Vierde plaats is hoogst haalbare voor Vasseur 30|kustmarathon 4 Emoties Familierecord in eerste én laatste marathon Voor het eerst geen Zeeuw op podium maandag 8 oktober 2012 door Koen de Vries Naast Remy Vasseur en Michel Schrier eindigden nog twee Zeeuwen in de top tien. Huub van Noorden (Yerseke) werd achtste en Martijn de Kok (Heinkenszand) finishte als tiende. Het was fantastisch om voor de negende keer aan de Kustmarathon mee te doen, maar toen ik zondag de eerste foto's en filmpjes bekeek, bedacht ik dat het ook wel eens mooi zou zijn om het evenement vanaf de zijlijn te bekijken. Terwijl ik nog aan het sukkelen was op weg naar de fi nish, speelden zich in Zoutelande de prachtigste taferelen af Ik dacht dat ik Marlies Kort een beet je kende, maar dat ze na een zege zo uit haar dak kon gaan, had ik niet verwacht Ik kreeg er tranen van in m'n ogen. Van de tranen van gevoelsmens Irma Heeren kreeg ik kippenvel. De emoties van de toppers wer den nog overtroffen door die van de laatkomers. Ik zag foto's van dolgelukkige debutanten die hun krachtproef hadden volbracht en uitgeteld over de schouders hin gen van net zo gelukkige vrienden of bekenden. Al dat geluk kon ik niet live aanschouwen, omdat ik aan het uitpuffen was van m'n ei gen inspanningen. Jammer. De Langstraat moet tussen half drie en iets over zessen een zee van emoties zijn geweest. 's Avonds in de feesttent hoorde je de verhalen van alle geluksvogels. Het verhaal van Frans Bos, een 65-plusser die in z'n eerste en met een laatste marathon het parkoers record in zijn leeftijdsklasse verpul verde. Dat van Walter Plessius, die z'n eerste marathon volbracht on danks de pijnlijke naweeën van een gecompliceerde beenbreuk. De door alle wateren gewassen Ir ma Heeren vertelde dat ze nog nooit zo had afgezien als in deze Kustmarathon en dat het waar schijnlijk haar allerlaatste was. Daar was ook de gelukzalige lach van Anjolie Engels. De Middel burgse atlete had weliswaar net niet gewonnen, maar wel een fan tastische marathon gelopen. Daar was ook Wim van Sparren- tak, die aan een enorme bak friet-met zat. De koploper van het Olie Utlopers-klassement beloon de zichzelf voor een prachtige ne gentiende plaats in 2.56.05. Jan de Wilde uit Nisse liep ape trots met een Kustmarathonkei door de tent. De man die ook dit jaar weer vele honderden atleten met trainingen begeleidde richting Kustmarathon, moest zijn protégé Marlies Kort al vroeg laten gaan, maar hield haar de hele race in het oog. De Wilde was de snelste man in de categorie 55+. Anouk Jozias- se vertelde dat ze haar eerste mara thon gelopen had. Begeleid door haar vader Giel, die een week eer der zo dramatisch had moeten op geven in de Spartathlon. De verhalen van degenen die het niet gered hadden, hoorde je niet. Voor hen geen feest. Zij waren thuis hun wonden aan het likken. Erwin Harmes, een van de beste Zeeuwen in veld, moest na negen tien kilometer met een geblesseer de voet opgeven. Er moeten er meer geweest zijn. Maar niet veel. Meer dan 1400 harlopers kwamen tussen half drie en iets over zessen over de streep. Elk met hun eigen verhaal, elk met hun eigen geluk. Wat is er mooier dan sport en emotie? Remy Vasseur sluit een lang en goed seizoen af met een vierde plaats in de Kustmarathon. „Dit was nu voor mij het hoogst haal bare", zegt hij. „Het is heel mooi dat ik nog de beste Zeeuw én de beste Nederlander ben ge worden." door Roeland van Vliet ZOUTELANDE - Ideaal was zijn voor bereiding op de Kustmarathon niet. Vier weken voor de race van Burgh naar Zoutelande deed Remy Vasseur immers nog mee aan de triadon van Almere, waarin hij knap derde werd. „Na die zware in spanning heb ik eerst twee weken rust moeten houden", vertelde de Vlissinger zaterdag in de Langstraat in Zoutelande. „Daarna heb ik niet meer dan twee stevige duurtrainin- gen gedaan, voordat ik hier weer aan de start stond. Anderen heb ben zich tien weken gefocust op de ze wedstrijd, ik eigenlijk maar twee. Om het zo te doen was mijn eigen keuze, hoor. Maar je staat toch iets anders aan de start." De 31-jarige Vasseur liep de Kust marathon van zaterdag op routine. Hij lette goed op zijn hartslag en deed daarom geen gekke dingen. Bovendien had de nummer twee van 2011 veel baat van zijn parkoers kennis. Hij wist steeds wat er nog komen ging. „Ik vond wel dat het in het eerste deel iets te hard ging, maar desondanks voelde ik me goed. En dus kon ik zo blijven doorgaan." Op de Stormvloedkering, van de vijfde tot de tiende kilometer, liep de Walchenaar samen met Michel Schrier nog achter mannen als Huub van Noorden, Wim Nieuw- kerk en Rik Wolswinkel. Vervol gens raapten Schrier en hij de één na de ander op. De twee werkten goed samen op het strand tussen Vrouwenpolder en Oostkapelle en vervolgens ook in natuurgebied De Manteling. Toen bij Schrier het beste eraf was - hij liep tegen de kramp aan - wist Vasseur dat de vierde plaats voor hem zou zijn. Die pakte hij dan ook met een eindtijd van 2.41.50 uur. „Toen ik hoorde dat die Ma rokkaan en die Algerijn zouden meedoen, wist ik al dat ik niet voor de eerste twee plekken kon gaan. Ik had het nog wel leuk ge vonden om Anthony Pochet in te halen, maar die liep in een prima tempo door. Wat ik nu heb ge daan, was dus het hoogst haalba re." Dat gold niet voor Schrier, vond hij zelf De Vlissinger passeerde in 2.44.41 als zesde de zandbult in Zoutelande. „Ik ben heel blij dat ik gefinisht ben", zei hij. „Dat was, na dat ik vorig jaar had moeten uit stappen, ook het eerste doel. Maar ik ben toch ook een beetje teleurge steld. Er had vandaag meer in geze ten." Schrier moest namelijk in de laat ste tien a vijftien kilometer op zijn tellen passen. Hij zat tegen de kramp aan. „Ik ging heel rustig de heuveltjes op en kon op de vlakke re stukken geen tempo meer lo pen. Ik moest in de laatste kilome ters zelfs nog twee keer stoppen om te rekken." Op doorzettingsvermogen haalde de Walchenaar de finish. Hij werd, nadat Vasseur bij hem was wegge lopen, nog wel ingehaald door Pas cal van Norden uit Gouda. Die werd vijfde in 4.42.21. door Roeland van Vliet ZOUTELANDE - Met glinsterende ogen zeult Frans Bos z'n kei door de tent in de Langstraat De Vlissin ger heeft de zware bokaal net in ontvangst genomen als winnaar in de categorie mannen 65. „Ik ben nét 65 geworden. Dus ik wist dat er kansen lagen", vertelt hij. „Maar meer keien komen er niet, hoor. Dit was mijn eerste marathon en ook mijn laatste. Volgend jaar doe ik hier niet meer mee." Bos loopt al vijftig jaar hard. Totdat hij op zijn 58e met zijn werk bij de politie stopte, was hij middenaf standsloper. Hij liep voornamelijk de 800 en de 1500 meter. Maar na zijn pensioen ging de Walchenaar zich toeleggen op de langere afstan den. Hij kreeg de smaak te pakken op bijvoorbeeld de 10 kilometer en de halve marathon. Zo werd hij derde op de halve marathon van de Senior Games in 2009. Maar aan een hele marathon wilde hij zich niet wagen. „Ik zei altijd: ik zal nooit een marathon lopen, da's veel te ver." Maar Bos brak die belofte zaterdag. Het leek de atleet van Dynamica toch mooi om mee te doen aan de jubileumeditie van de Kustmara thon en hij rook zijn kansen in zijn leeftijdsklasse. „Als ik een keer m'n categorie wilde winnen, dan moest het nu gebeuren. Dus heb ik mijn zinnen toch maar op de mara thon gezet." Na een goede voorbereiding - Bos trainde veel en beet zich dus echt in de klassieke afstand vast - liep hij ook zonder al te grote moeite van Burgh naar Zoutelande. Hij fi nishte in 3.33.04 uur en werd daar mee 158e overall. „En het mooie is", zegt hij vijf uur later vol trots, „dat ik het familierecord heb ver broken. Mijn schoonzoon en doch ter hebben ook al eens marathons gelopen, maar waren nooit sneller dan 4.20." Bos gaat nu eerst op vakantie, nage nieten van de marathon. Daarna richt hij zich weer op de minder lange nummers. „Ik denk dat ik nog wel wat grote wedstrijden ga opzoeken. Ik ben al eens vijfde ge worden in de mannen 60 in de Ci- ty-Pier-Ctyloop. Ik wil wel eens zien wat ik nu zou kunnen doen in de mannen 65." Frans Bos Noureddine Athamna (links) en Hicham El Barouki nog bij elkaar op het strand van Vrouwenpolder. foto Robert de Jonge ZOUTELANDE - Voor de eerste keer in de tienjarige geschiedenis van de Kustmarathon eindigde er geen Zeeuw bij de beste drie. De Marok kaan Hicham El Barouki won in 2.29.56 uur. De Algerijn Noureddi ne Athamna (2.34.52) en de Belg Anthony Pochet (2.39.08) legden na ruim 42 kilometer beslag op res pectievelijk de tweede en derde plaats. De 33-jarige El Barouki profiteerde volop van het gerieflijke weer. De man die vanwege zijn persoonlijk record van 2.14.38 gold als favoriet voor de eindzege, ging aan het be gin hard weg en kwam daardoor al vroeg alleen te zitten. Pas halverwe ge kreeg hij gezelschap van Atham na, de winnaar van 2010. Net na Domburg plaatste El Ba rouki de beslissende versnelling. „Ik heb toen drie kilometer in een hoger tempo gelopen. Ik wilde de nummer twee van mij afschudden en zeker weten dat hij ook niet meer terug kon komen", zei hij via een tolk. De Marokkaan, die woonachtig is in Turijn, liep de Kustmarathon als 'gunst' richting zijn manager Leonard van Putten, tevens atletiek- trainer bij AV Flakkee in Oud-Be- ijerland. Die was er zaterdag overi gens niet bij. Hij verbleef in Marok ko. Athamna had het zaterdag net niet. De Noord-Afrikaan, die zijn par koersrecord van 2.33.52 kwijtraakte, verloor in de laatste tien kilometer nog zo'n vijf minuten. Een tweede overwinning zat er voor hem dus niet in. Het eerste deel van de wed strijd, waarin hij de achterstand op El Barouki wegpoetste, had hem te veel krachten gekost

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 30