De achterhoede 32|kustmara 20 km 30 km Finish Gespot: Frans, Leny en Ko Gespot: Mariette en Leo Gespot: Mariska Brasser nog wat inspiratie op. Ik geniet in elk geval van elk plaatje." Voor de goede orde: Meijer is kunstschil der van beroep. Nog voordat de laatste serie pijlers opdoemt, is er hoop voor Meijer en achterhaalt hij Frank van Otter- lo. Het is een naam om te onthou den. Op naar Vrouwenpolder, op naar de plek waar de lopers na twintig kilometer het strand opgaan om hun helletocht te vervolgen. Hier drommen honderden enthousias telingen samen om 'hun' helden aan te moedigen. Maar als de gelos- ten eenmaal zijn gearriveerd, zijn de meeste fans allang weer weg en heeft de sambaband de spullen al ingepakt. En op het moment dat de Marokkaan Hachim El Barouki na ruim twee uur en 29 minuten zijn zegetocht in de Langstraat in finishplaats Zoutelande al achter de rug heeft, lopen de eenzame strijders het strand op en zijn ze nog niet eens op de helft. Richard Meijer is verder opgerukt, Frank van Otterlo worstelt, maar heeft wel stuivertje gewisseld met Elma Boon en Hans Koppejan. De laatste heeft echter geen trek in zandhappen en stapt uit. „Ik loop tegen mezelf te knokken", vertelt de atleet uit Kloetinge. „Ik heb wel de bezemfietser in de buurt, maar ik mijn geval is dat geen mentale steun. Ik heb er ook niet voor ge traind, dus is het beter om te stop pen. Morgen loop ik de wandelma rathon met mijn zoon van twaalf. Dat vind ik veel belangrijker." En dus is Elma Boom, van origine een Schotse maar al twintig jaar woonachtig in Nederland, in het bezit van de rode lantaarn. Domburg, op weg naar de 30 kilo meter, op weg naar een nieuwe in dicatie. Wim Schuit, voormalig voorzitter van Arnemuiden, dren telt zenuwachtig heen en weer. Hij is in afwachting van zijn doch ter Diana. Het is even na halfvier en de tijd gaat dringen. „Vorig jaar kwam mijn dochter hier om vijf voor vier door en was ze om vijf voor zes binnen. Het zal er weer om spannen." Maar dan om tien over halfvier is Diana plotseling daar. Ze heeft last van haar knie en moet even een as pirientje tot zich nemen. „En ik zit tegen kramp aan." Ze verbijt de pijn en blijft opvallend monter. „Ik ben op weg naar een pr." Frank van Otterlo sluit de rij, maar heeft inmiddels gezelschap gekre gen van Nick Vermeirssen uit Phi lippine. De laatste heeft het zwaar, moet wandelen en schat zijn kan sen in. „Het moet net kunnen", meent hij. „Zelfs als ik vanaf nu al leen maar zou kunnen wandelen." Bezemfietser Sjors, die al vroeg lek reed en dus razendsnel zijn band heeft moeten plakken, wijkt niet varr hun zijde. „De ene atleet wil met je praten, de ander heeft lie ver dat je je mond houdt. Soms geef ik de tussentijden door, om maar bezig te zijn. Dan vergeten ze dat ze moe zijn." Diana Schuit, Elma Boon, Frank van Otterlo en Nick Vermeirssen vormen de achterkant van de tien de Kustmarathon. Felle zonnestra len geselen de toch al getekende ge zichten. Kramp ligt op de loer. Zoutelande is nog ver, nog twaalf kilometer en 195 meter. Bij Oostkapelle mogen de lopers het strand weer verlaten en dui ken ze het bos in, op weg naar In de Langstraat in Zoutelande ligt de finish. De meesten van de 1500 deelnemers zijn gefinisht en heb ben de medaille in ontvangst geno men. Het laatste uur heeft gesla gen en de vraag is wie van de ge- losten stand heeft gehouden. Stefa- nie Vermeulen, een achttienjarige studente van de HZ, meldt zich op de Boulevard van Zoutelande. De tijd dringt. Ze is op, maar wordt aangespoord door haar moeder en haalt de finish in 5.55.52. Zoals ook maandag 8 oktober 2012 ZOUTELANDE - Met nog een paar kilometer te gaan bespreken Mariette (57) en Leo de Leeuw (58) met elkaar hoe het is gegaan. Eensgezind ko men ze tot de conclusie dat het boven verwachting verliep. „Wij hebben in voorgaande jaren van alles meegemaakt en dit jaar verliep alles prima. Een lekker zonnetje, leuk publiek en een prachtige.route." De twee lopers voorzien nog wel een lastig einde. „Ik zie een eindje verder al dat we over het losse zand moeten om de dijk op te gaan in Zoutelande. Dat wordt nog even een pijnlijk momentje voor de kuiten, maar daarna kun nen we op naar de finish." foto Johnny Willeboordse Richard Meijer, de nummer laatst van het eerste uur, weet zich gesteund door bezemfietser Sjors. foto Johan van der Heijden Rodelantaarndragers zijn een verhaal apart in de Kustmarathon WESTKAPELLE - Met haar Zeeuwse vlaggetje in de hand is ze de eerste vrouw die de dijk in Westkapelle heeft bereikt. „Die vlaggetjes zijn ideaal om ervoor te zorgen dat je geen dikke handen krijgt. Volgend jaar wil ik er wel twee", zegt de 'kopvrouw' lachend. Voor haar verloopt de route tot nu toe perfect. „Ik voel dat ik nog wat over heb en dat is altijd lekker. Mariska heeft nog geen editie van de wandelmarathon overgeslagen. „Ik weet nog dat het vorig jaar zo heet was. Dat was op sommige momenten echt verschrikkelijk. Nu kan je in het zonnetje lopen, met een aangename wind in de rug. Heerlijk!" Het eerste ijkpunt in de Kustmara thon ligt na tien kilometer, bij Neeltje Jans. Wie een reële kans wil maken om binnen de gestelde tijd te finishen moet hier voor half- twee, anderhalfuur na de start, ge passeerd zijn. Richard Meijer, met in zijn kielzog bezemfietser Sjors, haalt het net. De atleet uit De Heen, het kleinste dorp in de ge meente Steenbergen, blijkt angsti ge momenten te hebben beleefd. „Ik was mijn startnummer verge ten", legt hij uit. „Ik heb het thuis op de tafel laten liggen. Ik ontdek te het pas hier bij het uitpakken van mijn tas. Heb daarna paar keer heen en weer gelopen tussen de start en de sporthal, op zoek naar een nieuw nummer. Uiteindelijk heb ik er een uit een doos geplukt, de doos met de reservenummers. In plaats van 958 heb ik nu 1702." Na tien kilometer heeft Richard zijn rust en ritme gevonden. Het is zijn debuut op de marathon. „Als ik finish, ben ik helemaal opge droogd. De grootste afstand die ik heb getraind is 35 kilometer. Ik hoop dat ik het haal. Het is een mooie route en wie weet doe ik Soms vormen ze een eenza me stip aan de horizon, soms zoeken ze de geborgen heid van de bezemfietser op en soms zakt hen de moed DOMBURG - Net over de helft hebben de drie wandelaars er nog veel ple zier in. „We lopen elke week dit soort afstanden en dan is een kustmara thon met dit stralende weer een genot om te lopen." Ko Onderdijk is met zijn 71 jaar de oudste van het trio en loopt de marathon nu al voor de zevende keer. „De eerste keer heb ik nog niet meegelopen. Na de verhalen die ik van Frans hoorde bij de eerste keer heb ik besloten ook mee te gaan lopen." Zo gaan Ko Onderdijk (71), Leny Verhulst (66) en Frans Sturm (68) verder richting Zoutelande. Voor Frans is de finish elk jaar het hoogtepunt. „Daar staan een hele hoop mensen langs de route, dat maakt het extra leuk." bijna in de schoenen. De ro delantaarndragers van de Kustmarathon zijn een ver haal apart. Het is 42 kilome ter en 195 meter pijn lijden om binnen de tijdslimiet van zes uur te finishen. Een impressie vanuit de achter hoede. door Jan Dagevos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 32