaticaanse Concilie donderdag. foto Alessandra Tarantino/AP ÜïWKtfSSKSJSSSSK!39Xt06m^3SlSSSSISS!SS^jiy. door onze correspondent Elles van Celder JOHANNESBURG - De onrust in Zuid-Affika's mijnsector lijkt niet te stoppen. Er is angst voor geweld nadat de mijn van Anglo Ameri can Platinum (Amplats) 12.000 mijnwerkers op straat heeft gezet „Dit is olie op het vuur", waar schuwde Lesiba Seshoka van mijn werkersvakbond NUM. De mijnwerkers van Amplats leg den drie weken geleden het werk neer en moesten zich vrijdag bij hun baas verantwoorden voor de illegale staking. De mijnwerkers die dit niet deden, kregen een ont slagbrief. Ze hebben gezegd hun ontslag niet te accepteren. De mijn werkers hoopten op een loonsver hoging van tussen de elf en 22 pro cent, net als hun collega's bij de Lonmin-mijn in de Marikana enke le weken geleden. De stakingen in de mijnsector be gonnen in augustus door de kom pels in Marikana. Die staking ging de geschiedenis in als de meest bloedige sinds het einde van de apartheid. De politie opende het vuur op de mijnwerkers en er vie len 34 doden. Bij deze mijn werd uiteindelijk een overeenkomst ge sloten. De mijnwerkers kregen meer loon en gingen drie weken geleden weer onder de grond. Za terdag werd bij Marikana nog wel een NUM-leider in zijn woning vermoord door onbekenden. De stakingen sloegen over naar an dere mijnen, waaronder Amplats. Analisten waarschuwden na de overeenkomst in Marikana dat mijnwerkers het idee hebben dat il legaal staken werkt Amplats lijkt vooralsnog een andere koers te kie zen en mijnwerkers te willen laten zien dat het niet zomaar toegeeft. Oplossingen worden belemmerd doordat de werknemers het ver trouwen in de vakbonden zijn kwijtgeraakt De NUM, de groot ste bond, zou onvoldoende opko men voor de kompels. De vakbon den staan daarmee grotendeels bui ten spel en stakers organiseren zichzelf. Amplats heeft: steeds ge zegd dat de looneis van 11 tot 22 procent niet haalbaar is. Wel zegt het bedrijf te willen praten. Analisten waarschuwen dat mij nen waarschijnlijk zullen toegeven en de lonen zullen verhogen, net als in Marikana, maar dat dit op lange termijn tot verlies van banen kan leiden omdat de mijnen hun marges moeten compenseren. De mijnwerkers zijn ontevreden omdat ze hun leefomstandighe den sinds het einde van de apart heid weinig zagen verbeteren. Ze verwachtten veel van het ANC dat sinds 1994 als politieke partij het land is gaan leiden, maar er is grootschalige armoede. President Zuma toont weinig lei derschap en zegt dat oplossing voor de crisis vanuit de bedrijven en bonden moet komen. Er be staan grote zorgen voor het imago van Zuid-Afrika in het buitenland en gevreesd wordt dat arbeidson rust investeerders afschrikt. Op we gen worden vrachtwagens van chauffeurs die niet mee willen doen aan een staking in de trans portsector, in brand gestoken. Zo'n 20.000 chauffeurs staken en willen 22 procent meer loon. gsjaaaaawBassag^asaeasiBiw^KéflSBigsgBaawawwtaiaggBaBact'aiagigaisgiai door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Nederland is koploper in het ontwikkelen van nieuwe technologieën waarbij straks zee water wordt ingezet om energie te verkrijgen bij bijvoorbeeld de Brou- wersdam of de Afsluitdijk. Dit heeft staatssecretaris Atsma zondag gezegd op een bijeenkomst van Europese ministers over mari tiem beleid op Cyprus. „Het op wekken van energie uit getijdenbe weging of uit de overgang van zoet naar zout water is een kans die Ne derland niet laat liggen. Ook ande re landen moeten meer oog krij gen voor deze manier van duurza me energie-opwekking." Volgens Atsma zorgen deze innovaties voor een 'duurzame toekomst' en 'zijn een geweldig exportproduct voor onze watertechnologiesector'. Op de bijeenkomst op Cyprus spra ken de Europese leiders dit week end over het maritiem beleid. De komende jaren groeit het aantal ba nen in Europa van 5,4 naar 7 mil joen in bijvoorbeeld de scheep vaart, windenergie en toerisme. De landen willen door samen te werken hierin optimaal resultaat bereiken. Daarnaast maakt Europa ruim 400 miljoen euro vrij om het maritiem beleid een impuls te ge ven. Atsma: „Hier zou de ontwik keling van nieuwe technieken van kunnen profiteren. Innovaties zijn onmisbaar. Op gebied van ener gie-opwekking, maar ook op het vlak van kustbescherming. Zo zijn in Nederland al technieken ontwik keld om dijken van sensoren te voorzien waardoor bij een noodsi tuatie de dijk zelf een alarmsignaal afgeeft Voor landen op de hele we reld is deze ontwikkeling interes sant" KOPENHAGEN - In Denemarken is zondag een rel ontstaan over een vermeende Deense spion die in Je men zou hebben geholpen met het vinden en doden van al-Q_ae- da-terrorist Anwar al-Awlaki. De krant Jyllands Posten publiceer de een stuk over het bestaan van de overgelopen islamist die via de binnenlandse veiligheidsdienst (PET) de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA op de hoogte zou hebben gehouden. Bronnen zijn een oud-PET-agent en een geluids opname van een gesprek met een vermeende CIA-man. Jyllands Postens artikel is het eer ste dat zou aantonen dat Deense spionnen in het buitenland actief zijn. De PET ontkent echter dat er onrechtmatig is gehandeld, noch dat de PET-spion direct betrokken was bij de dood van Al-Awlaki door een Amerikaanse drone. MANILLA - De Filipijnse regering en separatistische moslimrebellen in het zuiden van het land zijn het eens geworden over een plan om vrede te sluiten. Dit heeft de Fili pijnse president Benigno Aquino gisteren bekendgemaakt. Het plan behelst een schema om uiterlijk in 2016 te komen tot een nieuwe autonome regio in de ge bieden waar moslims de meerder heid vormen. De regio gaat Bang- samoro heten. Aquino verwacht dat de overeenkomst deze week nog wordt getekend. De strijd in het zuiden van het land duurt al zo'n 40 jaar en heeft minstens 100.000 mensen het le ven gekost. Er wordt al 15 jaar ge probeerd de strijd via onderhande lingen te beëindigen. Dit lijkt afge lopen week gelukt te zijn tijdens onderhandelingen in de Maleisi sche hoofdstad Kuala Lumpur. In de betwiste gebieden op onder meer het eiland Mindanao, onge veer 900 kilometer ten zuidoosten van Manilla, zijn enorme olie- en gasreserves die nauwelijks worden aangeboord door de strijd. Een topman van de separatisten van het Moro Islamitische Bevrij- dingsffont (MILF), Ghazali Jaafar, begroette het akkoord gisteren. „Wij zijn erg blij en danken de pre sident", aldus Jaafar. Het MILF ziet af van zijn ambitie een onafhankelijke staat te stich ten. Dit is verreweg de belangrijk ste islamitische rebellengroep. De acties van de MILF hebben geleid tot een stroom van wapens naar de zuidelijke Filipijnen en ook de komst van extremisten. Zo wordt de groep Abu Sayyaf, die het ge dachtegoed van al-Qaeda koestert, verantwoordelijk gehouden voor talrijke bloedige aanslagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8