Oostburg op (menu)kaart zeeland 119 Dorpsfeest Bedrijft tandarts niet nodig voor werknemers Napoleon maandag 8 oktober 2012 Het Erpelfestival moet Oostburg op de kaart van toeristen, dagjesmensen en streekgenoten zetten als plaats om te bezoekenDaarnaast kan het festival uitgroeien tot het 'dorpsfeest voor de stad Oostburg'. De proeverij van aardappelge rechtjes tijdens het Oostburgse Erpelfestival bewijst hoe veelzij dig de knol is. Oostburg moet de kracht van de aardappel - 'Po wer to the pieper', brulde de spreekstalmeester - gebruiken om zich op de kaart te zetten. door René Hoonhorst Peter Ploegaert kon er geen genoeg van krijgen. Als wethouder probeert hij al dik twee jaar, onder meer door het project Aantrekkelijk Oostburg, de Eenhoornstad op de kaart te krijgen. De ontdekking dat Oostburg de eerste stad in Ne derland was, waar aardappels wer den geteeld, gaf de Sluise dagelijks bestuurder er een argument bij om dat doel dichterbij te brengen. De wethouder opende zaterdag middag dan ook met veel genoe gen de aardappelproever ij tijdens het 'Erpelfestival in Wóöstburg'. Voor een tientje konden liefheb bers vijf bijzondere gerechtjes met aardappel proeven. Ploegaert ser veerde, gekleed in koksjas, een aardappellasagne aan onder ande ren Robert de Jonge, voorzitter van de Stadsraad Oostburg. Maar hij liet weten dat ook vele andere aardappelgerechten de moeite van het proeven waard zijn. Zo kon- Wethouder Peter Ploegaert laat zien dat hij van meerdere markten thuis is. Het serveren van een aardappel- lasange gaat hem goed af. foto Mark Neelemans den de 170 mensen die een kaartje kochten ook boerenfriet proberen: krokante frites met ui, champig nons, spek en mayonaise. Of aardappelkroketjes, aardappelsa lade, aardappelpuree, gekonfijte of gepofte aardappels. Als klap op de vuurpijl kon een stuk 'erpelcake' worden geproefd. Binnen de grote verscheidenheid aan gerechten - de chips bleven bijvoorbeeld nog onbesproken - is nog een heel pa let aan smaken te ontdekken door allerlei verschillende aardappelras sen te gebruiken voor de diverse specialiteiten. Traiteur en kok John Valk presenteerde een ver fijnd trio van aardappelverrassin gen. Een in een barbecueoven ge pofte aardappel in een bedje van zoete aardappelpuree, bekroond met een stukje gekonfijte pieper. Het bestuur van de Stadsraad ziet - met wethouder Ploegaert - in de eindeloze stroom variaties aan aardappelbereidingen parallellen met de mogelijkheden om Oost burg op de (menu)kaart te zetten. Voorzitter Robert de Jonge weet dan ook al zeker dat het Erpelfesti val de komende jaren wordt ver volgd. „We moeten de activiteiten nog evalueren met de gemeente. Maar ik ben heel tevreden over de belangstelling en de reacties die ik heb gekregen. Het festival verdient dan ook zeker een vervolg." De Jonge benadrukt dat het festi val mensen van buiten naar Oost burg moet lokken, maar daarnaast ook Oostburgers onderling nader tot elkaar brengt. Zo bleef het za terdag na de proeverij nog lang ge zellig in de feesttent op de Markt. „Het festival kan uitgroeien tot hét dorpsfeest van Oostburg." TERNEUZEN Betrapte inbreker rent voordeur woning uit Zaterdagavond tussen 21.20 uur en 21.27 uur heeft de bewoner van een woning aan de Martinus Eij- kestraat in Terneuzen een inbreker betrapt De bewoner, die in de woonkamer was hoorde rond 21.20 uur kabaal en liep naar de gang om te kijken wat er aan de hand was. Toen hij de gangdeur opende zag hij een persoon zijn woning uitren nen. Uit de woning bleek een sleu telbos te zijn weggenomen. De voordeur is geforceerd. IJZENDIJKE Veel deelnemers aan dikke bandenrace De dikke bandenrace in IJzendïjke trok zaterdag maar liefst 86 deelne mers. Niet alleen uit het ravelijn stadje en buurdorpen Biervliet en Schoondijke, maar ook uit onder meer Oostburg, Terneuzen, Hei kant en Sint Jansteen. Oostburg en de drie plaatsen in Midden- en Oost-Zeeuws-Vlaanderen leverden allen één of meer winnaars in de acht leeftijdscategoriën waarin werd gestreden. Alleen de 5-jarige Sem van Hulle hield de lauwer krans in eigen dorp. HEIKANT Fanfare Heikant geeft 'dank-je-concerten' Met een tweedaags herfstconcert verklankte muziekvereniging Hei kant dit weekend haar dank aan de bevolking. Door donaties, lidmaat schappen en vooral door actieve muzikanten uit het dorp heeft Hei kant een fanfare met toekomst. Vrijdagavond traden voor een vol 't Heike leerlingen van het muziek- project van basisschool Heidepoort - en de percussiegroep van de fanfa re Heikant en het Jeugdorkest voor het voetlicht. Zaterdag was onder meer de fanfare zelf aan zet CADZAND Brand op camping Hoogduin snel geblust In een toiletgebouw en een techni sche ruimte van camping Hoog duin in Cadzand heeft zondagmor gen korte tijd een felle brand ge woed. Het sein brand meester kon bin nen een half uur worden gegeven, maar daarna bleven twee brand weerauto's ter plaatse om na te blussen. De oorzaak van de brand was zondagmiddag nog niet be kend. Campinggasten en -perso neel zijn niet aan gevaar blootge steld. asassssaBSssssssssscsssasst ssnosasssseeesasssssosssesssseeexesseeesBSSBeseesessea door René Hoonhorst Onder de 45 personeels leden van Confiserie Napoleon BV zit geen bedrijfstandarts. Want de Breskense snoepfabriek mag dan de meest aanlokkelijke snoep jes en lolly's maken, echt verslaaf de snoepkonten telt het werkne mersbestand niet. Eric Vermeere uit Hoofdplaat werkt al zeventien jaar in het snoep, maar zijn tanden hebben er niet bovenmatig onder geleden. Toegegeven, hij heeft wel eens een bui, dat-ie bijna niet van de pro ducten kan afblijven. Vooral als de zwart-witballen van de band rol len. Maar over het algemeen hoeft Eric geen moeite te doen om van de snoepjes af te blijven. De geur van het snoepgoed is meestal genoeg, weet ook bedrijfs leider Ynt Heida, liefhebber van de keelsnoepjes met eucalyptus. Heida houdt meestal de boot af bij verzoeken om rondleidingen door de fabriek. Niet omdat hij bang is voor pottenkijkers, maar vanwege de (voedselveiligheid. „We moe ten aan strenge regels voldoen. Haarkapje op, geen horloges of sie raden. En met veel draaiende ma chines in bedrijf ligt een ongelukje op de loer", verklaart hij. Bij een personeelsdag vorig jaar bleken familie en bekenden het wel heel leuk te vinden om de fa briek eens in bedrijf te zien. Toen ondernemers op bedrijfsterrein Deltahoek dan ook besloten hun poorten voor het publiek te ope nen, wilde Confiserie Napoleon niet achterblijven. Heida: „Sommi ge snoeplijnen draaien normaal 24 uur door. Maar in het weekeind ligt de productie stil. Deze zater dag hebben we één kooklijn voor keelsnoepjes en één voor lolly's aangezet om mensen te laten zien wat en hoe we hier snoep maken, inpakken en verpakken." Als klap op de vuurpijl kreeg elke bezoeker - halverwege de open dag waren er al driehonderd men sen geweest - nog een zak met wat producten van de Confiserie mee alvorens door Napoleon zelf te worden uitgezwaaid. De beroem de keizer - alia, zijn beeld dan toch - staat bij de hoofdingang met een kommetje met zijn bijna even be faamde snoepkogels. Behalve Confiserie Napoleon hiel den nog een kleine twintig bedrij ven op en om bedrijventerrein Del tahoek open huis. Ook zij kregen veel nieuwsgierigen binnen, die wel eens wilden weten wat er op de diverse fabrieksvloeren, opslag ruimten en recreatiecentra ge beurt. Ver over de aangekondigde slui tingstijd liepen er nog steeds over al mensen door de fabriekshallen. Geen ondernemer die klaagde over de 'overuren'. Net als de mees te bezoekers waren de deelnemers aan de open dag 'stief content' over de geslaagde open dag. Een werknemer van Confisseerie Napoleon laat zien hoe de gekookte 'snoeppap' wordt verwerkt tot keelpastilles. foto Mark Neelemans 'Het Amsterdam Baroque met Ton Koopertan 12/10 Met deze groep vermoorde barok specialisten werkt Ton Koopman aan nieuwe, prachtige programma's- Dit jaar de lootste symfonieën von Joseph Hoydn en Wolfgang Amadeus Mozart. De 'Londense' en de 'Jupiter'. Vrijdag 12 oktober, Basiliek Hulst, 20:00 uur, 25,— Kaarten: www.thealerverkoopzeeland.nl of 0900 33 000 33 Op locatie vanaf 1 uur voor aanvang, maar wel op basis van vol vol van ZeeuwscJi-Vlaanderen 1-5-20 oktoberyo] 2 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 75