18 Rek is eruit in Kapelle Geen extra geld voor binnenstad Tholen rrffiTHr Een asiel met een ziel Grootjans (17) is de beste jonge CAD-tekenaar maandag 8 oktober 2012 Begroting 2013 door Rob Paardekam KAPELLE - De rek is eruit. Met die niet al te vrolijke boodschap pre senteren burgemeester en wethou ders van Kapelle de begroting voor 2013. Daarin wordt voor ruim acht ton bezuinigd. In het voorjaar, toen de kadernota 2013-2016 werd vastgesteld, ging de gemeente nog uit van een te kort van 462.000 euro voor 2013. Door een minder hoge algemene uitkering van het Rijk en andere te genvallers is dat inmiddels opgelo pen tot 813.000 euro. „Het was een forse opgave om tot een slui tende begroting te komen", stelt wethouder Jon Herselman. „Maar uiteindelijk is het gelukt" Volgens B en W hebben de ver minderde inkomsten van de ge meente hoe dan ook gevolgen voor een behoorlijk aantal taken van de gemeente. Toch hebben ze geprobeerd de gevolgen voor de burger zo beperkt mogelijk te hou den. Zo is niet gekozen voor de 'ge makkelijke weg' van het extra ver hogen van de gemeentelijke heffin gen. Die zullen enkel stijgen met het inflatiepercentage. Ook het speerpunt om de minima te ont zien, houdt het college vast. Duur zaamheid wordt eveneens buiten de bezuinigingen gehouden. Voor alle andere taakvelden is uit gegaan van een bezuiniging van tien procent Deze kortingen zul len onder meer zichtbaar zijn in het soberder beheer en onder houd van de openbare ruimte, een verminderde openstelling van de balie in het gemeentehuis. Ook het oud archief zal in de toekomst minder vaak geopend zijn. De ambtelijke organisatie ontkomt ook niet aan de bezuinigingen. ■HMMM Hoewel er enige tijd sprake was van een mogelijke verhuizing blijft Dierenasiel De Bevelanden toch zitten op zijn huidige locatie aan de Westhavendijk in Goes. Binnenkort wordt het gebouw opge knapt „We hebben daar gemengde gevoelens over", vertelt Wilma van de Schraaf. „Het is hier erg klein en onpraktisch. Ik kan me voorstellen dat mensen het een beetje armoedig vinden. Maar het heeft ook z'n charme. Het is knus en gezellig. 'Een asiel met een ziel', zegt een collega wel eens." Mark van der Endt, hier met zijn moeder, keek zaterdag zijn ogen uit tijdens de open dag van het dierenasiel in Goes. foto's Willem Mieras KRUININGEN - Richard Grootjans uit Kruiningen is zondag uitgeroe pen tot de beste jonge CAD-teke- naar van Europa. De 17-jarige inwoner van Reimers- waal was al nationaal kampioen in deze discipline en mocht daarom deelnemen aan het Europees kam pioenschap EuroSkills in het Bel gische Spa-Francorchamps. Don derdag, vrijdag en zaterdag nam hij het op tegen andere talentvolle machinetekenaars uit Europa en zondagavond kwam eindelijk het verlossende woord: goud voor Grootjans. De Kruininger studeert werktuig bouwkunde aan het ROC en is werkzaam bij VSS Machinebouw. Hij zegt het een enorme uitdaging te vinden om grote en nieuwe ma chines te ontwerpen. Zijn kracht zit hem naar eigen zeggen in zijn snelheid en precisie. Ook in andere vakgebieden stre den jonge talenten uit Europa te gen elkaar tijdens EuroSkills. door Rob Paardekam THOLEN - Het ziet er niet naar uit dat de gemeenteraad donderdag geld uittrekt om de Thoolse bin nenstad versneld een facelift te ge ven. De meeste partijen vinden het beter om het oude centrum gaandeweg beetje bij beetje op te knappen. Toen het masterplan voor de bin nenstad een aantal jaar geleden werd opgesteld was er 75.000 euro per jaar beschikbaar om het uit te voeren. Een derde daarvan was voor het inhuren van een project leider, terwijl er 50.000 euro was voor de daadwerkelijke aanpak van het oude centrum. In het ka der van de bezuinigingen is dat be drag echter geschrapt. Daardoor is de uitvoering het masterplan op een laag pitje gezet en min of meer stil komen te liggen. Dat is met name de Christenunie een doorn in het oog. Die partij is bang dat de supermarkten en vers winkels in de toekomstige wijk Vestetuin een grote concurrent zul len worden van de winkels in de binnenstad. Daarom is er volgens die partij alle reden om het cen trum snel een flinke opknapbeurt te geven. Tijdens de commissievergadering van vorige week bleek dat de mees te partijen het best met de CU eens zijn, maar vrijwel niemand lijkt er iets voor te voelen om jaar lijks weer 75.000 euro uit te trek ken voor de uitvoering van het masterplan. Dat geld is er simpel weg niet. Het centrum zal beetje bij beetje opgeknapt moeten wor den. Het college krijgt de opdracht om een notitie te maken over de toekomst van de binnenstad in re latie tot de komst van de nieuwe winkels in de wijk Vestetuin. Als een voorschot daarop konden de fracties vorige week al aange ven wat zij belangrijk vinden. De Eendrachtsweg werd vaak ge noemd. Veel partijen vinden dat deze onooglijke entree van de bin nenstad nu toch echt snel moet worden verfraaid. Wethouder Jan Oudesluijs zette vraagtekens bij die wens. „U weet dat de aanpak van de Eendrachtsweg staat ge pland voor 2015. Als u vindt dat dit moet worden versneld, zal iets anders moeten worden ge schrapt." Verder zetten CU en SP vraagte kens bij de toekomstige verbin ding tussen de winkels in Veste tuin en de binnenstad. Het college wil dat er een natuurlijke verbin ding tussen beide gebieden ont staat, zodat ze elkaar versterken, maar volgens de twee partijen zijn de nieuwe winkels in Vestetuin zo danig gesitueerd dat van zo'n ver binding geen sprake is. „Ik lees dat het logisch moet zijn om door te lopen naar de binnenstad als je in de winkels in Vestetuin bent ge weest", zei Theo Korevaar (SP). „Maar ik zie die logische doorgang niet." Bram van de Sande (CU) zei bang te zijn dat Vestetuin toch vooral een concurrent voor de bin nenstad zal worden in plaats van dat beide gebieden elkaar verster ken. Han van 't Hof (ABT) stelde juist dat de twee gebieden niet aan el kaar gekoppeld moeten worden, omdat het om twee heel verschil lende situaties gaat. In de binnen stad zou de focus volgens hem veel meer op horeca moeten ko men te liggen. „Daaromheen zou je dan winkels moeten vestigen die interessant zijn voor mensen die deze horecazaken bezoeken." Sommige partijen stelden dat Tho len snel een officiële vestingstad moet worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66