Hun auto staat met de neus vooruit 21 zeeland Tiende editie wordt documentaire Appels De krant 6 weken voor 18 euro! PZC maandag 8 oktober 2012 Ooit zat ik op school, in tern, waar regelmatig een schaal met appels op tafel werd gezet. De appels waren zelden gaaf. Dat er gaatjes en wormpjes in zaten was gewoon, maar ze waren dik wijls gerimpeld of zelfs een beet je rot. Een verse gave appel kre gen we zelden te zien. We wisten echter wel dat in de ap pelkelder goede appels op rekken lagen. De deur van de kelder zat op slot. Als je een goede appel wil de hebben moest je stiekem een hark door het getraliede venster tje steken en dan een appel aan de hark slaan en die dan voorzichtig naar buiten halen. Ik herinner me ook nog appel soorten die je nu in de winkels doorgaans niet meer ziet. Er wa ren zeer grote appels bij met een platte vorm die nogal hard waren en groen. Soms kregen we er een die zelden rond was en die Ko- ningszuur genoemd werd. De naam klopte wel. De appel was vrij zuur. We kregen die appel in de winter. We aten veel appel moes. We zaten dan rond een teil met water waar de stukjes appel ingegooid moesten worden. Op den duur werden je handen van het schillen zo plakkerig dat het schilmes eraan vast plakte en niet uit je hand viel. De laatste jaren heeft men wel weer belangstelling voor de oude, haast verdwenen appelrassen en hoort men mensen wel weer pra ten over sterappels, de Notarisap pel en de Zigeunerin. Veel van die oude appels zijn echter niet goed houdbaar. Maar er waren vroeger ook rassen zoals Keulemans, Zoete Kannetje, 't Haagje en Brandeel die net als aardappels tussen stro werden in gekuild. Een probleem is wel dat de meeste consumenten een ap pel willen die er puntgaaf uitziet, rond is en gaaf, er mag geen vlek je, buts of gaatje in zitten en de ap pel mag zeker geen rotte plek ver tonen. Als ik terugdenk aan de ap pels op school, begrijp ik dat laat ste wel. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: i pjansen@pzc.nl alkroon@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen 1:0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland 1:0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: Familieberichten: Kleintjes: Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/iezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur 055- 5388 000 088- 0139 999 0900- 6743 836 Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van €77,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal ina28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. - Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaai zorgvuldig om met persoonsgegevens. In hel colofon trelt u nadere Informatie aan. Zaterdag schreef de tiende Kustmarathon geschiedenis. Een feest voor lopers, en voor publiek. We stonden achter de dranghekken. door Jan van Damme Als een fotograaf met zo'n wolkenlucht aankomt, denk je: lekker geshopt ze ker. Biedt een kunst schilder een werk aan met een overvloed aan grijstinten, op de achtergrond een muur van drei gende depressies en op het centra le tafereel een wak waardoor de zon de wereld verlicht, dan zou je ook vragen of hij iets te veel aan de absint heeft gezeten. Zaterdag begin van de middag. We staan - bepaald niet alleen - bovenop de Veerse Gatdam bij ca fetaria De Lekkerbek. Er worden bolletjes met poncho's uitgedeeld. Iedereen is in spannende afwach ting van de eerste lopers, die om 12.00 uur op Schouwen vertrok ken zijn. Dranghekken worden op gesteld, de schare supporters groeit gestaag. En ondertussen gaan de wolkenschilders maar door. Speciaal voor de tiende edi tie van de Kustmarathon Zeeland slaan ze boven nog een extra ton netje verf aan. Veerse Gatdam 12.30 uur: De lopers gaan hard, gonst het door de rijen. Wind mee op de stormvloedkering, door regen hard zand, een Marokkaan... Peter en Regien Vreugdenhil zijn nog bezig kinderen en mondvoorraad uit de auto op het parkeerterrein te laden. Peter was voorgaande ja ren de bevoorrader van Sébastièn Schietterer. Maar omdat die gebles seerd is en een presenteerklusje heeft in de met de lopers oprijden de vipbus, is Peter vandaag alleen supporter. Juf Eline van zoon Sam loopt mee, vertelt Regien. En een papa van zijn vriendje Wessel. Sup porteren dus, ze hebben er zin in. Finish Zoutelande na 15.00 uur: „Wim van Sparrentak verstevigt zijn positie bij de uutlopers, dames en heren. Ongelooflijk. En daar komt Adriaan Walhout. Klopt dat, Adriaantje, heet je Walhout? Irma Heeren komt eraan! In het roze! Het zijn razendsnelle tijden van- Veerse Gatdam 13.00 uur: Het echtpaar Janet Huijbregtse en Jaap Koelewijn is ook ruim op tijd voor de doorkomst van de eerste lo pers. Ze komen voor Wim en Krijn van Sparrentak, neven van Janet. Goed aanmoedigen is ook een kwestie van tactisch denken, vertel len ze. Hun auto staat vlakbij, met de neus vooruit geparkeerd. Zo gauw Wim en Krijn voorbij zijn - Wim is verreweg de beste loper - sprinten ze naar hun auto en spe ren ze naar Oostkapelle. Daar roe pen ze nog een keer 'He Wim je zit op vier' - of daaromtrent. Dan naar Westkapelle, ook weer hup, en ten slotte de finish. Jaap Koelewijn deed vorig jaar zelf voor het eerst mee aan de wandelmarathon. Een superhete dag, maar hij is vuilnis man, heeft lang achter de wagen ge lopen. Zijn zoon zei: 'pa, je moet ge woon de knop omzetten en lopen'. Dat heeft hij gedaan, met succes. Misschien volgend jaar weer. Finish Zoutelande 15.30 uur: „Bartje, wat zie je er nog fris uit. Anita, Anitaatje, alles goed, je bent met Chiel meegweest naar Athene natuurlijk, daar moest-ie uitvallen door de hitte. En dan gaan we nu de Zeeuwse meisjes huldigen!" Klaroengeschetter uit de speakers, Veerse Gatdam rond 13.15 uur: Inge Roelandt uit Sas van Gent en haar dochters Lorena en Celesta staan vooraan in de bocht waar de lopers naar het strand moeten afda len. Haar man Angelo is aan het lo pen. Het is een sportief gezin. Inge wandelt Alpe d'Huez op, Lorena turnt, Celesta danst en zit nu in de muziek. Inge vertelt: „Angelo heeft in Rotterdam gelopen. Hij heeft wel blessures gehad, is daarom gaan wielrennen. Sinds een jaar is hij blessurevrij. We herkennen 'm aan zijn felgroene schoenen, zijn rug- Er wordt een dvd-documen- taire van de tiende editie van de Kustmarathon Zee land gemaakt. Drie filmploegen op scooters volgden de wedstrijd. Wendy de Jong en Kris Derks hiel den Paola van Gilst in het oog. Ce cile Hubregsen en Cornelleke Blok hadden boer Jan van 'Boer zoekt vrouw' voor hun lens. Matthanja Schipper en Daan Dagevos film den vrijwilliger Hans Bostelaar. Andy Troy maakte beelden vanuit een helikopter. De grondteams volgden de lopers op stille elektri sche scooters. „Het was een race te gen de klok", vertellen Wendy de Jong en Kris Derks. „Aan het eind hadden we het gevoel dat het voor ons ook een echte marathon was geweest." De filmploegen staan klaar voor de start: vlnr Cornelleke Blok, Kris Derks en Matthanja Schipper. foto Ruben Oreel de burgemeester heeft een kus en bloemen voor de dames.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2