Festival mikt op populariteit lol zeeland Om 'n ijsje van 5 cent zeeland in de vorige eeuw brieven maandag 8 oktober 2012 Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. Een bekend Goes' plekje op de raadkaart van vorige week. Het was de Opril Grote Markt, gezien vanaf de Markt met zicht op bakkerij Van Melle. Links daarvan zat de ta bakswinkel annex chocolaterie van mevrouw Steketee. Reeds in het jaar 1763 was er op deze plek sprake van een koekenbakkerij, uit geoefend door een zekere Johan nes Polderman, schrijft Kees Ste- vense uit Middelburg. „In het jaar 1828 komen we de naam tegen van bakker Van Melle. Hij handel de onder de naam Van Melle's koekbakkerij Den Soeten InvaL Hij bakte koekjes die 'meizoentjes' werden genoemd. Eén ons kostte 20 cent. Ook werden 'Goesche stadhuisjes' gepresenteerd, dat wa ren reuze bonbons gevuld met crème." Ook het Amsterdamsche roggebrood was volgens Stevense een gewilde lekkernij. In het pand zit nu nog steeds een brood- en banketb akkerij met dezelfde naam: Den Soeten Inval. Op dé fo to uit circa 1910 poseert bakker Abraham Leendert van Melle voor zijn zaak. Kees Griep uit Kloetinge meldt dat Van Melle in 1869 in Wissenkerke is geboren en in 1943 in Goes is overleden. „Hij bekleed de verschillende publieke functies, en was onder meer wethouder van Goes. Zijn naam staat vermeld boven de ingang van de zaak. Inte ressant is dat ook de naam van zijn voorganger, J. de Graag, nog boven de deur staat aangegeven. Van Melle kocht de zaak in mei 1894 van de weduwe van De Graag", aldus Griep. Coby Meijer uit Goes herinnert zich: „Zo'n zes tig jaar geleden mochten wij als kind, in de zomer, wel eens bij bakker Van Melle om een ijsje van 5 cent. In de winkel was daar een speciaal hoekje waar ze heerlijk banketbakkersijs hadden in de smaken vanille en aardbeien. Me vrouw Coba van Melle was een aardige en rustige mevrouw die best veel geduld met ons had als we niet konden beslissen welke smaak wij zouden nemen." Winnaars van de waardebon zijn: mevrouw Eikenhout uit Goes; C. Griep uit Kloetinge en Coby Meijer uit Goes Het 24e Festival van Zeeuw- sch-Vlaanderen beleefde zijn eerste weekeinde met concerten van De Belgische Kamerfilharmonie in de ba siliek van Hulst en het Ribat- tuta Ensemble in Cadzand. door Jeanefcte Vergouwen De verlichting in de basiliek van Hulst zorgde voor een sprookjesachtig sfeer tje. Het had zaterdag overvloedig geregend en het licht weerkaatste in duizenden drup pels. Na het openingsconcert met vele genodigden was de opkomst voor de uitvoering in Hulst teleur stellend. Ongeveer 150 mensen za ten in de kerk en het is algemeen bekend dat de akoestiek dan totaal anders is. De nagalm is dan'fors en de muziek komt vrij hard over. Voor een orkest is het extra moei lijk om in een halflege ruimte te musiceren, zowel op het podium als in de ruimte is de vermenging van de klanken dan moeilijk te ho ren. Het Belgisch Kamerorkest speelde dus met een handicap maar musi ceerde integer. Jammer dat vele nu- Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen Werken van Beethoven, Rossini, Boccherini, Puccini, Respighi, Mas- cagni en Mendelssohn. Door de Belgische Kamerfilharmo nie onder leiding van Ben Haem- houts, met medewerking van Yos- sif Ivanov (viool). Gehoord op zaterdag 6 oktober in de basiliek in Hulst. Transformaties: op zoek naar de ge heimen van Bach met werken van J.S. Bach en Chiel Meijering. Door Ribattuta Ensemble onder- leinding van Dick Duijst, met mede werking van Henk van Twillert (saxofoon), David Jansen (kistor- gel) en Catherine Bahn (violone). Gehoord op zondag 7 oktober in de Hervormde kerk in Cadzand. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Lonen Een groeiend percentage Nederlan ders blijkt ondanks werk niet meer in staat in het eigen onderhoud te voorzien. In de jaren negentig moet er een vreemd concordaat ge sloten zijn tussen regering en werk gevers, waarbij lonen zodanig mochten achterblijven, dat een groot aantal arbeidenden het hoofd alleen nog boven water kon houden middels zorgtoeslag, huur- toeslag, kindgebonden budget, kin- deropvangtoeslag en kwijtschel dingsregelingen. Er is niet één eco noom die dit fenomeen kritisch durft aankaarten, uit angst neo-li- Koningin Eerlijke verdeling. Hoezo? Bijna ie dere Nederlander gaat er volgend jaar op achteruit, maar de inko mens van onze zeer vermogende koningin Beatrix, Willem-Alexan der en Maxima gaan samen met 61.000 euro omhoog. Netto, want ze betalen nog steeds geen belas ting. Leuker kunnen we het niet r ances verloren gingen en dat de na galm soms hinderlijk was. Het vioolconcert in D van Ludwig van Beethoven is een van de mooi ste vioolconcerten uit het repertoi re De rol van het orkest is karakte ristiek en de verstandhouding met de solist moet perfect zijn. Dat was in goede handen van violist Yossif Ivanov en dirigent Ben Hae- mhouts. De opening met de vier paukensla gen die het noodlot aanduiden, was overrompelend. De rijke ver sieringen op dit thema in de viool partij werden door Ivanov vloeiend en soepel gebracht en zijn flageoletspel was bewonde renswaardig. De cadens van ICreis- ler in het Allegro kreeg een virtuo ze en smaakvolle invulling. Het larghetto met de romantische me lodie en de zes variaties werd lang zaam, niet te zoet en met een mooie spanningsboog vertolkt. Correcte staccato's door de strij kers en op het moment dat de vio list de leiding nam, volgde het or kest feilloos. In het rondo profileer den de blazers zich goed en in de cadens etaleerde Ivanov zowel zijn doorvoelde muzikaliteit als zijn knappe techniek. Hij kreeg na af loop dan ook een terecht daverend applaus. Persoonlijk had ik moeite met deel 2 van het concert. Zes korte werken die als petitfours na een mooi hoofdgerecht werden geser- beraal genoemd te worden. Veel be drijven kunnen dan ook niet meer claimen hun werknemers een leef baar salaris te geven. Vreemd eigen lijk, dat zo weinig mensen zich af vragen of we zo niet afdrijven naar een staatseconomie. Nog scherper gezegd: een vorm van neo-commu- nisme, waar zelfs de werkgevers af hankelijk worden van indirecte staatsloonsubsidie. In hoeverre die constructie mede debet is aan een zwakke economie', of er het gevolg van is, blijft onbesproken. Hans Pollemans Singel 10, Biervliet veerd. Op zich is er niets mis met lekkere gebakjes, maar zes achter elkaar is teveel van het goede. Waarom niet de hele symfonie van Mendelssohn, waarin hij het aandurfde om dit werk te openen met een gloedvol thema. Een mo ment waarop je de zon in volle glo rie voelt opgaan. Na dit Allegro wil je de hele symfonie horen. Maar die werd vervangen door vijf emotioneel geladen delen van wer ken die vooral een hoog populair gehalte hadden. De uitvoering was goed, hoewel ook hier de akoes tiek het orkest parten speelde, maar wellicht begrijpen de toe hoorders dat ik bij thuiskomst de cd van de Italiaanse symfonie van Mendelssohn heb opgezet. Zondag was een zonovergo ten dag. De dag kon niet meer stuk, zeker als er een maken! Ik heb niks tegen het ko ningshuis en ik ben er zelfs trots op dat ik ruim tien jaar kapitein ben geweest op de cruise-ferry Ko ningin Beatrix die Hare Majesteit destijds zelf gedoopt heeft. Joop Herlé Keetenstraat 9, Lewedorp Verkiezingen Vond het maar niks die uitslag van de verkiezingen. Winst voor Links, (sociaal gematigd) en voor Rechts (Enigszins). En samen moet dat dan wat worden bij gebrek aan be ter. Maar nu, met het oog op de Amerikaanse verkiezingen, eigen lijk zo gek nog niet. Ook daar, noem het Links of Rechts, maar met veel meer verschillen. Een van die twee wint, en dat leidt niet, zo als bij ons, tot een mix van beide standpunten. Ons systeem, eigen lijk heel positief, hoop dat het zo uitkomt na al dat overleg. N. vd Wekken Middenstraat 1, Kats

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 68