Slachtoffers willen schadevergoeding 41 binnenland Gegevens half miljoen patiënten op straat 'Verdachte branden was er steeds als eerste bij' cheap.nl dagactie De commissie-Samson, die onderzoek deed naar seksueel kindermisbruik in de jeugdzorg, presenteert vandaag haar eindrapport. Toos en Henk openen hun eigen expo Zorgverleners misbruikten velen cheap.nl/dagactie 10900 0960 maandag 8 oktober 2012 Ik had hem eerder al aangege ven bij de politie. Ik vond het zo vreemd dat hij er vaak als een van de eersten bijstond als er weer een brandje was'. Huisbaas Pe Langen is blij en opge lucht dat de politie een 25-jarige man uit Winschoten heeft aange houden op verdenking van de brandstichtingen die het Groning se stadje in hun greep hielden. Lan gen heeft een appartementencom plex in het centrum van Winscho ten. De verdachte woont er sinds een halfjaar. Alleen. Oorspronke lijk komt hij uit Blijham. Daar werd hij zaterdagnacht op heter daad betrapt toen hij brand pro beerde te stichten bij het clubge bouw van ijsvereniging 't Scheuvel- tje. Langen omschrijft de verdachte als een gewone jongen, ook op 'drank- en rookgebied'. „Misschien wat sociaal zwak. Maar hij had werk en had altijd wel wat te ver tellen." De man zou onder meer bij café Dommering hebben gewerkt, waar hij ontslagen zou zijn na dief stal. Het café ligt aan de markt naast de twee leegstaande panden die maandag afbrandden. In de omgeving van het apparte mentencomplex van Langen wa ren regelmatig brandjes. Een schut ting en coniferen werden in de gouda - Gegevens van honderd duizenden patiënten van het Groe ne Hart Ziekenhuis in Gouda zijn jarenlang via internet toegankelijk geweest op een slecht beveiligde computer. Een hacker benaderde Nu.nl over de zaak. De website be richtte er zondag over. De gegevens bevatten onder meer röntgenfoto's, echo's, hartfilmpjes, medicatielijsten, diagnoses en labo ratoriumuitslagen. Het volledige patiëntenbestand met de informa tie van ruim 493.000 personen staat ook op deze computer, met onder meer adres, geboortedatum, telefoonnummer en burgerservice- PAUL KUSTERS toosenhenk.nl OO NATIONALE VOSELXEL&A® ^verkeerde titel'. het moetn zijn: nationale bokbier&as anöers hoef&e ik henk nu ook niet ziek te mel.&en... brand gestoken. „Steeds stond die huurder vooraan. Dat vonden we zo vreemd en dat hebben we de politie ook gemeld." Vorige week zondag werd er twee keer brand gesticht. Reden voor Langen om coniferen weg te ha len. „Wie hielp er als een van de besten mee? De huurder." De verdachte was actief op Twitter en stuurde vooral veel tweets van anderen door naar zijn volgers. Vaak over de branden in Winscho ten. Zijn laatste 'retweets' stuurde hij zaterdagnacht rond 0.45 uur. Ze gaan onder meer over een frag ment uit het satirische tv-program- ma Koefhoen, waarin burgemeester Pieter Smit van Oldambt op de hak wordt genomen. Ruim een uur later werd hij gepakt. De verdachte zocht via Twitter ook contact met Pieter Smit Op Twitter is terug te lezen dat de 25-jarige woensdag de burgemees ter vroeg of het snoeiafval bij zijn schutting kon worden wegge haald. Eind vorige week spraken de twee elkaar zelfs. Smit zei zich gisteren te herinneren dat de ver dachte zich zorgen maakte: „Dat zei iedereen met wie ik sprak." De burgemeester reageerde giste ren opgelucht na de arrestatie. Hij houdt wel een slag om de arm: voorlopig blijven de noodverorde ning en alle andere maatregelen van kracht door Arjen de Boer Het ziekenhuis liet in een verkla ring op zijn website weten dat dit nooit had mogen gebeuren. Inmid dels heeft het ziekenhuis ervoor ge zorgd dat niemand meer van bui tenaf in de computersystemen kan. „De betreffende server is na de melding direct van het netwerk afgehaald." Gevolg is dat medewer kers van het ziekenhuis bijvoor beeld niet meer van buitenaf hun mail kunnen bekijken. Onduidelijk is nog of er anderen zijn geweest die de afgelopen jaren de gegevens hebben gedownload van de server. „Daar wordt naar gekeken", aldus een woordvoer ster. den haag - Alle koppen moeten nu eindelijk eens een keer uit het zand, vindt Robert van de Luit- gaarden (47). Wie denkt dat sek sueel misbruik van uit huis ge plaatste kinderen zelden voor komt en dat alle daders hard wor den aangepakt, slaat de plank mis. Hij spreekt uit ervaring: „Van mijn 14e tot mijn 21e ben ik misbruikt door een directeur van de katholie ke kinderbescherming. Op mijn 15e ben ik door een kok van een in ternaat meegenomen naar Spanje, mijn pleegouders vertrouwden zijn verhaal. Daar ben ik weer mis bruikt" Van de Luitgaarden kampt nog al tijd met de emotionele schade van toen. Daarom heeft hij zijn ver haal gemeld aan de speciale onder zoekscommissie van oud-procu- reur-generaal Rieke Samson, die in 2010 in opdracht van de over heid begon met in kaart brengen van kindermisbruik in pleeggezin nen en kindertehuizen sinds 1945. Ook onderzocht zij onder welke omstandigheden dit gebeurde en of de leiding, politie en justitie en de overheid, ervan wisten maar niet ingrepen. De schokkende conclusies lekten afgelopen weekeinde al uit. Het eindoordeel van Samson is hard: het misbruik was en is structureel en de overheid slaagt er niet in om kinderen die onder haar verant woordelijkheid uit huis zijn ge plaatst, afdoende te beschermen. Van de Luitgaarden wil een schade vergoeding voor het leed dat hem is aangedaan. Door alle trauma's heeft hij nooit een normaal leven etten-leur - Toos en Henk open den zaterdag in Etten-Leur een ex positie over henzelf Virtueel al thans, op een maagdelijk vel pa pier tot leven gewekt door hun schepper, de Maastrichtse car toonist Paul Kusters. In de expositieruimte boven het Nederlands Drukkerij Museum in Etten-Leur zijn de komende vijf maanden 75 groot afgedrukte car toons Kusters te zien en een serie karikaturen van bekende Nederlan ders die hij voor, de Volkskrant maakte. Toos en Henk verschijnen dage lijks in verschillende kranten. Daar om sprak hoofdredacteur Johan van Uffelen van BN DeStem tij dens de opening van de expositie: „Toos en Henk komen ons angst aanjagend bekend voor, maar nie mand hier die er op lijkt natuur lijk." kunnen opbouwen, stelt de 47-jari- ge. „Nu moet ik me redden met vijftig euro per week, voor mij is het erop of eronder." Ook andere slachtoffers lijden nog altijd, weet secretaris Paul de Rid der van stichting SKIP (Slachtof fers Kindermisbruik Instellingen Pleeggezinnen). Zij willen erken ning, genoegdoening én een scha devergoeding van de overheid en de betrokken organisaties. „Daar gaan we ons dan ook voor inzet ten, veel levens zijn toch vernie tigd", zegt De Ridder. Van de commissie-Samson hoe ven zij echter op het vlak van scha devergoeding niet veel te verwach ten. Die beslissing ligt in Den Haag, de overheid is immers ver antwoordelijk. Daar moeten ze maar 'eens goed nadenken hoe ze deze klus gaan klaren', zegt Guido Klabbers van slachtofferorganisatie KLOKK. „Bij deze regering staat het slachtoffer voorop, dan is dit een prima kans om te bewijzen wat die woorden waard zijn." Maar voor een financiële regeling moet de overheid niet kijken naar de manier die de Rooms-Katholie- ke Kerk gebruikt voor misbruik slachtoffers, waarschuwt Klabbers alvast. In die regeling moeten slachtoffers met harde bewijzen komen zoals een gerechtelijke uit spraak of schuldbekentenis van een dader of instantie. Dit is in de jeugdzorg veelal een onmogelijke opgave omdat veel slachtoffers uit angst niet eens aan gifte hebben gedaan en daders niet meer leven. Daarnaast richt de re geling zich op seksueel misbruik en zijn aan specifieke handelingen bedragen gehangen van maximaal 5000 euro voor relatief lichte za ken tot hoogstens 25.000 euro voor verkrachting. Bij langdurig misbruik en 'aanzienlijke vermo gensschade', kan hooguit honderd duizend euro worden toegekend. Die benadering is te eenzijdig, vin den de slachtofferorganisaties. Er moet ook worden gekeken naar psychische intimidatie en de gevol gen van machtsmisbruik en wat dat betekent voor de veiligheid van jonge kinderen", zegt Klab bers. „De overheid heeft haar zorg plicht verslonsd en dat komt nu dubbel en dwars terug." hilversum - Meer dan 400 patiën ten zijn van 2007 tot begin dit jaar seksueel misbruikt door zorgverle ners. Dat meldde RTL Nieuws zater dag, op basis van cijfers die het had opgevraagd bij de Inspectie voor de Gezondheidszorg. Het gaat onder anderen om bezoekers van huisart sen, mensen met een verstandelij ke beperking en psychiatrische pa tiënten. Het misbruik kwam het meest voor bij mensen met een ver standelijke beperking (169 geval len), gevolgd door psychiatrisch pa tiënten (113). In de zogenoemde eer stelijns zorg, bijvoorbeeld bij huis artsen, ging het om 67 gevallen. De opsomming is gebaseerd op de mel dingen bij de inspectie, vermoede lijk zijn het er nog meer. per /toplocatie één superactie! m li 4 dagen Achterhoek in landgoedhotel V 3 overnachtingen incl. ontbijt Gratis parkeren Gratis gebruik Wi-Fi Vlakbij Zutphen en Lochem ZZ Hotel Landgoed Ehzerwold *-» I 26 cpm 'Prijs o.b.v, 2-persoonskamer. Excl. rt:s.kosten C 15 per boekiny. Voorwaarden zie website. Powered by weekendcompany0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4