Topper is na 51 minuten gespeeld 381 sport Feyenoord redt een punt Ajax heeft moeite met de 'lunchwedstrijden' maandag 8 oktober 2012 door Hans Leber GRONINGEN - Feyenoord heeft een verloren gewaande wedstrijd tegen FC Groningen zondag op het laat ste moment in een gelijkspel kun nen omzetten. Vanaf de 26e mi nuut speelden de Rotterdammers met tien man, lagen merendeels onder, maar een afstandsschot van Bruno Martins Indi betekende vlak voor tijd de 2-2. Trainer zijn van Martins Indi brengt in dat soort gevallen wat ri sico met zich mee. Was het bij het Nederlands Elftal bondscoach Louis van Gaal die onderuitging toen de mastodont hem besprong bij de 2-0 tegen Turkije, zondag zet te de verdediger een sprintje in richting Ronald Koeman. Die week niet en bleef op de been. „Ach, ik ben jonger en kan een beest als Bruno nog wel opvangen." Opnieuw koos de verdediger luk raak iemand uit voor zijn daad. „Man ik was zó blij. Ik had hem vlak daarvoor wel gevaagd of ik naar voren mocht Maar verder stond Koeman daar toevallig." Ook bij de andere Rotterdammers was de ontlading zéér groot. Ver lies in Groningen zou een smetje op de seizoensstart hebben gewor pen, had Koeman in aanloop naar de wedstrijd al laten weten. Nu kon de lange terugreis na de altijd moeilijke uitwedstrijd in Gronin gen - Feyenoord won daar heel wei nig de laatste jaren - tenminste goedgehumeurd worden gemaakt. Met tien man gelijk spelen in Gro ningen was een felicitatie waard, vond Koeman. Wéér liep Feyenoord dus tegen en rode kaart aan in Groningen. Vorig jaar ging Dani Fernandez er af tij dens de 6-o-nederlaag, in de jaren daarvoor overkwam het spelers als Norichio Nieveld (0-0), Kevin Hof land (3-1-verlies) en Jonathan de Guzman in (2-1-verlies in play-offs). De rode kaart zondag van Terence Kongolo na twee op zich terecht gegeven gele kaarten, leidde tóch tot woede bij Koeman: „Omdat het vlak voor de tweede gele kaart buitenspel is, wat een grensrechter dus moet zien. Maar die zag het dus niet." De Groningers gebruikten de wed strijd van om vertrouwen te kwe ken in een tot dusver moeizaam seizoen. Voor Feyenoord werd het dus een traditioneel moeilijk duel. Zonder Joris Mathijsen, van wie de medische staf meespelen nog niet verstandig achtte, en de nog steeds geblesseerde Stefan de Vrij mist de ploeg in de as toch wat stevigheid. Na zondag is de Rotterdamse zie kenboeg weer wat verder gevuld, omdat ook Sekou Cissé tegen een spierblessure aanliep toen hij Feye noord al na acht minuten op 0-1 zette. Ruim vijf minuten later was het al 1-1. Een vrije trap van Leandro Ba- cuna ondervond weinig hinder. Vlak voor rust, in de extra tijd, ver anderde Virgil van Dijk een schot van Maikel Kiéftenbeld bewust van richting, waardoor Feye- noord-doelman Kostas Lamprou, gekozen in de nationale selectie van de Grieken, op slag kansloos was. Groningen had vooral via Mi chael de Leeuw had het karwei in de tweede helft kunnen afmaken, maar liet dat na. En dus kon Mar tins Indi zijn ploeg alsnog naast de thuisploeg kon schieten. Het betekent voor de Rotterdam mers dat in een goede stemming toegewerkt kan worden naar de wedstrijden tegen VW, Ajax en FC TWente. Zonder het doelpunt van Martins Indi was- dat heel an ders geweest en dus zal Koeman zich graag als stootblok voor de ste vige verdediger hebben opgewor pen. Bruno Martins Indi bezorgde Feyenoord een belangrijk punt tegen FC Groningen. FC Twente blijft koploper in de eredivisie. De Enschedese club verslaat AZ met 3-0. Het ver schil wordt pas gemaakt, nadat bij de Alkmaarders Adam Maher en Jozy Altidore kort na rust de rode kaart krijgen. Op dat mo ment is het 1-0. door Fardau Wagenaar ENSCHEDE - Danny Makkelie ver stopt zich na de wedstrijd tussen FC Twente en AZ (3-0) niet. De scheidsrechter wordt verweten de topper verpest te hebben met slechte inschattingen en verkeerde beslissingen. Twee rode kaarten, een zuivere penalty die niet is gege ven en een gegeven strafschop waar twijfels bij worden gezet. Rustig doet hij zijn verhaal, geeft toe dat hij Twente een penalty heeft onthouden. „Maar ik heb de wedstrijd niet kapot gefloten. Ik zou willen dat daar iets meer be grip voor zou zijn. De spelers die rood hebben gekregen hebben het zelf verziekt. Ik niet." DE ARBITRALE MOMENTEN 49e minuut. Dusan Tadic rent op de goal van Esteban af De keeper is te laat, Tadic valt. Penalty! Toch? Nee, doeltrap. „Ik was ervan over tuigd dat de scheidsrechter hem zou geven. Kon niet anders, het was zo duidelijk. Ik was stomver baasd dat hij anders besloot", zegt Tadic. De scheidsrechter legt uit: „De communicatie in mijn oor viel weg, dus ik kon mijn assistent niet horen. Het publiek maakte veel lawaai, dus ik moest wel naar de kant lopen. De assistent stond op de goede lijn en gaf me het ad vies een doelschop te geven. Hij had geen overtreding geconsta teerd. Vanaf de tribune is het beeld soms vertekend. Maar- nu ik de beelden heb gezien, trek ik het advies in twijfel en denk ik dat het een penalty was." 51e minuut Adam Maher van AZ ligt op de grond na een duel met Roberto Rosales en vraagt om een strafschop. Makkelie staat er vlak bij en laat het spel verder gaan. Rosales roept iets naar Maher en loopt weg. De speler van AZ is op gefokt, tilt zijn voet op en laat Ros ales struikelen. Ietwat theatraal gaat de verdediger uit Venezuela naar de grond. Natrappen, zegt de scheidsrechter: rood dus. Wat vindt de scheidsrechter? „Het was licht, maar natrappen is natrap pen, het had niets met voetbal te maken. Dat Rosales zo overdreven valt, verdient ook niet de schoon heidsprijs, maar het gaat om het moment daarvoor." 52e minuut. Jozy Altidore rent woest op de scheidsrechter af na de rode kaart van Maher. Hij krijgt geel, blijft woest en meteen daarna doemt rood voor zijn neus op. „Hij rende op agressieve wijze op me af en toonde disrespect, daar kreeg hij geel voor", licht Makkelie toe. „Toen begon hij sarcastisch te klappen in mijn gezicht, dat mag door Dick Sintenie AMSTERDAM - Ajax lijdt aan een 'halféénsyndroom'. En aan een 'FC Utrechtsyndroom'. Dus als Utrecht op zondagmiddag om half één de tegenstander is, wint Ajax niet. Het duel eindigde zondag on beslist: 1-1. Trainer Frank de Boer wil niet ge loven in het fabeltje dat Ajax meer dan andere clubs moeite zou heb ben met de zogenaamde 'lunch wedstrijden'. Het wegkauwen van een pastamaaltijd om een uurtje of tien 's ochtends valt niet mee, maar twee uur later is iedereen wel wakker. Toch? Bovendien, zegt De Boer, de tegenstander heeft ook last van het tijdstip. Dus geen gezeur. De statistieken vertellen echter een ander verhaal. Vorig seizoen verspeelde Ajax dertien punten in de wedstrijden die om half één be gonnen, het jaar daarvoor zelfs veertien. In deze nog prille compe titie hebben de Amsterdammers tot dusver tweemaal de vroege wedstrijd voor hun kiezen gehad. En twee keer niet gewonnen. Te gen ADO en FC Utrecht werd het 1-1. Vanaf het begin van het seizoen 2010-2011 presteert Ajax aantoon baar slechter naarmate de wedstrij den vroeger beginnen. Op woens dag- en vrijdagavonden wordt geen punt gemorst, op zaterdaga vonden en zondagmiddagen vanaf half drie is het puntengemiddelde ongeveer even hoog (2,33 om 2,26), maar aan duels die zondag om half één beginnen, houdt Ajax gemiddeld iets meer dan een punt over. In de laatste vijf competitiewed strijden tegen FC Utrecht boerde Ajax sowieso al magertjes, onge acht het tijdstip waarop werd afge trapt. Het puntje van gisteren was het eerste tegen de Domstedelin- gen sinds 28 februari 2010. Terwijl de angstgegner vorige week woens dag in de bekerwedstrijd door Ajax nog met 3-0 te kijk was gezet. Ajax had nu in de Arena met de zelfde cijfers kunnen winnen. Om zes minuten over half één had de wakkere Ryan Babel de score al ge opend, na voorbereidende werk zaamheden van Christian Eriksen en Jody Lukoki. De thuisploeg ver zuimde vervolgens om de oppo nent voor rust af te serveren, hoe wel de rol van Utrecht-doelman Robbin Ruiter daarin niet onder belicht mag blijven. De in Amster dam geboren en in Volendam geto gen keeper hield Daley Blind en Tobias Sana kundig van scoren af. „We voetbalden niet top", zei De Boer. „Dus als je de winst toch wilt binnenhalen, zul je dit soort kansen moeten maken." De ma nier waarop FC Utrecht aan de ge lijkmaker kwam, vertelde volgens De Boer het verhaal van de wed strijd. Zes minuten na rust zette Anouar Kali de bal vanaf de linker flank voor, waarna de voor Christi an Poulsen ingevallen Fabian Sporkslede zijn eigen doelman Kenneth Vermeer zeer onfortuin lijk met een kopbal passeerde. De Boer: „Het was allemaal 'net niet' met Ajax." Het uitvallen van Poulsen, met een enkelblessure, kwam de rust in het spel van Ajax niet ten goe de. Het sobere spel van de Deen spreekt misschien niet tot de ver beelding, maar het heeft dit sei zoen ook al een paar maal zijn waarde bewezen. De Boer voelde zich nu genoodzaakt om het laat ste deel van dé wedstrijd opportu nistisch (met drie verdedigers) naar de winnende treffer te zoe ken, mar die kwam er niet. Siem de Jong.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38